Szlifierka tasmowa samoróbka - kto ma? Skąd rolki?

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
M 52
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 420
Rejestracja: 29 gru 2007, 21:01
Lokalizacja: Warszawa

Szlifierka tasmowa samoróbka - kto ma? Skąd rolki?

#1

Post napisał: M 52 » 03 paź 2010, 23:49

Przymierzam się do budowy szlifierki taśmowej na długa taśmę z rolkami o różnych średnicach. Czy ktoś z Kolegów ma taka samoróbkę? Ciekaw jestem wskazówek i podpowiedzi. No i zdjęć lub linków. Póki co myśle o maszynie wzorowanej na takich maszynach - http://www.coutellerie-thiers.com/uk/en ... livet.html i https://www.cnc.info.pl/topics85/szlifi ... +ta%B6m%2A
Moja maszyna musi byc dość uniwersalna i posłuzy mi także do innych prac. Zamierzam dołączyć do jej napędu mozliwość mocowania szczotek obrotowych i tarcz polerskich. Zasilanie jednofazowe, zresztą silnik mam.
Skąd wziąć rolki do takiej maszyny? Czy na rolki o małej średnicy można wykorzystać gumowane wałki od kopiarek? Potrzebuję na początek rolkę o średnicy 25mm i drugą ok.150mm. Czym pokryte są rolki współprcujące z taśmą? Czy są jakieś typowe wymiary długich taśm, czy też i tak nalezy je zamawiac?


pozdrawiam
Maciek
miłośnik maszyn parowych i silników GAD

Tagi:


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

#2

Post napisał: rynio_di » 04 paź 2010, 10:32

Rolki możesz wytoczyć na tokarce ,ja tak robiłem. Tylko powierzchnia boczna nie jest cylindryczna tylko ma kształt beczki taśma trzyma się lepiej środka rolki dotyczy to rolki największej nie pamiętam średnicy bo silnik miał 2800 obr/min to rolka ma około 80mm. Tak też możesz wykonać następne rolki rolki lecz te już są ułożyskowane, górną mam jedną na dwóch łożyskach ,tylna rozdzielona.Rolki nie są pokrywane niczym ,pracują ,, na sucho ,, z taśmą.
Możliwe ,że gdzieś w zakamarkach warsztatowych leży zestaw ,rolek lecz na pewno nie mam wymiaru 150mm

Awatar użytkownika

Autor tematu
M 52
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 420
Rejestracja: 29 gru 2007, 21:01
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: M 52 » 04 paź 2010, 23:56

Dzięki. Tak mi się jakoś zapamiętało, że rolki mają jakąś powłokę. Niewiele wiem na ten temat, bo jedyna szlifierka taśmowa jaką widziałem, to mój "czołg" Celmy. Dlatego tak się dopytuję.
Czy rolki toczyłeś z aluminium, czy z tworzywa? Jak duża jest owa beczkowatość? Co to znaczy, że rolka jest rozdzielona?
pozdrawiam
Maciek
miłośnik maszyn parowych i silników GAD


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2826
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#4

Post napisał: koala.g » 05 paź 2010, 00:08

Zajrzyj na forum stolarskie w dział SAM.


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

#5

Post napisał: rynio_di » 05 paź 2010, 20:37

No cóż jak to niektóre sprawy ( wzory ) ciężko wytłumaczyć, Beczkowatość to nic innego jak to ,że powierzchnia boczna ma kształt beczki ,wtedy taśma trzyma się dokładniej środka. Nie ucieka na krawędzie tego koła. Tak sam toczyłem kola ,i nie powlekałem ich powierzchni, ale pewnie nie zaszkodziło by, Co najwyżej wydzielało by się więcej ciepła ( tak mi się zdaje), A rozdzielone rolki to nic innego jak zamiast jednej rolki 80 mm dajesz dwie po 40 mm .Dlaczego bo łatwiej mi było osadzić rolki dwie po 40 mm na takim mocowaniu jak litera T ,Może poszukam i zrobię zdjęcie,

Awatar użytkownika

Autor tematu
M 52
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 420
Rejestracja: 29 gru 2007, 21:01
Lokalizacja: Warszawa

#6

Post napisał: M 52 » 06 paź 2010, 14:27

Dziękuję za odpowiedzi. W dziale SAM nie znalazłem pomysłów na szlifierkę. Najbardziej przydatne sa linki, które zamieściłem na poczatku i filmy na YT. Mój pomysł powoli kiełkuje, największym problemem bedzie wpasowanie maszyny w zabudowę regałów mojego warsztaciku. Jak wykiełkuje, to pewnie będę temat dalej drążył.
pozdrawiam
Maciek
miłośnik maszyn parowych i silników GAD


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

#7

Post napisał: rynio_di » 06 paź 2010, 16:38

Aaaaa,tam największy. A może jedna rolka przy suficie ,silnik na podłodze a trzecia ,to tam gdzie wypadnie ,ja umieścił bym ją na wysokości podpory gdzie będziesz przyciskał materiał do taśmy. Lub pozycja pozioma .Pozdrowienia.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”