Tutorial Narzędziowy- jak uzywac narzędzi pomiarowych

Dyskusje dotyczące pomiarów, narzędzi pomiarowych stosowanych przy obróbce ręcznej i maszynowej.
Awatar użytkownika

Autor tematu
KAPaGo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 172
Rejestracja: 04 sie 2004, 14:45
Lokalizacja: EU

Tutorial Narzędziowy- jak uzywac narzędzi pomiarowych

#1

Post napisał: KAPaGo » 07 gru 2008, 21:10

Panowie a może by tak na forum utworzyc jakies tutoriale z zakresu narzedzi pomiarowych używanych w obróbce metali i nie tylko.No w końcu są tu amatorzy do których i ja sie zaliczami nie obeznany jestem w tych sprawach wiec zabardzo nie znam tych wszystkich narzedzi pomiarowych ,a co dopiero jak je obsługiwac.A natchneło mnie tak bo dzis na giełdzie widziałem co nieco tych narzedzi ,ale pojecia nie miałem co do czego ,a trafiaja sie nieraz za "psie "pieniądze .

Ja zapoczątkuje może najbardziej popularnym narzędziem jakim jest suwmiarka .. :)

[ Dodano: 2008-12-07, 21:22 ]
Własnie dzis na giełdzie zakupiłem taki oto przyrząd jak na zdjęciu.. "pan majster" mówił że to do mierzenia głębokości otworów.Akurat ten ma podziałke do 25mm
To co to chyba bedzie "GŁEBOKOŚCIOMIERZ " ?
Kręcąc podziałką wysuwa nam się ten "bolczyk" który jak mniemam po zetknieciu sie z powierzchnią wskaże nam wymiar na podziałce
Załączniki
Głębokościomierz.jpg
Głębokościomierz.jpg (37.24 KiB) Przejrzano 7388 razy
suwmiarka z opisem.gif
suwmiarka z opisem.gif (16.32 KiB) Przejrzano 7828 razy
suwmiarka elektroniczna.jpg
suwmiarka elektroniczna.jpg (23.53 KiB) Przejrzano 7456 razy



Tagi:


ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2125
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

#2

Post napisał: ARGUS » 07 gru 2008, 21:45

http://www.samochodowka.koszalin.pl/warsztaty/inne/

stron o narzędziach i pomiarach warsztatowych jest sporo
i to całkiem fajnie opracowanych wystarczy poszukać
więc po co pisać to samo :-)
Sam też czerpałem wiedzę z tej strony :-)

Awatar użytkownika

Autor tematu
KAPaGo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 172
Rejestracja: 04 sie 2004, 14:45
Lokalizacja: EU

#3

Post napisał: KAPaGo » 07 gru 2008, 22:03

Zajrzalem na stronke . dzieki za link .. owszem ,fajnie opisane bede też czerpał wiedze z tej stronki ale to chyba tylko takie podstawowe te narzedzia miernicze ..ja na giełdzie widziałem jakies cudaczne typu "szczypce z zegarem ' ,albo do mierzenia równości powierzchni w formie takiej linijki .. i inne jakies ustrojstwa


ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2125
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

#4

Post napisał: ARGUS » 08 gru 2008, 10:03

Narzędzi pomiarowych jest od groma i troszke
natomiast podstawowe -najczęściej uzywane sa opisane na tej stronie
Myślę że potrzeba uzycia bardziej wyrafinowanych metod pomiaru nastapi dopiero wraz ze wzrostem doswiadczenia w obróbce a co za tym idzie ze skomplikowaniem albo dokładnością wykonania detalu
Przy hobbystycznym wykonywaniu pewnych detali - i jakości maszyn na których "pracujemy" niektóre pomiary nigdy nie będa nam potrzebne
a jak juz to wtedy bedziemy kombinować czym i jak mierzyc :-)

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#5

Post napisał: BYDGOST » 08 gru 2008, 18:11

Skoro już temat powstał to myślę, że warto pisać nt pomiarów. Jak kolega powyżej zauważył nie warto przepisywać zawartości innych stron. Szkoda po prostu na to czasu, ale mogą być pomocne dla innych nasze uwagi nt błędów popełnianych przy pomiarach, własne wypracowane metody związane z pomiarami, ciekawe informacje z tym związane np. gdzie można tanio kupić narzędzia pomiarowe a przy tym dobre i wiele, wiele innych spraw.

Awatar użytkownika

Autor tematu
KAPaGo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 172
Rejestracja: 04 sie 2004, 14:45
Lokalizacja: EU

#6

Post napisał: KAPaGo » 08 gru 2008, 21:33

O wlasnie narzedzia pomiarowe gdzie tanio i dobre .... ja sobie zamówiłem np cyrkiel ślusarski i liniał stalowy pewnie chinczyki ..ale czy ja wiem? ..taki cyrkiel chyba znaczenia wielkiego nie bedzie czy "chinczyk" czy jakis tam inny aby zaznaczyc czy odmierzyc te mm ,lub cm.........



[ Dodano: 2008-12-08, 21:39 ]
Cyrkiel ślusarski i liniał stalowy....
Załączniki
cyrkiel ślusarski.JPG
cyrkiel ślusarski.JPG (17.99 KiB) Przejrzano 7375 razy
liniał stalowy.jpg
liniał stalowy.jpg (13.1 KiB) Przejrzano 20387 razy
Ostatnio zmieniony 09 gru 2008, 12:33 przez KAPaGo, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1668
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

#7

Post napisał: grg12 » 08 gru 2008, 23:48

BYDGOST pisze:Skoro już temat powstał to myślę, że warto pisać nt pomiarów. Jak kolega powyżej zauważył nie warto przepisywać zawartości innych stron. Szkoda po prostu na to czasu, ale mogą być pomocne dla innych nasze uwagi nt błędów popełnianych przy pomiarach, własne wypracowane metody związane z pomiarami, ciekawe informacje z tym związane np. gdzie można tanio kupić narzędzia pomiarowe a przy tym dobre i wiele, wiele innych spraw.
No właśnie - stron opisujących "jak odczyt noniusz suwmiarki" jest od groma. Ale jak praktycznie wykorzystać suwmiarkę - nie widziałem. Niedawno ktoś ze "starych wyg" opisał sposób na szybkie zaznaczenie linii w dokładnie określonej odległości od krawędzi materiału - ustawić żądaną odległość na suwmiarce, zablokować, oprzeć o krawędź materiału "dolne czoło" suwmiarki (tam gdzie jest ruchoma szczęka do pomiarów wewnętrznych, zaznaczyć wzdłuż "górnego czoła"."Wyga" opisał bo zauważył że "nowicjusze" tego nie znają i kombinują próbując odrysować wzdłuż szczęk. Jest to tak banalne że nie chce się wierzyć dlaczego się na to samemu nie wpadło. A jednak zapominają o tym nawet producenci suwmiarek - co dobitnie widać na trzecim zdjęciu zamieszczonym przez KAPaGo :)
Pozdrawiam
Grzesiek


ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2125
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

#8

Post napisał: ARGUS » 09 gru 2008, 00:55

grg12 pisze:Niedawno ktoś ze "starych wyg" opisał sposób na szybkie zaznaczenie linii w dokładnie określonej odległości od krawędzi materiału
Do tego jest specjalny znacznik
http://allegro.pl/item493333069_znaczni ... 200mm.html
albo kupujesz "specjalną" suwmiarke za 35 złotych
bo nie chce mi sie wierzyć że jak ktoś ma suwmiarkę za trzysta albo pięćset złotych to do takich celów jej używa
http://allegro.pl/item494646777_suwmiar ... _01mm.html
Można tez podstawką od wysokościomierza wbijac gwoździe :-)
grg12 pisze:Ale jak praktycznie wykorzystać suwmiarkę - nie widziałem
Praktyczne wykorzystanie suwmiarki to wykonywanie pomiarów
ale pewnie można nią też mieszać farbę wszystko zależy od pomysłu użytkownika

Awatar użytkownika

Autor tematu
KAPaGo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 172
Rejestracja: 04 sie 2004, 14:45
Lokalizacja: EU

#9

Post napisał: KAPaGo » 09 gru 2008, 10:08

A mógłby kolega tak jakos obrazkowo pokazac ten sposob zaznaczania , tak jakos strzaleczkami oznaczyc te górne i dolne czoło....

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1668
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

#10

Post napisał: grg12 » 09 gru 2008, 10:49

KAPaGo pisze:A mógłby kolega tak jakos obrazkowo pokazac ten sposob zaznaczania , tak jakos strzaleczkami oznaczyc te górne i dolne czoło....
Czerwona kreska - "gorne czolo", niebieska - "dolne czolo" - niestety, niewiele z niego widac, niegdzie nie udalo mi sie znalezc zdjecia suwmiarki "od tylu". W kazdym razie w przyzwoitej suwmiarce jest prosty fragment ktory przy zamknietej sowmiarce dokkladnie sie zgrywa z "gornym czolem". Na zamieszczonym przez ciebie rysunku "suwmiarka z opisem" ten element jest zaokraglony i w tym zastosowaniu bezuzyteczny.

ARGUS - nie wiem jak takie wykorzystanie suwmiarki mialoby jej zaszkodzic, a gdyby nawet - "narazona" powierzchnia i tak do niczego innego nie sluzy - wiec co za roznica. Co do "mieszania farby" - wbrew pozorom wykonanie dokladnego (z naciskiem na dokladnego) pomiaru przy pomocy suwmiarki wcale nie jest tak oczywiste (szczegolenie pomiarow srednic wewnetrznych np. pare razy widzialem jak fachowiec przy pomiarze rury mierzyl srednice zewnetrzna i grubosc scianki,a nie srednice wewntrzna - sam nie wiem jak jest lepiej). A jak zaczniesz szukac na sieci opisow jak poprawnie mierzyc znajdziesz co najwyzej tysiac wersji opisu "jak odczytac noniusz".
Pozdrawiam
GRG
Załączniki
noniusmessschieber-ablesen.png
noniusmessschieber-ablesen.png (35.94 KiB) Przejrzano 7512 razy

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe”