Kompresor do plotera oscylacyjnego

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
gracham
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 03 lut 2017, 15:57
Lokalizacja: Starachowice

Kompresor do plotera oscylacyjnego

#1

Post napisał: gracham » 03 lut 2017, 16:32

Witam.

Wiem, że już były tematy co do kompresorów, ale aktualnie planuje zakup nowego kompresora do plotera oscylacyjnego i chce kupić coś odpowiedniego, a nie do końca się na kompresorach znam.

Wymogi jakie musi spełniać to minimalne średnie ciśnienie 6,3bar i wydajność 280l/min.
Obecnie posiadam kompresor tłokowy firmy Maktek 100l. Jest on wystarczający, jednak jak to tłokowy kompresor bardzo się nagrzewa.
Ploter działa właściwie non stop przez około 10-12h dziennie z przerwami dosłownie 2-3min. Przez to, że obecny kompresor ma jedynie butlę 100l i wydajność niewiele większą od wymaganej, działa on cały czas, nie ma szans żeby nabił butlę do pełna w trakcie cięcia.

Dlatego potrzebuję kompresora, który będzie przystosowany do takiego obciążenia cięcia non stop i żeby się nie przegrzewał. Najlepiej by było, żeby ciśnienie stałe nie schodziło podczas cięcia poniżej 8bar, a wydajność i butla była na tyle wystarczająca, żeby w trakcie cięcia butla była nabijana do pełna cyklicznie.

Czy może ktoś coś doradzić w wyborze takiego kompresora?
Nie wiem, czy patrzeć tylko i wyłącznie za kompresorem śrubowym, czy brać też pod uwagę jakieś lepsze tłokowe z większymi butlami.

Bardzo prosiłbym o jakąś poradę.



Tagi:


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2711
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

#2

Post napisał: atom1477 » 04 lut 2017, 01:26

Ostatnio w znajomej firmie zastąpili starego VANa nowym kompresorem śrubowym.
No i przyszedłem sobie obejrzeć. I na początku byłem zdziwiony dlaczego go jeszcze nie używają.
A używali, tylko tak cicho chodził że nic nie usłyszałem przez ścianę.
A poprzedni VAN to był huk na całą okolicę.
No i faktycznie ten śrubowy chodzi im teraz lepiej.
Inna sprawa że ten VAN jak by go wyremontować to też by jeszcze mógł pochodzić.
Co do kompresorów śrubowych to jednak spodziewam się pewnej wady po latach: ogromnego kosztu remontu. Nie mam doświadczenia z kompresorami, ale znam zasadę działania kompresora śrubowego i widzę że naprawa na pewno tania nie będzie.
Więc generalnie chyba to powinieneś wziąć pod uwagę.
Bo wybierając z nowych kompresorów to tłokowe i śrubowe powinny być podobne. Jeżeli będą miały zadeklarowaną określoną wydajność to po prostu będą ją miały niezależnie od tego jaki to będzie rodzaj kompresora.
Dopiero później po latach eksploatacji się robią problemy.
Tłokowy będzie się tłukł, ale jakoś będzie chodził.
A śrubowy będzie wymagał drogiego serwisu.
Ale niech się ktoś wypowie kto używa.


Azzader
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 185
Rejestracja: 10 cze 2010, 19:29
Lokalizacja: Poznań

#3

Post napisał: Azzader » 04 lut 2017, 08:17

My używamy kompresorów śrubowych firmy Kaeser Jeden jest 3 letni i nic żadnych problemów a drugi ma na oko z 8 lat i jedyny problem jaki z nim mieliśmy to że się przegrzewał ale to z naszej winy bo go na bieżąco nie czyściliśmy. Wymiana filtra i o dmuchanie chłodnicy wystarczyło żeby dalej chodził. No i wyminę oleju też trzeba liczyć co jakiś czas jaki niestety nie wiem. My tego książkowo też nie robimy.


Bartłomiej
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 19 lut 2017, 02:45
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

#4

Post napisał: Bartłomiej » 19 lut 2017, 07:15

Sprężarki śrubowe wymagają przeglądu co 2000-4000h w zależności od zaleceń producenta, z reguły są bezawaryjne jeśli się o nie dba.
Remont sprężarki po 25 000-40 000 (też w zależności od producenta) jest kosztowny ale opłacalny, wykonany prawidłowo pozwala na przepracowanie drugie tyle do następnego remontu. Niektórzy w tym czasie wolą kupić kilka kompresorów tłokowych...
Serwis sprężarek śrubowych
Zapraszam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”