Proces technologiczny korpusu

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
stanfor27
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 20 lis 2014, 22:21
Lokalizacja: poznań

Proces technologiczny korpusu

#1

Post napisał: stanfor27 » 20 lis 2014, 22:57

[W teorii] Chcę zrobić taki element [materiał - 40H], jestem kompletnie niedoświadczony w tych sprawach. Stąd pytanie, czym najlepiej wykonać prostokątne wgłębienia (tam gdzie są po 2 otwory) i to prostokątne wgłębienie przy tej "dziurce od klucza" ? Nie wiem jak (w miarę) zrobić kąty proste - myślałem o głowicy frezowej (ewentualnie o elektrodrążarce...) I przy okazji czy może ktoś z was wie czy dostanę w hurtowni stali materiał wyjściowy aby to wykonać (znalazłem pręt kwadratowy o grubości nie większej niż 60mm)
Obrazek



Tagi:


Duszczyk_K
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 523
Rejestracja: 21 lis 2013, 14:18
Lokalizacja: Warszawa Remb.

#2

Post napisał: Duszczyk_K » 21 lis 2014, 07:58

Jeszcze kilka podstawowych pytań.
Czy to jest projekt teoretyczny, czy naprawdę chcesz wykonać taki detal?
Chcesz zrobić tego całą serię, czy sztuk 1-2?
Czy te zagłębienia muszą być prostokątne i mieć idealnie kąt 90stopni? nie da rady zastosować tam jakiegoś promienia? bo jeśli nie da rady to taki nieprzelotowy otwór będzie problematyczny dla frezarki, pozostaje elektrodrążenie. Może delikatnie ściąć pilniczkiem rogi detalu z którym to będzie pasowało się, tak, żeby zaokrąglenia były dopuszczalne?
Prostokąt w "dziurce od klucza" - do pojedyńczych sztuk dłutowanie albo frez + pilniczek, do jakiejś serii przeciąganie/przepychanie specjalnym narzędziem (drogim).


Co do materiału
"40H (1.7035) wymiary dostpne ze składu [mm]
pr.okrgłe od F 20 mm do F 500 mm rednicy
blachy od 3 mm do 140 mm gruboci
pr.płaskie i
kwadraty od 20 mm do 500 mm szerokoci i do 60 mm gruboci ; cite na dowolne długoci.
ze strony www.multistal.pl"
jak widać, materiał ma mieć 250x150x90 więc pręty kwadratowe odpadają, pozostaje wyciąć z arkusza blachy* (albo oskrobać do prostokąta jakiś duży pręt...)

dla takiej grubości to już się chyba płyta nazywa?


Autor tematu
stanfor27
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 20 lis 2014, 22:21
Lokalizacja: poznań

#3

Post napisał: stanfor27 » 21 lis 2014, 10:46

1. Teoretyczny
2. Zapomniałem dopisać - 1000 sztuk/miesiąc (więc będą wycinane z płyty)
3. Nie musi mieć idealnie 90 stopni - zbyt ciężkie do wykonania ( i w sumie zbędne) może być jakiś promień byleby jak najmniejszy

Dzięki za konkretną odpowiedź.


Tarant
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 35
Rejestracja: 06 cze 2012, 20:50
Lokalizacja: Breslau

#4

Post napisał: Tarant » 21 lis 2014, 13:40

Proponuję wprowadzić tam r3, wtedy było by do wykończenia frezem fi 6.


ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 937
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

#5

Post napisał: ak47 » 22 lis 2014, 13:46

jeśli może być promień to frezarka i frez jak najmniejszej średnicy w innym wypadku tylko elektrodrążarka wgłębna. Do tego prostokąta tworzącego dziurkę od klucza chyba najszybciej byłoby dłutować tylko trzeba by na maszynie na stałe ustawić jakieś zderzaki do których by się przedmiot dosuwało i dopiero mocowało żeby wszystkie sztuki były identyczne. Ewentualnie przeciąganie ale to chyba za droga inwestycja choć wydajnosć ma dużo większą niż dlutownica

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#6

Post napisał: adam Fx » 22 lis 2014, 15:52

Wykonaj frezem a promień końcowy wydłutować lub rowek przeciągnij http://www.tabor24.pl/Przeciagacz-do-ro ... u/o/139499
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1679
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#7

Post napisał: CFA » 22 lis 2014, 16:20

stanfor27 pisze:1. Teoretyczny
Tym bardziej warto zadbać o jakieś realia. Bo jak pozakładasz multum dziwacznych operacji, żeby pokonać typowe błędy konstrukcyjne, to za wiele się nie nauczysz.
Będziesz marnował czas na jakieś technologie kosmiczne czy prymitywne, ale nieprodukcyjne
a z samego meritum niewiele wyniesiesz. Ale ten detal pewnie prowadzący podrzucił myśląc, że chytrze czegoś przy okazji nauczy.


Autor tematu
stanfor27
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 20 lis 2014, 22:21
Lokalizacja: poznań

#8

Post napisał: stanfor27 » 22 lis 2014, 19:47

Dzięki raz jeszcze za fachowe rady. Tak, projekt jest teoretyczny i zdaję sobie sprawę, że nie miałoby większego sensu używać technologii NASA żeby go wykonać bo nie o to w tym chodzi. Tak jak napisałeś CFA. Ja nie mam jeszcze takiego dobrego obycia z obrabiarkami stąd też jestem wdzięczny za rozwianie moich problemów.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”