frezowanie PS/HIPS/ABS

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
xoorbes
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 19 sie 2007, 14:23
Lokalizacja: WARSZAWA
Kontakt:

frezowanie PS/HIPS/ABS

#1

Post napisał: xoorbes » 19 sie 2007, 18:10

Witam!

Jak pewnie większość z Was, planuję wykonanie frezarki CNC. O ile na temat samej konstrukcji mechanicznej materiałów jest mnóstwo, to na temat obróbki tworzyw sztucznych niestety jest znacznie gorzej, a do tego właśnie potrzebuję frezarkę.

Poszukuję odpowiedzi na następujące pytanie: Jakie muszą być parametry posuwu i obrotów wrzeciona w przypadku frezowania w materiale typu Polistyren, ABS i odmiana Polistyrenu HIPS (Polistyren wysokoudarowy). Grubość materiału zazwyczaj nie przekracza 2mm

Z tabelki z tego wątku wynika, że musi być "szybko", ale co to znaczy szybko? 8 tys. obrotów na minutę to dla CNC jest raczej wolno, ale dla tworzyw typu PS to moim zdaniem zdecydowanie za szybko, poza tym, żaden z interesujących mnie materiałów nie został zawarty w tej tabeli.

Frezarka oczywiście ma być tania, no może nie za pół darmo, ale w przysłowiowym 1500 zl chciał bym się zmieścić, wielkość blatu roboczego 40x40 cm, ale to w tym momencie jest nie istotne, chodzi mi o ukierunkowanie Waszych odpowiedzi na pewien przedział cenowy :)

Przy okazji jeszcze pytanie, czy w W-wie bądź bliskich okolicach, ktoś z Was podjął by się testowego frezowania w omawianym tu tworzywie? Być może gra jest nie warta świeczki i moje wyobrażenie o obróbce CNC nie mają zastosowania do tego typu tworzyw i cała praca włożona w wykonanie frezarki pójdzie na marne...



Tagi:


kendy
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 477
Rejestracja: 02 lut 2008, 23:29
Lokalizacja: Wroclaw

#2

Post napisał: kendy » 03 lip 2008, 23:00

HIPSy 'przelatuje' na 24000 obrotach przy posuwie 100 mm/s. - hips grubosci 2mm (lustro), frez 2 piorowy 3mm.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”