Materiał na fantom do Rezonansu Magnetycznego (MR)

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
wiolek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 07 lip 2010, 15:13
Lokalizacja: Częstochowa

Materiał na fantom do Rezonansu Magnetycznego (MR)

#1

Post napisał: wiolek » 07 lip 2010, 15:24

Witam,

Potrzebuje pomocy w sprawie doboru materiału potrzebnego do fantomu klatki piersiowej. Celem jest odlanie modelu z gotowej formy (np. manekin). Tak, więc musi to być materiał płynny, który następnie zastyga. I tak by było można go jeszcze przeciąć i włożyć potrzebne elementy do wnętrza fantomu.
W grę nie wchodzą materiały organiczne - fantom musi wytrzymać przynajmniej roczne eksperymenty. Najlepiej by materiał miał w sobie wodę - lepiej obrazuje człowieka w MR.



Tagi:


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#2

Post napisał: diodas1 » 07 lip 2010, 22:03

No to wymyśliłeś :mrgreen: Ma zawierać wodę i nie być organiczny a do tego wytrzymać rok tortur... W programie TV "Pogromcy mitów" ciągle używają fantomów przypominających organizm człowieka. Robią je sobie sami do każdego eksperymentu odlewając nowy- z żelatyny. Niestety żelatyna jest bardzo organiczna i niewłaściwie przechowywana szybko się rozkłada. Chyba że po uformowaniu wykąpiesz ludzika w formalinie. Ponadto woda wyparowuje i kadłub by się kurczył. Ze zgarbowanej żelatyny wyjdzie dostojna mumia :) Ciekawe czy ktoś wpadnie na lepszy pomysł, szczególnie że woda i trwałość jakoś nie idą w parze.

[ Dodano: 2010-07-07, 22:35 ]
Pomyślałem że można by też spróbować zrobić taki odlew z gumosilu. Normalnie składniki tego silikonu miesza się na sucho ale gdyby okazało się że w obecności wody nadal zachodzi wiązanie chemiczne (trzeba zrobić próbę) to należałoby po zmieszaniu składników i częściowym związaniu dodać do takiego ciasta wody i dalej szybko miksować aż do uzyskania nawodnionej drobno bąbelkowej struktury którą wypełnia się formę. Myślę że woda uwięziona w dość szczelnej gumie zachowa się w niej dłużej. Sam takiego doświadczenia nie robiłem ale ciekaw jestem efektów. Gdyby zamiast wody użyć czerwonego atramentu to fantom po skaleczeniu krwawiłby.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”