Jak jest zbudowany uchwyt magnetyczny?

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
yoyer
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 441
Rejestracja: 07 sie 2005, 18:22
Lokalizacja: WLKP

Jak jest zbudowany uchwyt magnetyczny?

#1

Post napisał: yoyer » 26 sty 2012, 13:46

Witam serdecznie,

Czy ktoś mi wytłumaczy, może ktoś ma rysunek/szkic, jak jest zbudowany uchwyt magnetyczny?
Chodzi mi o sam mechanizm w podstawie. Jakie to tam są magnesy i jak one są ustawione?

Chodzi mi o takie ustrojstwo...


Hooah!

Tagi:

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#2

Post napisał: RomanJ4 » 26 sty 2012, 14:14

Tu znajdziesz kolego wytłumaczenie, zasada działania jest taka sama dla stołów, podstaw, itd - przerwanie obwodu magnetycznego. Siła "przyczepności" zależy w zasadzie tylko od mocy użytych magnesów (pomijam dokładność pozycjonowania części ruchomej do nieruchomej, czyli tzw. szczeliny magnetycznej)
http://www.comegui.com/media/pdf/produc ... INE-En.pdf

A dokładnie konstrukcja i działanie podstawy tzw. "permanentnej" (z magnesami stałymi) wygląda tak
Obrazek Obrazek Obrazek
pozdrawiam,
Roman


crobe
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 22
Rejestracja: 10 gru 2008, 05:31
Lokalizacja: podkarpacie

#3

Post napisał: crobe » 23 gru 2013, 19:14

ja tez mam pytanie odnośnie uchwytu :)

Ktoś miał z nimi styczność chodzi mi o to, czy jest wyczuwalny na dźwigni opór przy załączaniu i wyłączaniu pola ??

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#4

Post napisał: RomanJ4 » 23 gru 2013, 23:58

Praktycznie w większych przy zamykaniu obwodu magnetycznego (ON) czuje się lekki opór jakby przy napinaniu małej sprężynki, przy otwieraniu obwodu (OFF) lekko odskakuje, natomiast przy małych niewielki opór wynika raczej z pasowania elementów i jest prawie jednakowy dla obu przełączeń.
pozdrawiam,
Roman


zdzicho
Posty w temacie: 2

#5

Post napisał: zdzicho » 24 gru 2013, 15:45

Przy stolikach z magnesami neodymowymi ,trzeba się solidnie zaprzeć ,aby załączyć mocowanie ,a przy otwieraniu uważać ,żeby reki nie przetrąciło- fizyka w czystej postaci.

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

#6

Post napisał: grg12 » 24 gru 2013, 15:58

zdzicho pisze:Przy stolikach z magnesami neodymowymi ,trzeba się solidnie zaprzeć ,aby załączyć mocowanie ,a przy otwieraniu uważać ,żeby reki nie przetrąciło- fizyka w czystej postaci.
Tak z ciekawości - jest różnica pomiędzy przełączaniem pustego stolika a takiego na którym leży solidny kawał stali i zwiera bieguny? Pi razy oko (moje oczywiście :) ) jeśli strumień magnetyczny jest zwarty przez "lamelki" powinno iść dużo łatwiej bo różnica reluktancji pomiędzy stanami jest mniejsza ale nie mam pod ręką stolika żeby wypróbować.
Pozdrawiam
Grzesiek

Ps. Wesołych świąt :)


zdzicho
Posty w temacie: 2

#7

Post napisał: zdzicho » 29 gru 2013, 13:10

Ja zamykam wielokrotnie w ciągu dnia ,już przez ponad 25lat i różnicy nie zauważyłem.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”