Tabela wytrzymałości połączeń śrubowych szukam

Dyskusje na temat ogólnych konstrukcji i budowy maszyn oraz obliczeń mechanicznych

Autor tematu
kszumek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 383
Rejestracja: 04 kwie 2006, 18:08
Lokalizacja: Białystok

Tabela wytrzymałości połączeń śrubowych szukam

#1

Post napisał: kszumek » 14 lip 2008, 19:36

Witam
Sorki jak nie w tym dziale.
od razu mówię że googlowałem i za bardzo nic nie ma
Szukam tabeli wytrzymałości połączeń śrubowych na rozciąganie i ścianie
miło by było gdyby były 2 tabelki dla śrub z 2 klas wytrzymałości 5.8 i 8.8
ktoś pomoże choćby z pamięci dla śrubki M8 ?
najpilniej szukam wytrzymałości na rozciąganie i ścinanie dla śruby M8 5.8 oraz M8 8.8
albo jeszcze inaczej które połączenie jest bardziej wytrzymałe
tam gdzie śrubę ścina czy rozciąga ?
z tego co się zorientowałem to tam gdzie rozciąga ale szukam potwierdzenia moich domysłów
pozdrawiam i dzięki z góry



Tagi:


kubuuss
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 167
Rejestracja: 14 cze 2007, 08:06
Lokalizacja: Wrocław

#2

Post napisał: kubuuss » 16 lip 2008, 12:36

Tabele zpołączeń śrubowych podają dwie wartości: moment dokręcenia nakętki i max. siłę jaką można obciążyć dany gwint która stanowim 90% granicy plastyczności dla danego materiału i wielkości gwintu.
Dla gwintu M8 kl. 5.8 - ta siła wynosi 970 kg, a dla kl. 8.8 1700 kg.
Na ścinanie możesz wytrzymałość obliczyć jak dla pręta fi=6,4 czyli rdzeń śruby bez gwintu

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#3

Post napisał: adam Fx » 16 lip 2008, 13:43

możliwe żę sie myle .. i to raczej pytanie a nie sugestja ....... w szkole uczyli mnie ze gwint jest karbem i w każdym kagbie nastepuje spiętrzenie naprężeń ..więc czy obliczenia na scinanie można tak sobie uprośćić i traktowac to jak pręt o średnicy rdzenia?
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
kszumek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 383
Rejestracja: 04 kwie 2006, 18:08
Lokalizacja: Białystok

#4

Post napisał: kszumek » 16 lip 2008, 15:36

Dzięki za zainteresowanie !!!
do kolegi kubuuss ,mógłbyś mi powiedzieć jak to policzyłeś jakieś wzorki,
zrobiłbym sobie tabelkę w excelu i policzył dla innych rozmiarów i klas
przyznam się ze próbowałem liczyc ale moje obliczenia nie zgadzają się z twoimi zabardzo
dla mnie dla śrubki M8 5.8 wyszło 1585 kg dla M8 klasy 8.8 2530 kg
więc jakoś nie tak liczyłem :-)
a ze znalezionej tabeli 500 kg tylko nie podane jakiej klasy śrubka więc pewnie jakiejś niskiej
i jeszcze jedno gdzieś znalazłem że wytrzymałość na ścinanie to jakieś 60% wytrzymałości na rozciąganie , czy można przyjąć takie przybliżenie ?

pozdrawiam


kubuuss
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 167
Rejestracja: 14 cze 2007, 08:06
Lokalizacja: Wrocław

#5

Post napisał: kubuuss » 17 lip 2008, 10:00

adam Fx pisze:możliwe żę sie myle .. i to raczej pytanie a nie sugestja ....... w szkole uczyli mnie ze gwint jest karbem i w każdym kagbie nastepuje spiętrzenie naprężeń ..więc czy obliczenia na scinanie można tak sobie uprośćić i traktowac to jak pręt o średnicy rdzenia?
Trzeba rozróżnić wytrzymałość gwintu i śruby.

Przy wytrzymałości gwintu liczymy czy nie są przekroczone naprężenia dopuszczalne powierzchni gwintu czyli pod uwagę bierzemy gwint a nie rdzeń.

Wszelkie obliczenia na zginanie, ścinanie, skręcanie itp. pod uwage bierzemy wyłącznie rdzeń. We wzorach na te obliczenia jest parametr Pi*D^2/4 który dotyczy właśnie rdzenia i oblicza się go lub można go odczytać z tabel na gwinty (przewaznie ostatnia kolumna w tych tabelach).

Poniżej podaje cytat z książki Mechanika Techniczna Siuty.

Wytrzymałość śrub
Obliczanie wytrzymałości śrub polega na wyznaczeniu średnicy rdzenia śruby z warunków wytrzymałościowych a następnie dobraniu odpowiednich wymiarów gwintu o średnicy rdzenia większej od wynikającej z obliczeń.

[ Dodano: 2008-07-17, 10:30 ]
kszumek pisze:Dzięki za zainteresowanie !!!
do kolegi kubuuss ,mógłbyś mi powiedzieć jak to policzyłeś jakieś wzorki,
zrobiłbym sobie tabelkę w excelu i policzył dla innych rozmiarów i klas
przyznam się ze próbowałem liczyc ale moje obliczenia nie zgadzają się z twoimi zabardzo
dla mnie dla śrubki M8 5.8 wyszło 1585 kg dla M8 klasy 8.8 2530 kg
więc jakoś nie tak liczyłem :-)
a ze znalezionej tabeli 500 kg tylko nie podane jakiej klasy śrubka więc pewnie jakiejś niskiej
i jeszcze jedno gdzieś znalazłem że wytrzymałość na ścinanie to jakieś 60% wytrzymałości na rozciąganie , czy można przyjąć takie przybliżenie ?

---------------------------------------------------------------
Nie liczyłem tego tylko odczytałem z tabel poradnika technicznego. Takie tabele można też znależć na stronach producentów śrub. Poradnik mechanika można też znależć i pobrać bezpłatnie w necie.

Wytrzymałość na ścinanie zawiera się się od 0,5 -0,8 kr, ale wiele przeprowadzonych doświadczeń przemawia za słusznością 0,6 kr (dop. naprężeń na rozciąganie).

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obliczenia Mechaniczne / Projektowanie Maszyn / Podstawy Konstrukcji Maszyn (PKM)”