Instalacja w warsztacie.

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
silvesters
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 11
Posty: 262
Rejestracja: 27 kwie 2008, 21:27
Lokalizacja: Z warsztatu

Instalacja w warsztacie.

#1

Post napisał: silvesters » 28 lis 2011, 16:41

Witam!
Jak w temacie, mam pytanie jak wygląda sprawa z instalacją elektryczną w warsztacie, jakie użyć przewody? Jakie zabezpieczenia? I jak jest z energetyką? Dokładniej sprawa wygląda tak, że wydzielam część (40m2) z budynku gospodarczego który kiedyś był stodołą na warsztat gdzie będzie stała frezarka cnc, szlifierka do płaszczyzn, tokarka, jakieś wiertarki stołowe itp. Może ktoś wie jak wygląda sprawa z wszelkimi formalnościami w wypadku gdy założę firmę jednoosobową i będę chciał sobie w tym warsztacie pracować? Jak wygląda sprawa zasilania (musi być osobne przyłącze czy mogę pociągnąć prąd z domu?). Jak wygląda sprawa gdy budynek nie należy do mnie tylko do rodziców?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam
Silvesters



Tagi:

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#2

Post napisał: BYDGOST » 28 lis 2011, 17:03

Z tego co wiem to energetycy rozmawiają tylko z właścicielem posesji, do której należy przyłącze prądu. Czyli musisz poprosić rodziców o pomoc. Do każdej posesji chcą, żeby było tylko jedno przyłącze. Parametry zależą od wielkości pobieranej energii. Taką strategiczną wartością jest 40kW. Poniżej jest dużo łatwiej. Domyślam się, że w obejściu jest już instalacja z licznikiem to teraz musisz wystąpić o warunki podłączenia warsztatu. Ponieważ jest to działalność gospodarcza to będziesz więcej płacił za energię na ten cel i musisz mieć podlicznik, za który będziesz płacił na osobne konto. Biada tym co się pomylą i płacą na to konto co do tej pory. Od razu dostaniesz wezwanie do natychmiastowej spłaty zadłużenia a za dwa dni przybiegną Cię odcinać. Nigdy nie zrozumiem dlaczego tak musi być. To jeszcze pozostałość z PRL. Trzeba gnębić tych co potrafią cośkolwiek wypracować. Najlepiej wypytaj się w zakładzie energetycznym, do którego z racji położenia geograficznego Jesteś przypisany. Jest jeszcze takie zjawisko jak opłata za zwiększenie poboru mocy. Za każdy dodatkowy kilowat musisz słono zapłacić. Pokombinuj trochę z sumaryczna mocą domu i warsztatu. Może trochę możesz zmniejszyć przypisaną moc na dom a w to miejsce wpisać to co przewidujesz mieć w warsztacie i w ten sposób mniej będziesz musiał wykupić.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.

Awatar użytkownika

Autor tematu
silvesters
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 11
Posty: 262
Rejestracja: 27 kwie 2008, 21:27
Lokalizacja: Z warsztatu

#3

Post napisał: silvesters » 28 lis 2011, 17:20

Nie wiem ile mocy jest potrzebne, ale myślę że z zabezpieczeniem 32A powinno wystarczyć, a takie mam założone w domu. Chyba że się mylę?

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#4

Post napisał: BYDGOST » 28 lis 2011, 17:26

Wystarczy, przy założeniu, że pracując w warsztacie mniej zużywasz w domu. Rodzicom wystarczy z 5kW a i tak nie będą pobierać ciągle. Dla Ciebie jest ważne, żeby nie wyskakiwały bezpieczniki podczas załączania maszyn lub podczas spawania.

[ Dodano: 2011-11-28, 17:35 ]
Nie wiem ile mocy jest potrzebne
No to policz. Zsumuj wszystkie silniki, te które będą pracowały jednocześnie, oświetlenie plus jakiś zapas i masz moc.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2123
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#5

Post napisał: qqaz » 28 lis 2011, 17:37

Faktyczne rozwiązania i tak podyktuje pani Ziuta w dziale obsługi klienta. Działalność gospodarcza musi mieć podpisaną umowę z zakładem. Inaczej mogą potraktować Cię jak nielegalny pobór wraz z konsekwencjami. ( mogą i groźba jest realna, szczególnie przy życzliwym sąsiedzie). Co, jak, ile dowiesz się w okienku bo to ich warunki musisz przełknąć.
Zwyczajowo stała opłata miesięczna za moc zadysponowaną + energia wg stawki w ilości licznikowej


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 6107
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#6

Post napisał: oprawcafotografii » 28 lis 2011, 17:42

qqaz pisze:Faktyczne rozwiązania i tak podyktuje pani Ziuta w dziale obsługi klienta. Działalność gospodarcza musi mieć podpisaną umowę z zakładem. Inaczej mogą potraktować Cię jak nielegalny pobór wraz z konsekwencjami.
Cos przegapilem chyba ;) To juz nie mozna we wlasnej stodole postawic tokarki,
podciagnac przedluzaczem pradu z domu i toczyc? Cos pomieszales ;)

q

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#7

Post napisał: BYDGOST » 28 lis 2011, 17:44

Dla siebie można zawsze, ale jeśli jest to w ramach prowadzenia firmy to już trzeba tak jak to zostało wyżej napisane. Można tak robić nawet do samej emerytury pod warunkiem, że się nie dowiedzą. Dowiedzieć się zaś mogą np. dzięki "życzliwym".
Ostatnio zmieniony 28 lis 2011, 17:46 przez BYDGOST, łącznie zmieniany 1 raz.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 6107
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#8

Post napisał: oprawcafotografii » 28 lis 2011, 17:46

Wyzej zostalo napisane, ze bylby to "nielegalny pobor" co jest
oczywista bzdura.

q

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#9

Post napisał: BYDGOST » 28 lis 2011, 17:48

Konkretnie to teraz nie powiem jak to potraktują, ale wcale bym się nie zdziwił gdyby tak było. W każdym bądź razie jest to niezgodne z przepisami. Mogę pogadać ze znajomym i więcej się dowiedzieć u "źródła".
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2123
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#10

Post napisał: qqaz » 28 lis 2011, 17:50

Za dużo emocji, wolniej czytać!!!
Autor pisze o firmie jednoosobowej - wystarczy że zgłosi siedzibę a zakład energetyczny już może pytać sie o umowę. Nawet gdy herbatę będzie chciał zagotować.
I nie jest to bzdura. Więcej , nawet jest na to paragraf.

[ Dodano: 2011-11-28, 17:54 ]
@oprawcafotografii
wypada rozróżniać stany "wydaje mi się" od "wiem"

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”