Wytłoczenie kubka z blachy aluminiowej - jak to zrobić?

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Sivy
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 5
Posty: 44
Rejestracja: 02 mar 2008, 14:47
Lokalizacja: warszawa

Wytłoczenie kubka z blachy aluminiowej - jak to zrobić?

#1

Post napisał: Sivy » 29 lis 2009, 18:48

Witam

Mówiąc w skrócie:
1) Mam blachę aluminiową gr. 1mm
2) Chcę wytłoczyć z niej coś na kształt kubka, średnica 60mm, wysokość ścianek 20mm

Najprościej byłoby to zrobić na wyoblarce, ale ważna jest dla mnie cena wykonania i możliwość szybkiego wprowadzania poprawek.
Zrobiłem domowe próby w domu na ręcznej prasie 1T, "forma" zewnętrzna wykonana z kawałka panela podłogowego (zrobiłem w tym otwór średnicy 64mm), kładę na tym blachę alu, na górę kawałek rurki śr.60mm (jako tłocznik), i wgniatam ją za pomocą prasy (mam nadzieję że zrozumieliście mów opis :-) ).
Problem w tym że po wtłoczeniu blachy na ponad 5mm zaczyna ona pękać i robi się w niej wielka dziura. Z tego co wiem to tego typu tłoczenia robi się w kilku etapach.
Jak do tego prawidłowo się zabrać? Nie piszcie że się nie da i że mam lecieć zamówić wykonanie formy na prasę za kilkanaście tys. Może ktoś z was próbował takiego tłoczenia domowym sposobem?



Tagi:

Awatar użytkownika

zundapp600
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 51
Rejestracja: 30 paź 2007, 18:21
Lokalizacja: BIŁGORAJ
Kontakt:

#2

Post napisał: zundapp600 » 29 lis 2009, 19:32

Teoretycznie sam sobie odpowiedziałeś na pytanie

Najlepiej wyoblanie :mrgreen:

Tanio prosto i skutecznie . Jako wyoblarkę możesz zastosować zwykłą tokarkę . Wykonać szablon i do przodu . Na początku jest troszeczkę zabawy ale da się . Tak robię taki detal

Obrazek

Jest też temat o wyoblaniu i tam znajdziesz kilka filmów
www.zundapp.pl
To co lubię i to co robię


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2826
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#3

Post napisał: koala.g » 29 lis 2009, 19:47



grawergift
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 64
Rejestracja: 23 lis 2009, 18:48
Lokalizacja: wawa
Kontakt:

#4

Post napisał: grawergift » 29 lis 2009, 20:00

do tokarki to czasem trzeba miec ,,dojscie " nie kazdy ma w domu tokarkę ( zartuję - kazdy powinien miec )
a moze zmienić materiał ?
na bardziej ciągliwy i zrobic to tymi narzedziami co masz ?
najszybciej i najtaniej
np spróbuj z miedzią


Autor tematu
Sivy
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 5
Posty: 44
Rejestracja: 02 mar 2008, 14:47
Lokalizacja: warszawa

#5

Post napisał: Sivy » 29 lis 2009, 20:23

1) Nie mam tokarki (jeszcze :-) narazie jest tylko minifrezarka)
2) Miedź będzie za droga i zacznie się utleniać po jakimś czasie

Obejrzałem filmik o puszkach i w zasadzie to wystarczy mi tylko taka miseczka (z 20mm wys pewnie ma). Blacha musi być 1mm żeby to miało jakąś sztywność (ale też nie może marszczyć się na brzegach).

Orientuje się ktoś ile kosztowałoby wyoblenie czegoś takiego + forma? (na początku może być nawet z drewna). Potrzebowałbym tego kilkanaście szt.

Awatar użytkownika

zundapp600
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 51
Rejestracja: 30 paź 2007, 18:21
Lokalizacja: BIŁGORAJ
Kontakt:

#6

Post napisał: zundapp600 » 29 lis 2009, 20:51

koszty wyoblenia nie są duże . Gorzej jest z tzw kopytem bo każdy w wyoblarce ma różne zamki do jego mocowania . I dlatego twierdzę że tokarka jest ok !!!!!!! . Zawsze znajdziesz wolna i wszędzie kopyto będzie pasowało .
www.zundapp.pl
To co lubię i to co robię


Autor tematu
Sivy
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 5
Posty: 44
Rejestracja: 02 mar 2008, 14:47
Lokalizacja: warszawa

#7

Post napisał: Sivy » 29 lis 2009, 21:05

Wysłałem zapytanie do kilku firm z wawy. Wiem że tokarka to dobra rzecz ale najtańsza chińska kosztuje około 4tys. Narazie nie chcę inwestować w coś co nie wiadomo czy na siebie zarobi.

W załączniku przesyłam rysunki tych kubków. Nie wiem czy da się zrobić wzór C, bardzo by mi to ułatwiło sprawę. Aktualnie zlecam cięcie laserem czegoś podobnego, tyle że zamiast okrągłej ścianki są 4 wystające wąsy które wyginam (funkcję spełnia taką samą jak kubek ale jest upierdliwe w montażu). Za laser płacę około 2zł netto/szt z materiałem (alu 1mm), dlatego byłoby miło gdyby mi wzór A i B zrobili w podobnej cenie.

Obrazek

Awatar użytkownika

podrzeźbi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 512
Rejestracja: 17 sty 2009, 00:46
Lokalizacja: Mielec

#8

Post napisał: podrzeźbi » 30 lis 2009, 01:27

A wiecie, że rzemieślnicy arabscy potrafią wypukać z płaskiego kawałka blachy - amfory, dzbany z taką długachną szyjką. I to nie jest gdzieś w połowie lutowane czy zgrzewane.
Ostatnio zmieniony 30 lis 2009, 13:02 przez podrzeźbi, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

Bri
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 814
Rejestracja: 21 maja 2009, 07:31
Lokalizacja: Ruda Śląska

#9

Post napisał: Bri » 30 lis 2009, 06:56

A wiecie, że rzemieślnicy arabscy potrafią wypukać z płaskiego kawałka blachy - »amfory, dzbany z taką długachną szyjką. I to nie jest gdzieś w połowie lutowane czy zgrzewane.
A w serialu American Chopper (discocery) gostek wyklepuje baki do motocykli :) ale ze spawaniem akurat.
Sivy pisze:Aktualnie zlecam cięcie laserem czegoś podobnego, tyle że zamiast okrągłej ścianki są 4 wystające wąsy które wyginam (funkcję spełnia taką samą jak kubek ale jest upierdliwe w montażu). Za laser płacę około 2zł netto/szt z materiałem (alu 1mm), dlatego byłoby miło gdyby mi wzór A i B zrobili w podobnej cenie.
Nie prościej mieć osobno "spodek" (krążek) a osobno ściankę w postaci płaskowniczka który się na walcarce zroluje?

Śląsk - Nierdzewka, Alloy, Laser, Gięcie, Excel


Autor tematu
Sivy
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 5
Posty: 44
Rejestracja: 02 mar 2008, 14:47
Lokalizacja: warszawa

#10

Post napisał: Sivy » 30 lis 2009, 20:27

Nie prościej mieć osobno "spodek" (krążek) a osobno ściankę w postaci płaskowniczka który się na walcarce zroluje?
Ale spodek tez trzeba wyciąć, potem załatwić walcarkę a na końcu wszystko albo zespawać albo zawinąć na brzegach żeby się połączyło. I tak musiałbym szukać firmy która mi to zrobi.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”