Wyrabianie formy oraz tworzyw w warunkach domowych

Dyskusje na tematy związane z przygotowywaniem form.

Autor tematu
penetator
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 31 lip 2008, 16:01
Lokalizacja: Głogów

Wyrabianie formy oraz tworzyw w warunkach domowych

#1

Post napisał: penetator » 31 lip 2008, 16:12

Witam :)
Jestem tu nowy i powiem szczerze że pierwszy raz stykam się z czymś takim jak wyrabianiem czy wytapianiem jakichś tworzyw czy formy. Ale do rzeczy ;) Piszę do Was drodzy forumowicze z prośbą o pomoc a mianowicie chciałbym w warunkach domowych przy niewielkich kosztach wyrabiać małe formy w kształcie kwadratów o grobości około 0,5 cm i bokach 1cm przy dość skomlikowanych rysunkach wyrzeźbionych na kwadratach. zyli zależy mi na dokładności tych odlewów oraz żeby materiał z którego byłoby to zrobione imitował metal lub miedz lub cokolwiek innego "twardego". Ale nie mam pojęcia jak sie do tego zabrać mam chęci ale niestety brak doświadczenia i w oigóle wcześniejszego zainteresowania takimi rzeczami sprawia iż nawet nie wiem za co się wziąść. Czytałem pare wątków o odlewaniu i wytapianiu form ale zalezałoby mi na tym aby ktoś mi to wytłumaczył wręcz "łopatologicznie" jak to zrobić. Z góry dziękuje za odpowiedź :)



Tagi:

Awatar użytkownika

CNCRob
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1319
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:42
Lokalizacja: Świdwin / Worcester

#2

Post napisał: CNCRob » 31 lip 2008, 16:29

na poczatek musisz sie dokladniej okreslic, chcesz odlewac formy czy detale?
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -
Able to use the following programmes: FANUC Series 18i-TB, FANUC O-T, SIEMENS SINUMERIC 810D & 840D, ShopMILL, ShopTURN, ManualTURN, HEIDENHAIN CNC ISO, DIN PLUS and TURN PLUS (CNC PILOT) and many more.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#3

Post napisał: pukury » 31 lip 2008, 16:58

witam.
jest metoda odlewania różnych małych przedmiotów ( w formie np broszki czy monety :twisted: ) .
jest dość prosta - musisz mieć niestety coś na wzór ( jak ma wyglądać detal po odlaniu ) .
odlewać można z np. cyny , ołowiu , antymonu itp .
czy o coś takiego Ci biega ?
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#4

Post napisał: pltmaxnc » 31 lip 2008, 18:11

Nie napisaleś z jakiego metalu będą wykonywane obiekty,
ale jeżeli to mają być obiekty z metali nisko topliwych , to polecam metodę odlewu "na wosk tracony". Można tego dokonać w warunkch domowych.
Obszernie ten temat byl poruszany na forum
https://www.cnc.info.pl/topics66/odlewy ... y&start=30


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#5

Post napisał: Leoo » 31 lip 2008, 19:36

pukury pisze:odlewać można z np. cyny , ołowiu , antymonu itp .
O ile się nie mylę antymon ma postać krystaliczną (sól).
Czy przypadkiem nie jest dodatkiem, który zwiększa twardość odlewanego metalu np. ołowiu?
Wracając do tematu - formy można np. wyfrezować w gipsie. Oczywiście potrzebna jest grawerka-frezarka CNC.


Autor tematu
penetator
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 31 lip 2008, 16:01
Lokalizacja: Głogów

:)

#6

Post napisał: penetator » 31 lip 2008, 20:50

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi na pewno się przydadzą. Myślę ze ta metoda z woskiem traconym byłaby dobra tylko musze to dokładniej przestudiować bo coś nie zakapowałem ;)

Draco --> chcę odlać forme (czyli taki kwadracik) oraz detale które są na nim narysowane (są to wyrzeźbione takie małe wzory i litery). Myślałem że to bez znaczenia bo to sie wyrabia od razu przy odlewie formy ( ale jestem laikiem więc może dlatego tak mi się wydawało ) chodzi o to że to są bardzo skomplikowane wzory i nie mam szans zeby z to jakoś na tym wyrzeźbić

pukury --> chodzi ci o przykład co mam odlać?? Bo mam takie coś jako przykład tz. "podstawawa wersje" ;P Głównie chodzi mi o to zeby mieć pare form i hurtowo to w domu wytapiać razem z tymi detalami

pltmaxnc --> To jest obojętne ważne żeby imitowało metal bądz miedz ;) Żeby można było to przy jak najmniejszej temperaturze wytapiać bo wiadomo w domu/garazu ciężko coś takiego zrobić (zwłaszcza przy moich zdolnościach ;P ) Ale człowiek uczy się przez całe życie więc musze spróbować

leoo --> nie wiem w życiu frazerki nie miałemw rękach ale jak trzeba będzie to sie naucze ja obsługiwać ;)

Wiem ze to co tutaj pisze jest bardzo oczywiste dla was i archaiczne ale musze od czegoś zacząć a jestem zupełnie zielony w tym temacie a chce jak najszybciej zacząć "wyroby" :) Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuje za odpowiedzi.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#7

Post napisał: pukury » 31 lip 2008, 21:31

witam.Leoo - masz rację to takie potoczne określenie ( w drukarni gdzie pracowałem ) do stopu stosowanego przy produkcji takich klocków do typografii .
co do przykładu co ma być odlewane - to dalej nie wiadomo .
jak zaczniesz " masowo " odlewać w domu z ołowiu albo innych tego rodzaju materiałów to uważaj na zdrowie :neutral:
metoda o której pisałem polega na odlewaniu ośrodkowym w formie gumowej .
generalnie polega to na tym że w niezwulkanizowanej gumie odciskasz to co ma być odlane .
następnie gumę wulkanizujesz i za pomocą siły odśrodkowej ( forma się kręci ) sobie odlewasz co chcesz .
proste i skuteczne - można naprawdę dokładnie coś odlać .
oczywiście jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach - to już pole do badań i dociekań dla chętnych :lol:
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#8

Post napisał: Leoo » 31 lip 2008, 22:13

penetator pisze:leoo --> nie wiem w życiu frazerki nie miałemw rękach ale jak trzeba będzie to sie naucze ja obsługiwać
Praktycznie całe forum poświęcone jest takim maszynom.
Tak w dwóch słowach, wszystko sprowadza się do narysowania przedmiotu np. w programie CAD, Corel itp. a następnie na wygrawerowaniu go w materiale, za pomocą maszynki CNC. Koniecznie przejrzyj galerię kolegi Piotrjub. Znajdziesz tam nawet stemple do produkcji monet wykonane w w/w sposób.

Do odlewów "domowych" praktycznie pozostaje ołów, może cynk. Praca z oparami tych metali jest niebezpieczna, o czym pisał kolega pukury.
Osobiście skłaniał bym się do form gipsowych wykonywanych na bazie kopyta (formy pozytywowej) wykonanego z elastomeru tzn. silikonu formierskiego. Forma elastomerowa odlewana jest w negatywowej formie wygrawerowanej np. w metalu za pomocą maszynki CNC. Zaletą tego systemu jest fakt, że można wykonać wiele odlewów silikonowych, które łączymy w łańcuch koła dolewniczego, z którego można odlać wiele form ostatecznych z gipsu. Wadą natomiast jest konieczność odlewania gipsu dwuetapowo, gdyż elastomerowy wzorzec trzeba wyjąć z wnętrza.
Teoretycznie wosk jest łatwiejszy ale i jego trzeba odlewać w formie z gumy (elastomeru), tak więc po wyfrezowaniu formy w metalu, trzeba odbicie przenieść w gumę i dopiero w gumie odlewać wosk. Biorąc pod uwagę skurcz wosku, detal odlewany trzeba projektować sporo większy. Można oczywiście grawerować bezpośrednio w wosku formierskim ale do masowej produkcji taki proces nie nada się.
Za pomocą odśrodkowych form gumowych odlewa się np. znaczki do ubrań. Jest to szybka i dokładna metoda ale wymaga dostępu do surowej gumy oraz sprzętu do jej wulkanizacji (prasy, grzałki itp.).

Czy wykonywane odlewy mogą być częściowo puste, podobnie jak kapsel z butelki?


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#9

Post napisał: diodas1 » 31 lip 2008, 22:20

Coś mi się wydaje że koledze penetatorowi, nie o to chodziło. Ja zrozumiałem przede wszystkim że jest na razie tak daleko niedoświadczony że nawet nie potrafi nazwać tego co chce osiągnąć. Po drugie chyba myśli że tworzywa można wytapiać jak wosk a do tego potrzebne są raczej już trochę cięższe sprzęty jak wtryskarka. Żeby więc nie dręczyć człowieka myślę że rozwiązaniem byłoby powielanie wzoru przez odlewanie żywicy chemoutwardzalnej w formie silikonowej. Żywicę można zmieszać z pigmentem metalicznym i będzie imitować metal. Czyli najpierw kolego musisz sam dowolną metodą wykonać jeden pierwowzór czyli tę kostkę z płaskorzeźbą, napisem czy co tam potrzebujesz, Jeżeli to jest jakiś drobny napis to zleć wykonanie go grawerowi dysponującego odpowiednim sprzętem. Pierwowzór możesz zrobić nawet z parafiny. Potem zalewasz ten model kompozycją silkonową (gumosil) i w ten sposób uzyskasz elastyczną formę. Form zrobisz tyle, żeby później produkcja była wystarczająco wartka.Przepraszam, nie zauważyłem że o tym już napisał Leoo .Do formy z kolei wlewasz zabarwioną na metaliczny kolor żywicę zmieszaną z utwardzaczem i ewentualnie wypełniaczem i po utwardzeniu wyłuskujesz zgrabnie otrzymane kopie. Więcej dowiesz się jeżeli przeczytasz choćby te wątki: https://www.cnc.info.pl/search.htm?mode=results To prosta metoda, nie bardzo uciążliwa dla otoczenia, można tym się bawić nawet w mieszkanku na wysokim piętrze, trzeba tylko zapewnić wentylację bo niektóre komponenty trochę niemiło pachną i są deko szkodliwe .
Chyba że i ja nie zrozumiałem tak zamotanego pytania.


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#10

Post napisał: Leoo » 01 sie 2008, 10:46

O żywicy znajdziesz coś i tu:
http://www.old.modelarstwo.org.pl/techn ... index.html
http://www.oxocorporation.eu/war/index. ... &Itemid=42

Teoretycznie proces jest prosty i tani ale trzeba kupić pompę próżniową.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wytwarzanie Form”