Segregacja detali z 2017A i 7075

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Gimdi
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 13
Rejestracja: 13 kwie 2011, 14:58
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Segregacja detali z 2017A i 7075

#1

Post napisał: Gimdi » 04 sty 2017, 10:52

Hej,

Mam problem do rozwiązania, a mianowicie na produkcji pomieszali mi elementy wykonane z dwóch różnych stopów aluminium: 2017A T4 i 7075 T6. Detale wykonane są z blachy ciętej laserem, ogratowanej i oszlifowanej.
Jest ich dość sporo, więc oddanie ich do laboratorium mija się celem. Poszukuję więc metody, która pozwoli mi je posegregować.
Elementy będą anodowane na czarno - może tu uda się uzyskać np. inny odcień. Różna też jest ich twardość jak i właściwości mechaniczne (choć tu organoleptyczne nie jestem w stanie stwierdzić). Zastanawiam się nad budową prostego przyrządu do badania twardości (odpowiednio 110HB, 160HB). Badanie strzałki ugięcia odpada (niektóre są zbyt małe detale).

Może macie drogie koleżanki i koledzy jakiś inny pomysł.



Tagi:


pabloid
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1031
Rejestracja: 19 paź 2010, 18:53
Lokalizacja: ~ Kraków

#2

Post napisał: pabloid » 04 sty 2017, 12:17

W teorii miększy stop stop powinien dać zarysować się twardszym a na odwrót nie. Tę cechę możesz próbować wykorzystać do rozróżnienia używając do zarysowywania próbek z dwóch różnych blach- tych z których masz pomieszane detale. Reszta to już tylko logika- trzeba wykonać cztery próby: to jest obydwoma wzorcami rysujesz detal, a potem detalem po każdym z dwóch wzorców. Jak masz miękki detal to powinien on zostać zarysowany twardym wzorcem a sam nie rysować żadnego z wzorców, zaś detal twardy nie powinien dać się zarysować wzorcami ale powinien zarysować wzorzec miększy. Trzeba to robić lekko a nie z całej siły. Przyrząd do pomiaru twardości też w miarę łątwo można zrobić , zwłaszcza że de facto nie chcesz mierzyć twardości a jedynie porównywać. Najprościej zrobić jak w twardościomierzu Rockwella- z czujnikiem zegarowym mierzącym zagłębienie pod stałym obciążeniem. Trzpień kontrolny zaszlifować choćby ze stalki tokarskiej. Detal musi pewnie leżeć, żeby mierzyć głębokość wbicia trzpienia a nie ugięcia detalu.


Autor tematu
Gimdi
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 13
Rejestracja: 13 kwie 2011, 14:58
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#3

Post napisał: Gimdi » 04 sty 2017, 14:56

Dzięki za sugestie. Porównanie przez tarcie to niezły pomysł, ale niestety nie sprawdzi się w tym przypadku. Myślę jeszcze na korozją galwaniczną, może w 2017A miedź ukaże swoje oblicze :) Temat wciąż analizowany...


Aluminiowy
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 42
Rejestracja: 27 lut 2008, 15:26
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

#4

Post napisał: Aluminiowy » 05 sty 2017, 11:30

Wypożyczenie przenośnego spektrometru masowego rozwiązałoby problem :mrgreen:


andrzejk
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 158
Rejestracja: 18 sty 2009, 15:10
Lokalizacja: Łódź

#5

Post napisał: andrzejk » 11 sty 2017, 22:01

a wchodzi w grę może punktowanie detalu? Punktak automatyczny i tam gdzie wbije się głębiej masz niższą twardość.


Autor tematu
Gimdi
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 13
Rejestracja: 13 kwie 2011, 14:58
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#6

Post napisał: Gimdi » 27 sty 2017, 08:55

Dzięki za sugestię. Udało mi się to posegregować przy pomocy naczynia z roztworem solonym. Po 24h kąpieli na detalach pojawiły się charakterystyczne ciemne plamy (z niejednolitą powierzchnią) i to właśnie okazał się stop 2017a. Na 7075 też pojawiły się również zaczernienia, ale miały one inny wygląd (jednolita powierzchnia zabarwienia).

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”