Toczenie ślimaków - przekrój normalny a osiowy

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Robercik280214
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 166
Rejestracja: 08 sie 2015, 13:36
Lokalizacja: Opole

Toczenie ślimaków - przekrój normalny a osiowy

#1

Post napisał: Robercik280214 » 16 maja 2016, 15:28

Witam ,
tak jak w temacie potrzebuję pomocy w toczeniu ślimaka walcowego. Jak ustawić nóż?? Czy nóż ustawić na prosto ?? Czy go pochylić o wartość kąta wzniosu zwoju?? Dodatkowo czy ktoś może mi wytłumaczyć co brać pod uwagę przy toczeniu ślimaka moduł osiowy czy normalny??? Jak jest różnica między modułem normalnym a osiowym, podziałką normalną a osiową ?? No i kątem przyporu normalnym a osiowym??? Proszę o pomoc



Tagi:


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5317
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#2

Post napisał: jasiu... » 16 maja 2016, 16:21

no pomyśl sam. Jak nie pochylisz noża, to jedną stroną będziesz miał kąt mniejszy, z drugą większy. Myślisz, że to pójdzie bez drżenia? To po co się daje płytki podporowe w nożach do gwintowania, z kątem, w zależności od średnicy gwintu? Jeszcze jedno - chcesz tak nóż odchudzić, żeby "du_ą" nie brał? To będzie słaby, może go urwać. A poza tym, to ślimak, szczególnie większy lepiej frezować i to na klasycznej frezarce narzędziowej. Spinasz podzielnicę z śrubą napędu poprzecznego i jedziesz, do większych ślimaków to najlepsza opcja.


Autor tematu
Robercik280214
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 166
Rejestracja: 08 sie 2015, 13:36
Lokalizacja: Opole

#3

Post napisał: Robercik280214 » 16 maja 2016, 18:30

Tak tylko ,że ten ślimak jest mały M2 średnica zewnętrzna 40mm więc raczej bd go toczył. Pytałem o pochylenie gdyż w internecie znalazłem taki artykuł w którym było napisane : ,, Ślimaki Archimedesa toczy się ostrzami prostoliniowymi. Nóż dwustronnie skrawający ustawia się tak, jak pokazano na rys. powyżej, nóż jednostronnie skrawający — jak pokazano na rys. powyżej. W obu przypadkach prostoliniowe ostrze musi znaleźć się w płaszczyźnie osiowej ślimaka . Ślimaki o prostoliniowym zarysie normalnym toczy się również nożami o ostrzach prostoliniowych, tylko inaczej ustawionymi. Zarówno nóż dwustronnie skrawający, jak i noże jednostronnie skrawające skręca się tak, aby ostrze kształtujące bok ślimaka leżało w płaszczyźnie, w której zarys ślimaka ma być prostoliniowy (rys. powyżej). Oba ostrza obrabiające przeciwległe boki wrębu, bez względu na to czy skrawają razem czy oddzielnie, muszą być styczne do powierzchni tego samego walca "
A to rysunek wg. , którego wynika ,że w pierwszym przypadku nóż chyba nie jest pochylony.
Ślimaka

Potrzebuję fachowej rady jak się to robi dokładnie przy toczeniu ślimaka walcowego. Jak ustawić nóż, jaka różnica między modułem osiowym a normalnym , podziałką osiową i normalną i kątem przyporu normalnym i osiowym. Gdy to jest związane z tym jak ma wgl. mój nóż do toczenia ślimaka. Mam jeszcze pytanie czy takie noże da się kupić czy trzeba samemu z surówki SW18 szlifować???

To może ktoś powie jaka jest chociaż różnica miedzy ślimakiem pseudospiralnym a spiralnym???

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”