PLOTER TABLICOWY TABLECUT-1015 - moja konstrukcja

Plotery tnące
Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

PLOTER TABLICOWY TABLECUT-1015 - moja konstrukcja

#1

Post napisał: Piotr Rakowski » 23 gru 2009, 20:20

Witam Kolegów,

Właśnie skończyłem wstępne próby pracy mojej pierwszej konstrukcji plotera tablicowego. Bazując na wcześniejszych moich konstrukcjach ploterów termicznych (do styropianu i styroduru) zaprojektowałem i wykonaliśmy w mojej firmie ploter tnący tablicowy o roboczej nazwie TABLECUT-1510. Jego docelowe pole pracy wynosi 1500x1000 mm. Narzędziem jest nóż tnący wleczony ze standardowego plotera tnącego. Używam oprawki i noży standardu Roland.

Do wykonania plotera użyłem części ze sprzedawanych przeze mnie ploterów tnących. Wykorzystałem do tego celu belkę jezdną i głowicę z wózkiem, naciągiem i przeniesieniem napędu oraz kotwą elektromagnetyczną do opuszczania noża.

Stół z podsysem (dwie sekcje) ma wykonane dziurki fi 3mm w rastrze 50x50 mm. Stół pokryty jest mikrogumą. Jako wytwornice podciśnienia służą dwa wentylatory boczno-kanałowe.

Sterowanie po USB na moim sterowniku zaprojektowanym przez naszego kolegę, pana JarkaK. Do tego mój zestaw specjalizowanego oprogramowania: eduCAD 2.7 z opcją przygotowywania rysunków dla ploterów tnących (ostrzenie narożników i domykanie figur w standardzie) oraz TAPPER Light (lub STEP2CNC TBL) przygotowany specjalnie do współpracy z ploterem tnącym.

Dziś wykonałem pierwsze testy. Na razie wszystko jest OK. Cięcie jest bardzo dokładne, choć z pewnością wentylatory muszę zamontować oddzielnie - niezależnie od konstrukcji, bo ich drgania są widoczne na rysunku (w końcu nie służy on jedynie do cięcia). Maksymalne prędkości, na jakich go na razie testowałem to 4500 mm/min w ruchu jałowym i 2500 mm/min w ruchu pracy.

Trochę to trwało. Sporo stresu - ale wreszcie pierwsze udane próby tuż przed Gwiazdką - są dla mnie świetnym prezentem podchoinkowym :lol:

Na zdjęciach poniżej (robionych na szybko komórką) widać konstrukcję i pierwsze wycinanki. Do skończenia pozostały już tylko drobiazgi - np. osłony bramy.

Pozdrawiam wszystkich i składam wszystkim forumowiczom okolicznościowe życzenia Świąteczne i Noworoczne.

Jakieś pytania, sugestie :?:

================
DODANO 9 stycznia 2010
================

Ploter skończony. Inaczej rozwiązałem podsys. Zmieniłem nieco oprogramowanie. Działa świetnie! Na napędach bezpośrednich - paskowych (jak w ploterach tnących) jestem w stanie rozpędzić go do 6 m/min.

Poniżej pierwszy film z pracy plotera. Najpierw rysuje następnie wycina szablony (wykroje) krawieckie w bardzo cienkim specjalnym papierze do wykrojów (gramatura 40 g/m2 z pokryciem klejem), który normalnie nie może być używany w ploterach tnących - jest zbyt wiotki. Powtarzalność i dokładność pozycjonowania na stole jest poniżej 0,2 mm.

"Jechałem" 5x w jednym miejscu. Naprawdę jest super dokładnie!

Obejrzyjcie film:

================
DODANO 12 stycznia 2010
================
Skończony i przetestowany! W materiałach typu tektura (także preszpan) o grubości ponad 0,5 mm - daliśmy radę. Na 2x idzie troszkę lepiej, niż na raz. Klientka zadowolona z pracy maszyny, a to najważniejsze.
Załączniki
PloterTablicowy.jpg
PloterTablicowy.jpg (38.23 KiB) Przejrzano 1596 razy
IMAG0266.jpg
IMAG0266.jpg (24.78 KiB) Przejrzano 1592 razy
IMAG0265.jpg
IMAG0265.jpg (20.81 KiB) Przejrzano 1574 razy
IMAG0264.jpg
IMAG0264.jpg (14.24 KiB) Przejrzano 1586 razy
IMAG0263.jpg
IMAG0263.jpg (40.63 KiB) Przejrzano 1633 razy


Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Tagi:

Wróć do „Plotery tnące”