Rozwiercanie łozysk wiertarki

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Grzesh
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 4
Posty: 99
Rejestracja: 14 lis 2008, 18:14
Lokalizacja: GDA

Rozwiercanie łozysk wiertarki

#1

Post napisał: Grzesh » 10 lut 2014, 06:49

Witam, koledzy mam taki mały dylemat, mam luz na wrzecionie wiertarki podobnej do WKA 30, łozyskowanie wrzeciona jest na łozyskach slizgowych.

Chcę dorobić nowe tuleje z B555 lub B101 pasowanie jest H7/f7, po wykonaniu nowych łożysk i wcisnieciu do tulei zebatej (pinoli), chcę rozwiercic na tokarcę rozwiertakiem 30H7, tylko tuleja ma 230 mm długości a długość rozwiertaka starczy tylko na jedna strone.
Czy nie bedzie duzego błędu jak po rozwierceniu z jednej strony obrócę tuleję zębatą w uchwycie tokarskim i rozwiercę drugą.
Wydaje mi sie że najlepszym rozwiązaniem byłoby zrobic to za jednym mocowaniem ale tu potrzebowałbym specjalnie długi rozwiertak = dodatkowy koszt
Proszę o poradę, może którys z kolegów miał podobny remoncik.

Grzegorz
Załączniki
ożyska ślizgowe wrzeciona.jpg



Tagi:

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#2

Post napisał: adam Fx » 10 lut 2014, 06:59

1możesz zrobić obydwa łozyska na gotowo bo gniazda są napewno w osi tylko tocz z jednego mocowania górę i otwór łożyska.
2 możesz zrobić borsztangę i zapiąć tulej do suportu i wytoczyć z jecnego mocowania
3 po obrocie też sie da ale trzeba dobrze na czujnik ustawić
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


omega46
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 10
Rejestracja: 12 gru 2012, 00:24
Lokalizacja: lubelskie

#3

Post napisał: omega46 » 10 lut 2014, 07:45

Witam.
Co do gatunku to polecałbym B90 lub B101 a już najlepszy byłby brąz berylowy.
Gatunek B555 nie bardzo nadaje się tego typu tulejki.
Jeżeli chodzi o rozwiercanie to najlepiej by było wykonać rozwiertakiem długim z pilotem
Masz wtedy 100 % pewności co do współosiowości rozwiercania.Wadą jest to że taki rozwiertak jest dość drogi.
Proponowałbym rozejrzeć się po mechanikach remontujących zwrotnice o ile pamiętam
to miedzy innymi w ciągnikach C30 były właśnie rozwiercane na fi 30H7

pozdrawiam


pabloid
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1031
Rejestracja: 19 paź 2010, 18:53
Lokalizacja: ~ Kraków

#4

Post napisał: pabloid » 10 lut 2014, 09:06

A może tak:
1. Po sprawdzeniu bicia czopów pod łożyska i ustaleniu, że wrzeciono jest ok, nowe tuleje spasować do wrzeciona, zewnętrze tulei zrobić z lekkim luzem aby wchodziło w oprawę z minimalnym- jedna, dwie setki luzem.
2. Zmontować na sucho i próbowac obracać wrzecionem. Jeśli tuleje spasowane na wrzecionie będą się obracać razem z nim w gniazdach przez całe 360 stopni to jest perfekcyjnie. Być może trzeba będzie znależć najlepsze położenie tulei względem gniazd obracając nimi, tak by znależć położenie w którym tuleje w gniazdach będą luźne. Jeśli tak- to to położenie zaznaczyć flamastrem- wszystkich elementów: oprawy, obu tulei i wrzeciona, po obu stronach. Takie działąnie często pozwala zniwelować bicia na poszczególnych elementach, które zawsze są.
3. Tuleje założyć na wrzeciono i wkleić wszystko razem w gniazda na Loctite (np. Loctite 638)- mając luz same ustawią się w gniazdach na kleju jak nalezy. Jedną tuleję pewnie trzeba będzie nasuwać na wrzeciono wraz ze wsuwaniem i wklejaniem jej w gniazdo. Potem zanim klej zwiąże można ustawić całość względem wcześniej wykonanych znaczków. Przy klejeniu uważać, żeby nie skleić wrzeciona z tulejami, bo jak chyci to pozamiatane :mrgreen: Można tam posmarować olejem na wszelki wypadek i kontrolować czy się obraca- czy gdzieś klej nie złapał.


Autor tematu
Grzesh
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 4
Posty: 99
Rejestracja: 14 lis 2008, 18:14
Lokalizacja: GDA

#5

Post napisał: Grzesh » 10 lut 2014, 17:04

kolega "omega46" wyprzedził moje kolejne pytanie dot. materiału, chyba postawie na B101 w dniu dzisiejszym dzwoniłem do kilku sprzedawców i w mojej okolicy jest problem z kupnem detalicznym, najmniejsza ilość to 2mb rury fi 40 ścianka 10mm 17kg x45zł=wielkie oczy.

Nad rozwiertakiem tez myślałem przedłużanym, ale cena... w c330 otwór jest chyba 40h7 widziałem tulejki gdzieś w necie.

Koledzy podajcie namiary na jakiś sklep internetowy bądź w okolicy Rzeszowa, Mielca, Stalowej Woli gdzie można kupić kawałek brązu.

Grześ

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

#6

Post napisał: grg12 » 10 lut 2014, 21:05

omega46 pisze: Co do gatunku to polecałbym B90 lub B101 a już najlepszy byłby brąz berylowy.
Tak przy okazji - beryl (brąz berylowy również) jest toksyczny i rakotwórczy - najbardziej niebezpieczny jest drobny pył (wdychanie powoduje uszkodzenia płuc) ale nawet kontakt ze skórą może powodować podrażnienia. Osobiście nigdy tego nie obrabiałem więc nie wiem jakie środki ochronne należy stosować ale na wszelki wypadek radziłbym "zainteresowanemu" dokładniejsze sprawdzenie przepisów - nawet jeśli chodzi o jednorazową operację.


omega46
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 10
Rejestracja: 12 gru 2012, 00:24
Lokalizacja: lubelskie

#7

Post napisał: omega46 » 10 lut 2014, 22:58

Kolego Grzesh mogę popytać o kawałek brązu b101 ale nie znam wymiarów bo jakoś nie mogę
przeczytać na załączonym rysunku /małe nie widać powiększam to rozmazane/
Raczej to będzie pręt no i cena ok 50zł kg
Jak masz rys.w lepszej rozdzielczości to prześlij na pw lub podaj wymiary gabarytowe pręta

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#8

Post napisał: ALZ » 10 lut 2014, 23:11

A może rozważyć gotowe brązy spiekane samosmarowne Sel-Foil Ames? Sprawdź, może dopasujesz rozmiar.


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#9

Post napisał: InzSpawalnik » 10 lut 2014, 23:19

Braz berylowy : nie uzywaj tego - mocno szkodliwe.
Byl to material na suwnice uzywany ze wzgledu na niskie opory tarcia oraz brak islrzemia. W dzusiejszych czasach sa juz lepsze materialy. Trzymaj sie z daleja od tego.


omega46
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 10
Rejestracja: 12 gru 2012, 00:24
Lokalizacja: lubelskie

#10

Post napisał: omega46 » 11 lut 2014, 10:03

Witam.
Kupuję kolory w Lublinie.W tej firmie docinają na odcinki.Często doliczają za cięcie ale raczej nie prowadzą sprzedaży wysyłkowej.Ja średnio raz w tygodniu jestem w Lublinie
to mogę kupić i przesłać do kolegi.
http://hurtownia.tabal.pl/wyroby-z-brazu,102.html
Zakup na paragon który prześlę plus koszt przesyłki pobraniowej DPD 20zł.
Proszę o ewentualne określenie się co do asortymentu to sprawdzę dostępność.
Do szybkiego kontaktu mile widziany nr tel.
pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”