technologia lutowania bryły złożonej z wielu elementów

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
januszd
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 246
Rejestracja: 06 lip 2014, 13:37
Lokalizacja: łodzkie
Kontakt:

technologia lutowania bryły złożonej z wielu elementów

#1

Post napisał: januszd » 09 sty 2017, 21:38

Panowie, w głowie rodzi mi się pomysł wykonywania donic. Jestem metaloplastykiem pracuję gównie w miedzi , czasem w mosiądzu i stali. Do rzeczy. Chcę poszerzyć asortyment o donice ogrodowe. Będę je projektował w programie 3d ( sketchup) . Załóżmy że projekt nie będzie miał krągłości, podobny bedzie do tego z obrazka. Będę mieć precyzyjnie wycięte te wszystkie płaszczyzny,
I jak to się "unieruchamia" - wstępnie składa - do procesu lutowania - znacie jakieś istniejące rozwiązania ? Bo jestem domorosłym fachowcem i potrafię robić to co potrafię a takich łączeń jeszcze nie wykonywalem...
Istnieją jakieś chwytaki precyzyjne którymi można ustawić te płaszczyzny , czy może zbudować jakiś model na którego wstępnie mocowałoby się te blachy przed lutowaniem...

?

z góry dzieki za pomoc i prosze się nie śmiać jak głupio pytam, wiem że tu są różni spece modelarze którzy z pewnością coś pomogą :) pozdrawiam !

Obrazek


Rzemieślnik Artysta

Tagi:


atlc
Posty w temacie: 1

#2

Post napisał: atlc » 09 sty 2017, 22:17

Jeżeli to będzie stal to jest sporo magnetycznych przyrządów do łapania blach i profili.
Sprawdzają się całkiem przyzwoicie.
Chcesz to lutować w całości?
Może ciekawą technologią dla Ciebie będzie lutospawanie, coraz popularniejsza metoda przy łączeniu cienkich blach w blacharce samochodowej.


Autor tematu
januszd
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 246
Rejestracja: 06 lip 2014, 13:37
Lokalizacja: łodzkie
Kontakt:

#3

Post napisał: januszd » 09 sty 2017, 22:24

nie stal tylko miedź, łączona z mosiądzem albo z miedzią, blachy raczej cienkie bo na donice to więcej jak 1 mm nie potrzeba.

miedź co prawda nie łapie magnesu ale z pewnością można by magnez wykorzystać do zlożenia takiego modelu. dzięki za pierwszą podpowiedź.

dotychczas nauczyłem się programowania i obsługi cnc , i oczyma wyobraźni widzę takiego robota lutującego i sterowanego numerycznie, któremu wpisuję ścieżkę , i on mi lutuje ładnie całość, do tego 3 oś obrotowa z tym modelem no tylko że najpierw trzeba by te płaszczyzny jakoś umiejscowić na swoim miejscu, no ale ta lutownica cnc to taka mrzonka przyszłości , lubię łączyć technologię z artyzmem i rzemiosłem :wink:
Rzemieślnik Artysta


ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2125
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

#4

Post napisał: ARGUS » 10 sty 2017, 00:01

Gumki i zaciski sprężynowe , takie żabki do tego podstawka na której to będziesz pozycjonował , składał


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#5

Post napisał: InzSpawalnik » 14 sty 2017, 00:40

Janusz,
Po pierwsze nie bedziesz tego robil w czystej miedzi, jesli juz to w mosiadzu.
Z czystej miedzi to sobie mozesz zrobic kwiatek ktory wystukasz mlotkiem ( metloplastyka ), jak ma byc latwo to bedzie miekkie. Takie doniczki juz beda wymagaly mosiadzu, pozatym sama cena na miedz skutecznie Cie zniecheci do wytwarzania z nich doniczek. A wiec mosiadz albo stal, mozliwe ze stal nierdzewna.
Jesli chodzi o lutowanie to bedziesz sie chlopie bardzo meczyl, bo domyslam sie ze takie donice ogrodowe do najmniejszych nie naleza. Cos czuje ze w zwiazku z tym i z cena na materialy skonczysz na wykonywaniu ich ze stali czarnej, cynkowaniem ogniowym i ewentualnym malowaniem ( moze proszkowym ). W zwiazku z tym potrzebujesz polautomatu Mig-Mag do zczepiania blach ze soba i spawania. Do ustawiania potrzebujesz powyzej wymienionej spawarki i moze kilki blach z wycietymi katami takimi jakie beda pomiedzy scianbkami w twoich doniczkach, uzyjesz ich zeby szybko ustawic katy.
powodzenia.


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2819
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#6

Post napisał: koala.g » 14 sty 2017, 00:59

Można mosiądzować galwanicznie.

W zasadzie element można nawet z ceramiki* wykonać a potem specjalistyczną farbą pokryć.
Obrazek

[youtube][/youtube]


*W gruncie rzeczy z dowolnego materiału.


Autor tematu
januszd
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 246
Rejestracja: 06 lip 2014, 13:37
Lokalizacja: łodzkie
Kontakt:

#7

Post napisał: januszd » 14 sty 2017, 11:23

InzSpawalnik pisze:Janusz,
Po pierwsze nie bedziesz tego robil w czystej miedzi, jesli juz to w mosiadzu.
Z czystej miedzi to sobie mozesz zrobic kwiatek ktory wystukasz mlotkiem ( metloplastyka ), jak ma byc latwo to bedzie miekkie. Takie doniczki juz beda wymagaly mosiadzu, pozatym sama cena na miedz skutecznie Cie zniecheci do wytwarzania z nich doniczek. A wiec mosiadz albo stal, mozliwe ze stal nierdzewna.
.
Będę robił w miedzi, mosiądzu, bronzie i stali.
Żadnych galwanizacji i innych "fałszerstw" :wink:


Proszę zobacz jakie naczynia wykonuje ta firma. https://bronzino.co.uk/ ich formy akurat w większości są obłe, ale pokazuje tylko firmę jako przykład

Przy odpowiednie wysokich cenach takiego naczynia, koszt surowca nie ma prawa być zaporowy. To zupełnie inny target rynku, gdzie nie konkurujesz z marketami, tylko dodajesz wartość wzornictwem, ręczną robotą, "artyzmem".

Na początek zacznę od mniejszych form, do wnętrz, na stół czy parapet.
Rzemieślnik Artysta


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2819
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#8

Post napisał: koala.g » 14 sty 2017, 12:31

Te akurat są łatwiejsze w wykonaniu.


donaks
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 177
Rejestracja: 18 lip 2009, 22:52
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

#9

Post napisał: donaks » 14 sty 2017, 14:10

Witam.
Bardzo mi się podoba Twój pomysł,trzymam za sukces.
Może wiele nie podpowiem ale spójrz na film gdzie lutuje się bardzo precyzyjnie elementy i zobacz jak wygląda przyrząd:
film czas 3:57

Ale:
Twoje projekty moim zdaniem do lutowania są dość trudne. Spoina nie może być na styk,elementy muszą się zakładać. Duże powierzchnie ciężko się lutuje,potrzeba dużo ciepła. Lut zawsze będzie mieć inny kolor,niekoniecznie będzie to ładnie wyglądało. Oczywiście można spróbować.
Ja bym to po prostu nitował.
Pozdrawiam


Autor tematu
januszd
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 246
Rejestracja: 06 lip 2014, 13:37
Lokalizacja: łodzkie
Kontakt:

#10

Post napisał: januszd » 14 sty 2017, 18:12

donaks pisze: Ja bym to po prostu nitował.
tam gdzie będzie mi pasować nit, użyję nitu,

ale nie zaprzeczysz że łącznie bez nitów, też należy mieć w swojej palecie :wink:
Rzemieślnik Artysta

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”