Guma o bardzo wysokim współczynniku tarcia

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
PiotrPP
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 8
Rejestracja: 17 maja 2010, 20:11
Lokalizacja: Poznań

Guma o bardzo wysokim współczynniku tarcia

#1

Post napisał: PiotrPP » 24 cze 2010, 21:04

Poszukuje gumy (np. w formie arkusza), bądź w formie płynnej z chemoutwardzaczem, która posiada wysoki współczynnik tarcia. Docelowo ma trafić do robota - waga ok 2-4kg, który będzie poruszał się po płaskiej powierzchni.

Całkiem dobra guma to LINATEX z poznańskiego oriona: http://www.orionht.pl/katalogi/katalog_ ... PORTU.html

Ale poszukuje czegoś zdecydowanie lepszego.



Tagi:


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#2

Post napisał: diodas1 » 24 cze 2010, 21:42

Może po prostu silikon dwuskładnikowy http://www.allegro.pl/item1085399905_na ... iekki.html . Robot będzie śmigał po pochyłej szybie. Możesz przy okazji łapki mu fantazyjnie wymodelować :)


Proxima
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 33
Rejestracja: 07 lip 2008, 21:45
Lokalizacja: Olsztyn

#3

Post napisał: Proxima » 24 cze 2010, 21:52

Witam
Są pokrycia o twardości ponad 70 Shore A, np: neopren czy specjalny poliuretan -AVAFC PU85 - 85 Shore A!
Tylko koszt nie mały , no i nie każdy rodzaj pasa da się "pokryć".


Autor tematu
PiotrPP
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 8
Rejestracja: 17 maja 2010, 20:11
Lokalizacja: Poznań

#4

Post napisał: PiotrPP » 24 cze 2010, 22:18

Sęk w tym, że silikony wcale nie mają dużego współczynnika tarcia - sprawdziłem między innymi wszystkie kauczuki silikonowe jakie w ofercie mają Silikony Polskie.

Poliuretany też mają mniejszy lub w najlepszym przypadku zbliżony współczynnik tarcia w porównaniu do kauczuku. Poza tym twardość o której piszesz to dla mnie stanowczo za dużo.

Idealny materiał to byłoby coś, a'la wspomniany linatex (97% procent kauczuku) tylko mniej porowaty (zależy mi na przyczepności na prawie idealnie płaskich powierzchniach) i o mniejszej twardości shore'a coś w okolicach 20A.

Zainteresowało mnie coś takiego: http://www.alco.com.pl/?page=shop/flypa ... f230c4df08

Znalazłem też na allegro, już trochę czasu temu kauczuk do uszczelniania rynien. Przyczepność niesamowita - twardość shore'a 5 A - więc bardzo mało - do moich zastosowań zerwała by się od razu. Czy myślicie, że można dodać do tego jakiegoś utwardzacza? hmm... nie mam kompletnie doświadczenia w sprawach tego typu tworzyw, z resztą kończyłem elektronikę a inżynierię produkcji etc :)

Zastanawia mnie czy jak dodam mniej utwardzacza to guma będzie bardziej miękka, a co za tym idzie bardziej przyczepna?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”