Tworzywo sztuczne do łatwego frezowania w domu

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
bmajkut
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 284
Rejestracja: 02 lis 2012, 18:59
Lokalizacja: Wrocław

Tworzywo sztuczne do łatwego frezowania w domu

#1

Post napisał: bmajkut » 05 cze 2014, 18:33

Witam,
posiadam niewielką frezarkę cnc w domu. Stoi ona na biurku. Jest sprawna, wszystko działa i mam pierwsze zamówienia od kolegów z koła naukowego żeby im coś wyfrezować. Jakieś niewielkie elementy, chodzi o precyzję.
Najlepiej gdyby były wykonane z aluminium, ale boję się testować frezarki na aluminium bo za wrzeciono robi słaby Proxxon 100W. W związku z tym chciałbym wykonać wszystko z tworzywa sztucznego. Próbowałem z plexi, użyłem frezu dwupiórowego 2mm i niestety po kilku sekundach frez był cały oblepiony i nie dało się nic zrobić. Z plexi zrezygnowałem.
Kilka dni później wycinałem sobie w panelu do obudowy otwory pod gniazda. Materiał czarny, obudowa najtańsza ze sklepu elektronicznego. Frezowało się wyśmienicie, wióry odpadały na bok, były drobne, nie zalepiały frezu. Krawędź po obróbce była bardzo dobra. Po prostu super.
Teraz szukam tego materiału w sklepach i nie bardzo wiem co to jest.
Co obstawiacie? POM C czy poliamid? Oba materiały niestety trochę drogie i dostępne tylko w dużych arkuszach.
Może podsuniecie pomysł w jakim materiale robić? Może znacie dostawcę który sprzedaje mniejsze kawałki?
Pozdrawiam



Tagi:


peritus
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:02

Re: Tworzywo sztuczne do łatwego frezowania w domu

#2

Post napisał: peritus » 05 cze 2014, 19:00

bmajkut pisze: znacie dostawcę który sprzedaje mniejsze kawałki?
Koledzy (@minian)mają małe kawałki:
https://www.cnc.info.pl/topics117/matry ... t58147.htm

Awatar użytkownika

sajgon
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1014
Rejestracja: 15 lis 2011, 14:21
Lokalizacja: Śląsk

#3

Post napisał: sajgon » 05 cze 2014, 19:27

bmajkut pisze:Materiał czarny, obudowa najtańsza ze sklepu elektronicznego.
Obudowy uniwersalne typu "Z" wykonane są z polistyrenu ,lub ale to rzadziej z ABS-u. Oba te tworzywa są przyjemne w obróbce :smile:
Pozdrawiam , Michał. ;)


Autor tematu
bmajkut
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 284
Rejestracja: 02 lis 2012, 18:59
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: bmajkut » 05 cze 2014, 19:49

Dzięki za szybką odpowiedź. Polistyren jest tani i dostępny w małych ilościach, skorzystam ;)


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#5

Post napisał: kubus838 » 05 cze 2014, 20:02

Witam
Może spróbuj z PCV(tak to się chyba pisze) na tym tworzywie wykleja się szyldy reklamowe. W każdej firmie gdzie wyklejają szyldy tanio kupisz odpady o różnych grubościach. W przypadku pleksy to miałeś zły rodzaj i dlatego frez całkowicie się "zakleił". Jak chcesz frezować plekse to musisz kupić plekse wylewaną wtedy bardzo ładnie się obrabia i nie ma kłopotu z wykonaniem przejrzystości powierzchni frezowanych.

robert

Awatar użytkownika

oskaeg
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 546
Rejestracja: 28 sty 2011, 19:00
Lokalizacja: Częstochowa

#6

Post napisał: oskaeg » 08 cze 2014, 16:47

To moja wcześniejsza wypowiedź w innym poście.

"Są specjalne frezy dedykowane do tworzyw ale są stosunkowo drogie, zamiast węglików spiekanych można używać HSS-ów są tanie i ciężko je zniszczyć dlatego myślę ze są idealne dla początkujących. Jeżeli chodzi o parametry to musisz sam nauczyć się je dobierać na oko. Na początku możesz zaczynać z większych obrotów żeby nie połamać węglików jednak zaraz potem możesz zmniejszać obroty albo zwiększać posuw w celu uzyskania optymalnych parametrów. Można tez stosować chłodzenie, Ja do niskotopliwych materiałów używam izopropanolu albo denaturatu chodź ten pierwszy nie jest tak uciążliwy zapachowo i nie przebarwia materiału."

Jak zrobi Ci się kulka na frezie to wystarczy podgrzać ją za pomocą zapalniczki i usunąć ręcznie. Ja do chłodzenia tworzyw używam sprężonego powietrza, ale tak jak napisałem wyżej kup sobie denaturat w sklepie za 5 zł i jeszcze raz spróbuj obrabiać pleksi tylko podlewając ją z jakiejś strzykawki. Teraz można kupić denaturat niebarwiony, najłatwiejszy do zdobycia jest również sam spirytus bo kupisz go w każdym sklepie monopolowym, w leroy merlin dostaniesz DENATURAL DRAGON na dziale z rozpuszczalnikami.

http://www.leroymerlin.pl/farby-lakiery ... .html#opis

"Denatural Roztwór izopropanolu w wodzie, z dodatkiem barwnika i środka skażającego o stężeniu ok. 90% obj. izopropanolu. Produkt przeznaczony do mycia, odtłuszczania powierzchni, narzędzi oraz rozcieńczania farb i lakierów spirytusowych. Kolor - bezbarwny lub fioletowy; Gęstość - 0,82 kg/L; Konsystencja - niskolepka ciecz; Temperatura zapłonu - +12*C;"

"Denaturat Ciecz o charaktersytycznym zapachu. Miesza się z wodą w dowolnym stosunku. Mieszanina etanolu i wody z dodatkiem barwnika i środka skażającego. Stężenie ok. 92% obj. etanolu. Produkt przeznaczony do mycia narzędzi, odtłuszczania powierzchni, rozcieńczania szelaku, kleju uniwersalnego polimerowego oraz farb i lakierów spirytusowych. Służy także do przemywania, odtłuszczania, czyszczenia. Barwa: fioletowa; Gęstość: 0,82 kg/L; Konsystencja: niskolepka ciecz; Temperatura zapłonu: +17 ºC."

źródło

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4695
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#7

Post napisał: pitsa » 08 cze 2014, 20:21

W sklepach jest jeszcze paliwo do biokominków - to prawie to sam co biały denaturat.
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


Autor tematu
bmajkut
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 284
Rejestracja: 02 lis 2012, 18:59
Lokalizacja: Wrocław

#8

Post napisał: bmajkut » 09 cze 2014, 19:55

Mam na stanie sporo plexi z marketu budowlanego i szkoda by było żeby się zmarnowało. Właśnie zapalniczką ściągałem plexi z frezu, ale musiałbym to robić co minutę i to nie jest dobre rozwiązanie. Spróbuję rozwiązania z chłodzeniem, może wtedy się uda.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#9

Post napisał: kubus838 » 09 cze 2014, 23:03

bmajkut pisze:Mam na stanie sporo plexi z marketu budowlanego i szkoda by było żeby się zmarnowało. Właśnie zapalniczką ściągałem plexi z frezu, ale musiałbym to robić co minutę i to nie jest dobre rozwiązanie. Spróbuję rozwiązania z chłodzeniem, może wtedy się uda.
To spróbuj i napisz bo ja też mam sporo pleksy która tak samo niszczy frezy i też mi szkoda ją wywalić.

robert

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

#10

Post napisał: grg12 » 10 cze 2014, 09:42

bmajkut pisze:Mam na stanie sporo plexi z marketu budowlanego i szkoda by było żeby się zmarnowało. Właśnie zapalniczką ściągałem plexi z frezu, ale musiałbym to robić co minutę i to nie jest dobre rozwiązanie. Spróbuję rozwiązania z chłodzeniem, może wtedy się uda.
Pleksi - a w zasadzie Plexiglass to handlowa nazwa polimetakrylanu metylu (PMMA). To co kupujesz w markecie budowalnym to najczęsciej polistyren (PS) - nazwy handlowe to zwykle coś w okolicy "hobby glass". Piszę bo nie wiedziałem ot tej różnicy i też mam zapas "pleksi" która nie nadaje się to frezowania (choć na upartego - z małymi obrotami, dużym posówem i jakimś chłodzeniemiem - pewnie by się dało...). Nie lubię tego paskudztwa - nawet podczas obróbki ręcznej potrafi zakleić zęby piły :( Niestety we wszystkich marketach w mojej okolicy oferują wyłacznie PS - po prawedziwe PMMA trzyba się wybrać do wyspecjalizowanego sklepu albo zamawiać przez internet.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”