Pytanie o propozycje parametrów obróbki

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Czarek_K
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 29 mar 2008, 14:06
Lokalizacja: Lublin

Pytanie o propozycje parametrów obróbki

#1

Post napisał: Czarek_K » 29 mar 2008, 15:32

Witam,
Jest to mój pierwszy post, więc witam i pozdrawiam wszystkich użytkowników. Chciałbym zapytać jakie parametry polecilibyście do tego detalu. Jestem świeżo po technikum i kursie operatora cnc i zostałem wrzucony na "głeboką wodę" :/
Ogólny szkielet programu już napisałem, ale nie mam doświadczenia z dobieraniem parametrów skrawania. Kieszeń będzie wykonana frezem węglikowym fi14, nie wiem tylko jakiej głębokości przejścia mam ustawić i jaki ma być posuw i obroty. Podobnie z wierceniem otworów fi 6.5 (pod gwint M8) i 16. Dodam, że maszyna nie ma chłodzenia przez wrzeciono a stal to 18G2A.

Obrazek

Pozdrawiam!
Czarek



Tagi:


kommodor
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 52
Rejestracja: 22 mar 2008, 09:11
Lokalizacja: koniec Polski ;)

#2

Post napisał: kommodor » 29 mar 2008, 16:07

Po pierwsze rysunek nijak się ma do rzutowania - widok z góry obrócony o 180 stopni !Wymiar rowka fi 14 ?

Po drugie jaka dokładność ma być tego wybrania bo jeżeli wymiar otwarty to jeszcze pokusiłbym się puścić go frezem 14 (zagłębianie po kącie i mała warstwa) w innym wypadku odpada .Wziąłbym frez 2 lub 3 ostrzowy fi12.
Ważne jest też czy jest otwór pilotujący czy zagłębianie bezpośrednio w materiale , od razu na gotowo czy zgrubnie i w drugim kroku wykańczająco, a także ilość ostrzy freza ( poza tym węglik węglikowi nierówny - zdarzają się strasznie słabe frezy dla których parametry katalogowe nijak się mają do rzeczywistości)

Po trzecie M8 to wiertło fi 6,8 mm ! ! ! Gwintując ręcznie od biedy pójdzie ale maszynowo grozi urwaniem gwintownika.


Autor tematu
Czarek_K
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 29 mar 2008, 14:06
Lokalizacja: Lublin

#3

Post napisał: Czarek_K » 29 mar 2008, 16:33

Średnica rowka to 14mm, tolerancja +/- jedna dycha. Myślałem, że frezem 14 (TIZ, 4 piórowy) będzie szybciej niż 12. Najpierw robie dwa otwory fi 13.5 na początku i końcu rowka a dopiero potem puszczam frez (zbiera po 2 mm). Przy większej kieszeni najpierw zgrubnie a następnie wykańczająco, mniejsza kieszeń od razu na gotowo.Zagłębienia zawsze w otworach pilotujących.
Jeśli chodzi o gwintowanie, to gwintujemy ręcznie.
Pozdrawiam!


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5317
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#4

Post napisał: jasiu... » 29 mar 2008, 17:23

No to, (tylko dlatego, żeby dalej zmuszać cię do myślenia) proponuję zastanowić się, czy to aby najlepsza metoda? Przecież w ten sposób najszybciej stępi się te 2 mm freza i co dalej? Będziesz ostrzył całego, żeby wyrównać?

Druga sprawa - tak się rowka nie wymiaruje (to fi14) fi jest znakiem średnicy. Kiedyś w technikach o takich rzeczach mówili.

A gdybyś tak frez dwupiórowy, z góry na dół, a później bokiem wyrównać? Stępi się powierzchnia czołowa, to ją łatwo przeostrzyć. No i jeszcze jedno - to jest trywialny detal, a nie głęboka woda.


kommodor
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 52
Rejestracja: 22 mar 2008, 09:11
Lokalizacja: koniec Polski ;)

#5

Post napisał: kommodor » 29 mar 2008, 23:05

Czarek_K pisze:Najpierw robie dwa otwory fi 13.5 na początku i końcu rowka a dopiero potem puszczam frez (zbiera po 2 mm). Przy większej kieszeni najpierw zgrubnie a następnie wykańczająco, mniejsza kieszeń od razu na gotowo.Zagłębienia zawsze w otworach pilotujących.
I sprawa wygląda tak zagłębiasz się w otworze OK
Ale na końcu wybrania następuje niszczenie freza ponieważ promień freza
= promień kieszeni frezowanej a ponadto wychodzi paskudna powierzchnia.
Zapamiętaj jeżeli masz możliwość zawsze lepiej zastosować mniejsze narzędzie niż kieszeń lub naroże .
Poza tym stosując Twoją metodę do frezowania mniejszej kieszeni jeszcze przy podanej przez ciebie tolerancji się zmieścisz ale chcąc robić coś dokładnego wyjdzie ci stożek z uwagi na ścieranie i zniszczenie narzędzia.
jasiu... pisze:No i jeszcze jedno - to jest trywialny detal, a nie głęboka woda.
Zgadzam się z kolegą w 100 % :mrgreen:
POMOGŁEM - WCIŚNIJ PRZYCISK - TO TYLKO CHWILA


Azja Mniejsza
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 14
Rejestracja: 26 mar 2008, 14:39
Lokalizacja: Wrocek

#6

Post napisał: Azja Mniejsza » 30 mar 2008, 01:21

Wazne jest tez ile tego masz zrobic, inna technologie sie bierze dla 1 sztuki a inna dla 1000 sztuk.
kommodor pisze:Ale na końcu wybrania następuje niszczenie freza ponieważ promień freza
= promień kieszeni frezowanej a ponadto wychodzi paskudna powierzchnia.
To jest prawda.
Mozesz zfrezowac wybranie najpierw zgrubnym frezem fi12 zostawiajac minimalny naddatek (pamietaj ze masz na srodku "fasolki" duzo materialu i ci bedzie sciagac freza), wiec nie jedź od razu przy sciankach, bo ci może naddatek "zjeść". Nastepnie jedziesz na gorze wybranie. Pozniej wykanczajacym bardzo dlugim frezem , nie wiekszym niz fi 12 (uch, ale i tak bedzie piszczal na zakretach), jedziesz na raz i tak zeby ci wystawal ponizej detalu conajmiej 5 mm. Ta wystajaca czesc zrobi ci wybranie na gorze. Te dlugie frezy sa drogaśne, wiec dla kilku sztuk bedziesz pewnie robil krotszym frezem na 2 razy.

Co do parametrow to dla wiertel mozna ci smialo powiedziec jakie parametry, a jesli chodzi o frezy to ciezko powiedziec, to juz zalezy od sztywnosci maszyny, od narzedzia, itd. Najlepiej popros jakiegos doswiadczonego pracownika, najlepiej takiego co robil na tej maszynie.


kaleena
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 442
Rejestracja: 11 mar 2008, 10:22
Lokalizacja: B-ce

#7

Post napisał: kaleena » 30 mar 2008, 13:00

Najpierw kieszeń owalna na górze, zostanie krótsza fasolka do frezowania (na 2, może 3 razy), którą i tak dobrze by było z drugiej strony poprawić na pewnej głębokości, bo frez 12 na takim wysięgu odepcha niżej od materiału (chyba, że nie ma to znaczenia). Przy fasolce najpierw połącz otwory pilotujące fi13.5, a potem rozbij na wymiar. I tak trzeba obracać, żeby sfrezować pod otworami fi6.6 i ewentualnie pofazować.
Pozdrawiam
Parametry dobierz z katalogu i zacznij od najniższych wartości - przeliczać prędkości skrawania i posuwy chyba umiesz.


Autor tematu
Czarek_K
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 29 mar 2008, 14:06
Lokalizacja: Lublin

#8

Post napisał: Czarek_K » 30 mar 2008, 19:53

Serdeczne dzięki za pomoc. Faktycznie źle podszedłem do tematu i nie wziąłem pod uwagę kilku rzeczy. Dziękuje wszystkim za pomoc. Na pewno jeszcze nie raz będę was męczył ;)
Pozdrawiam,
Czarek


kommodor
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 52
Rejestracja: 22 mar 2008, 09:11
Lokalizacja: koniec Polski ;)

#9

Post napisał: kommodor » 30 mar 2008, 21:17

Człowiek się uczy na błędach a kto pyta nie błądzi .
Uważam że zawsze lepiej zapytać kogoś kto już ma doświadczenie bo w swojej 11 letniej praktyce z maszynami CNC przekonałem się że teoria w większej części ma się nijak do praktyki .
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”