Żywica poliuretanowa, jaka?

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
badone
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 24 cze 2008, 23:39
Lokalizacja: częstochowa

Żywica poliuretanowa, jaka?

#1

Post napisał: badone » 05 gru 2009, 16:04

Witam!

Wiem, że żywicę poliuretanową można odlewać odręcznie. Jest wiele rodzajów żywic i niestety nie wiem, która byłaby odpowiednia.
Formę będę mógł mieć zrobioną z czegokolwiek. Mam na myśli metale / niemetale, również prosiłbym o pomoc w tej kwestii.

Chcę uzyskać małe detale, w miarę elastyczne i właściwościami przypominające gumę.

Tutaj przykłady:

Odlewać chcę takie kółeczka:



Tagi:

Awatar użytkownika

podrzeźbi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 512
Rejestracja: 17 sty 2009, 00:46
Lokalizacja: Mielec

#2

Post napisał: podrzeźbi » 06 gru 2009, 01:08

Dużo roboty z foremką i odlaniem a jakość ew. odlewu bardzo problematyczna. Jeżeli ma to służyć do przerzutki rowerowej i napinać łańcuch to taka żywica się pokruszy. Choć pewnie są rowery kelvarowe i jakoś to tam działa.


Autor tematu
badone
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 24 cze 2008, 23:39
Lokalizacja: częstochowa

#3

Post napisał: badone » 06 gru 2009, 12:30

Właśnie podobno poliuretan jest o wiele bardziej wytrzymały od gumy, jednak nie wiem, czy dotyczy to specjalnych warunków odlewania, czy tak jak już wspomniałem odlewania ręcznego.
Czy istnieją jeszcze jakieś inne substancje, które można odlewać ręcznie, a właściwościami będą przypominać gumę?


sam
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 104
Rejestracja: 07 cze 2007, 08:47
Lokalizacja: Polska

#4

Post napisał: sam » 06 gru 2009, 14:50

Takie kółka nie są odlewane ale wtryskiwane a narzędzia do ich produkcji są skomplikowanymi systemami. Tworzyw o potrzebnych właściwościach jest przynajmniej kilkanaście a skład większości z nich jest tajemnicą producenta.
Nie chcę zniechęcać ale to trudny temat. Jeśli to pomysł na biznes to trzeba na to spojrzeć trochę inaczej a jeśli produkcja na własne potrzeby to nie warto bo czas i koszty zbyt duże. To tylko moje skromne zdanie.


Autor tematu
badone
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 24 cze 2008, 23:39
Lokalizacja: częstochowa

#5

Post napisał: badone » 06 gru 2009, 15:28

sam, Mam możliwość robienia tych kółeczek na wtrysku, jednak w skład formy wchodzi kilka innych elementów, które będą robione z POM. Dlatego też pytam o takie rozwiązanie jak powyżej.


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#6

Post napisał: diodas1 » 06 gru 2009, 17:23

Może nie poliuretan tylko któryś z silikonów które nadają się do odlewania i po utwardzeniu przypominają gumę http://www.silikonypolskie.pl/ Niektóre są bardzo elastyczne, inne, na przykład służące do wykonywania dużych form do odlewów z betonu są twardsze i bardziej wytrzymałe ale nadal przypominają gumę. Niestety samo wiązanie mieszanki silikonu z dostosowanym do niego utwardzaczem trwa dłużej niż krzepnięcie tworzywa w formie wtryskarki. Za to utwardzają się na zimno a forma może być prawie z każdego materiału.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”