żywica epoksydowa obróbka!!

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
tofik87
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 7
Rejestracja: 14 lip 2012, 22:43
Lokalizacja: łódź

żywica epoksydowa obróbka!!

#1

Post napisał: tofik87 » 14 lip 2012, 23:19

Witam!! zajmuję się wykonywaniem biżuterii i wpadłem na pomysł, żeby podjąć próbę tworzenia w żywicy. Zakupiłem transparentną żywicę translux 150/151 i dokonałem pierwszych prób. Oczywiście nie udało się to jak również druga, trzecia i dziesiąta próba spełzły na niczym. Problem polega na tym, ze:
- po wyjęciu z form (silikonowych) nie jest ona przejrzysta tylko lekko matowa (taka mglista)
- nie znam sposobu, żeby obrobić ta żywicę tak, żeby odzyskała przejrzystość tzn. po zeszlifowaniu naddatków staje się matowa i wg porad trzeba ja posmarować odrobiną, żywicy ale to odstaje albo spływa ew. nie pokrywa równo zeszlifowanych miejsc
- podobno można obrabiać do przejrzystości taka żywice papierem ściernym o gradacji 12000 tylko pytanie gdzie go można dostać?? Znalazłem co prawda sklep z artykułami modelarskimi i tam mały arkusz można kupić razem z innymi za prawie 70 zł i nie bardzo wiem czy jest sens ją kupować.
Podsumowując mam problem z obróbką żywicy epoksydowej do pełnej (lub prawie) przejrzystości i potrzebuje w tej materii pomocy. Czekam na odpowiedź.
Mam jeszcze pytanie czy istnieją dostępne u nas na rynku jakieś inne żywice np. poliestrowe lub akrylowe, które ułatwiły by proces tworzenia i pomogły przeskoczyć powstałe problemy. I jeśli byłyby to, żywice poliestrowe to podobno są one dość szkodliwe więc w domu nie dałoby się ich użytkować prawda??



Tagi:


yacht
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 374
Rejestracja: 18 kwie 2012, 07:50

Re: żywica epoksydowa obróbka!!

#2

Post napisał: yacht » 14 lip 2012, 23:28

tofik87 pisze: - po wyjęciu z form (silikonowych) nie jest ona przejrzysta tylko lekko matowa (taka mglista)
Usunąłeś z roztworu (przed utwardzeniem) rozpuszczone w nim mikro-bąbelki powietrza , które powodują matowienie struktury- "mglistość" żywicy?
Brak chłodzenia w czasie utwardzania (proces egzotermiczny) może również wywołać "mglistość", poprzez mikropęknięcia struktury.


Bbuli
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 869
Rejestracja: 10 mar 2007, 19:43
Lokalizacja: Rumia

#3

Post napisał: Bbuli » 14 lip 2012, 23:52

Witam.Tak czy siak masz małe szanse na sukces.Obojętnie czy masz translux czy RSF
należy to wlać w formę z gumy typu gumosil.Ale trochę lepszą-np Milar.W każdym bądź razie nie w formę silikonową utwardzaną termicznie.Forma wystarcza na max 70 wlewów.Potem staje się nieodwracalnie tępa i matowa.
Bardzo ważne jak odpowietrzasz żywicę przed zalaniem.Musi odbyć się to mocno i bardzo szybko.Długie i powolne odpowietrzanie powoduje wyparowanie reaktora -czyli przestaje zgadzać się stosunek wagowy obu składników.
A jeśli wyciągniesz z formy matowe to wywal to do kosza.No chyba,że zadawala jedna sztuka dziennie to idziesz na szmatę-jeśli wiesz co to znaczy-hie hie.


Autor tematu
tofik87
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 7
Rejestracja: 14 lip 2012, 22:43
Lokalizacja: łódź

#4

Post napisał: tofik87 » 15 lip 2012, 00:05

No dobra ale to w takim razie kompleksowo zadam pytanie...jak robić taka biżuterię?? Bo ona istnieje i nie jest moim wymysłem:D Jakiej użyć żywicy aby łatwiej ją obrobić, no i czy ten papier ścierny ma szanse się sprawdzić do usuwania matowości z powierzchni??


qrba
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 197
Rejestracja: 09 lut 2010, 15:11
Lokalizacja: krakow

#5

Post napisał: qrba » 15 lip 2012, 09:04

dlaczego epoxyd ?
zastosuj akrylową lub poliuretanową - szybciej schną, szybsze rozformowanie, polerujesz na wysoki połysk w 5 min środkami polerskimi ogólniedostępnymi.
Epoxy to świetny materiał ale nie do tego - takie moje priv zdanie.
Oczywisciejest parę haczyków,
O silikonach z Sarzyny -zapomnij, odpowietrzanie pod próżnią - norma, tylko dobre materiały - i coś z tego wyjdzie - jak się postarasz.


Autor tematu
tofik87
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 7
Rejestracja: 14 lip 2012, 22:43
Lokalizacja: łódź

#6

Post napisał: tofik87 » 15 lip 2012, 10:52

A gdzie dostanę taką akrylową albo poliuretanową żywicę ale w małych ilościach, żeby nie trzeba było w razie niepowodzenia tego przetrzymywać?? Bo ciężko jakoś mi zwłaszcza akrylowe znaleźć w internecie co skutecznie blokuje moje zapędy:) Akrylową żywicę w jaki sposób można obrobić??


ddgr
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 9
Rejestracja: 27 lut 2011, 10:55
Lokalizacja: Istebna

#7

Post napisał: ddgr » 15 lip 2012, 13:02

A próbowałeś obróbki cieplnej? Podgrzewanie do odpowiedniej temp. w piecu (czy też piekarniku, w warunkach domowych), co ponoć stosuje się w przypadku bursztynu, albo delikatnego opalania powierzchni niedużym płomieniem palnika, co doskonale sprawdza się gdy chcemy nadać przejrzystość i "szklistą" powierzchnię obrabianym tworzywom sztucznym, np. plexi.


qrba
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 197
Rejestracja: 09 lut 2010, 15:11
Lokalizacja: krakow

#8

Post napisał: qrba » 15 lip 2012, 13:10

musisz zwrócić uwagę na informacje - przewaznie w karcie technicznej czyzywica jest polerowalna.
jesli tak - to juz pisałem - jesli nie ma - to nic nie zrobisz nawet papierem 24000- jesli taki jest.
Gdzie kupić - google - ci pomoże
nie do końca czuje sie na siłach reklamować pewne firmy..


Autor tematu
tofik87
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 7
Rejestracja: 14 lip 2012, 22:43
Lokalizacja: łódź

#9

Post napisał: tofik87 » 15 lip 2012, 14:56

Obróbka cieplna niestety odpada:( No a co do żywic akrylowych to czekam na odpowiedzi ze sklepów bo dzisiaj w nd raczej niewiele się dowiem:) Czekam więc:)


matejson
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 19 cze 2012, 15:33
Lokalizacja: Trójmiasto

#10

Post napisał: matejson » 16 lip 2012, 08:56

Żywicy akrylowej szukaj w sklepach modelarskich.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”