Wykonanie podziałki milimetrowe

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Dawid Pracownia
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 27 mar 2015, 20:40
Lokalizacja: Gliwice

Wykonanie podziałki milimetrowe

#1

Post napisał: Dawid Pracownia » 27 mar 2015, 20:58

Dzień dobry.
Szukałem na forum lecz niestety nie znalazłem:(
Panowie i Panie.
Poszukuję informacji o możliwości wykonania przy użyciu frezarki/grawerki cnc podziałki milimetrowej (dokładność do 1mm) na profilu aluminiowym. Jaki można osiągnąć efekt końcowy, dokładność i np. głębokość samego frezowania ( trwałość podziałki)? Podziałka będzie miała około 1000mm długości , wielkość znaków/kresek jak na suwmiarce (np. długość jednej kreski 3-4mm, kreski główne co 10mm i o długości 10mm). Oczywiście dodatkowo należy nanieść cyfry np.co 10mm. Czy ktoś może się wypowiedzieć co do takiego zagadnienia?
Zdecydowanie muszę zlecić takową robótkę a czas zaczyna mieć duże znaczenie i nie chciałbym błądzić:(
Poszukuje zwłaszcza osoby która już coś takiego robiła i potrafi określić jakość wykonania oraz oczywiście koszt takiej usługi.
Będę wdzięczny za pomoc.
Dawid



Tagi:


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#2

Post napisał: mc2kwacz » 27 mar 2015, 21:13

Zdecydowanie sugeruję zrobienie tego laserem i najlepiej na profilu stalowym nierdzewnym satynowym.
Jeśli to jednak ma być koniecznie alu, to sugeruję profil najpierw pokryć tlenkiem, potem zafrezować cienkim frezem grawerskim(ale nie wgłębnie, tylko tyle byle zdjąć tlenek) i poczernić odsłonięte aluminium chemicznie.
Tak czy inaczej z dokładnością nie będzie żadnych problemów, z trwałością też.


Autor tematu
Dawid Pracownia
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 27 mar 2015, 20:40
Lokalizacja: Gliwice

#3

Post napisał: Dawid Pracownia » 27 mar 2015, 22:34

Profil zdecydowanie alu anodowany. Nad laserem nawet się nie zastanawiałem. Jakie mogą być przybliżone koszty wykonania takowej podziałki?


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#4

Post napisał: mc2kwacz » 28 mar 2015, 02:28

Laser dobrze wyszedłby na stali, na aluminium raczej nie byłbyś zadowolony...
Nie znam ceny usługi grawerowania, musiałby się wypowiedzieć ktoś kto takie rzeczy robi za pieniądze.
Czernidło do aluminium (marne, ale wystarczy) na Allegro kosztuje ze 30zł buteleczka.


upadły_mnich
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1542
Rejestracja: 09 gru 2005, 11:52
Lokalizacja: Lublin

#5

Post napisał: upadły_mnich » 28 mar 2015, 09:52

Witam
Taką podziałkę wykonywaliśmy kiedyś w firmie. Była to typowa skala z działkami co 1mm i cyframi (jak na miarce rozwijanej) grawerowana na aluminium anodowanym i zapuszczana czernidłem tego typu co Mc2kwacz opisuje.
Dokładność nie była sprawdzana jakimiś superprzyrządami ale wydaje mi się, że Tobie by spokojnie odpowiadała. Na pewno była dużo lepsza niż miarek marketowych.
Czernidło jak to czernidło - wyżej opisane - ale w takich drobnych kreskach jakoś trzyma.
Skala wyglądała ok a nawet powiedziałbym, że była bardzo ładna i tu żadnych zastrzeżeń nie było.
Została jeszcze cena.
Niestety przy takich drobnych kreseczkach, przeskokach maszyna (nie najwolniejsza) długo się mozoliła.
Nie pamiętam ceny dokładnie ale licz się z 80-120zł za metr takiej miarki.
sprawność wg kobiety: stosunek wielkości wyjętej do wielkości włożonej


Dudi1203
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1350
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:42
Lokalizacja: Pabianice

#6

Post napisał: Dudi1203 » 28 mar 2015, 13:00

Ja bym poszedł inną drogą - anodował profil alu na czarno i wygrawerował podziałkę. Wyjdą jasne kreski na czarnej powierzchni.


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#7

Post napisał: mc2kwacz » 28 mar 2015, 13:21

To jest pomysł niestety stosowany, ale zupełnie nieergonomiczny. Można powiedzieć, że na przekór zasadom ergonomii. Nieporównanie gorzej się czyta białe na czarnym niż odwrotnie. Poza tym trochę brudu we wgłębieniach i nic nie będzie widać.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”