Problem z dokładnością przy toczeniu AL. Jakie płytki?

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Morecus
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 13
Rejestracja: 23 mar 2015, 22:03
Lokalizacja: Łódzkie

Problem z dokładnością przy toczeniu AL. Jakie płytki?

#1

Post napisał: Morecus » 23 lip 2016, 15:40

Witam serdecznie,

Mamy duży problem z toczeniem AL a raczej powłoką po obróbce oraz nie trzymaniem wymiaru.

Obrabiany materiał to rura AL (nie znam gatunku bo zostały do nas jedynie przywiezione na regeneracje bo nikt nie chciał się podjąć tak dokładnej obróbki tak cienkiego elementu) średnica 80mm. Grubość ścianki różna - od 3 do 5 mm. Długość toczenia 1300mm. Wszystko by było ok gdyby nie drgania w które wpada rura przy praktycznie każdych obrotach i posuwach oraz mniejszych lub większych grubościach wióra. Nawet przy grubości wióra 0,025 mm pojawia się drganie w okolicy środka rury... Toczymy nożami lutowanymi do stali... P20-P30 bez chłodzenia przy obróbce.
Moje pytanie - jakie noże to AL powinny podołać temu zadaniu? Dodam że średnica przetoczenia rury może być dowolna ale z jednym "ale" - na 1300 mm możemy mieć odchyłkę od średnicy max: 0,02mm

Przy obecnej technologii udało nam się wykonać kilka rur z dokładnością do 0,015 oraz 0,01 ale jest to czasochłonne ponieważ potrzeba do tego 2 ludzi... tokarza oraz osobę która dodatkowo podtrzymuje rurę by ta nie wpadała w nadmierne drgania podczas obróbki. Po takiej obróbce nożem uzyskujemy dokładności od 0,06 mm do 0,19mm na długości 1300mm. Dalej sprawe ratuje papier ścierny i płyta do docierania oraz włókniny do satynowania kwasówki. Obróbka takiej rury w/w sposobem to 2h dla 2 ludzi... masakra.

Bardzo proszę ludzi czujących się w temacie o sensowne uwagi i podpowiedzi.
Wiem że w/w sposób może wielu tutaj wydać się śmieszny bądź idiotyczny... ale nie zmienia to faktu że nawet tak idiotyczny sposób... działa.


W życiu piękne są tylko chwile...

Tagi:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#2

Post napisał: pukury » 23 lip 2016, 18:03

witam.
problem nie jest banalny.
swojego czasu miałem podobny.
sprawę załatwiło toczenia na trzpieniu.
ale nie takim zwykłym .
chodzi o konstrukcję tegoż.
w tym wypadku zrobiłbym to tak -
wałek o średnicy 50mm - do niego pierścienie o wewnętrznej 50 a zewnętrznej ja rura wewnątrz.
między pierścienie - oringi.
całość skręcamy - oringi blokują rurę - pierścienie centrują.
no i najlepiej na kłach.
jak zadział to jesteś mi winien flaszkę :lol:
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#3

Post napisał: clipper7 » 23 lip 2016, 18:35

Morecus pisze: Toczymy nożami lutowanymi do stali... P20-P30 bez chłodzenia przy obróbce.
Do Al watro użyć specjalnych płytek, nie chcę reklamować konkretnych, ale wygoogluj "płytki aluminium", to sam się zorientujesz. Robią je wszyscy poważni producenci. Mają trochę inną geometrię i są polerowane. Cena trochę wyższa niż "zwykłych", ale nie powala. Inną sprawą jest chłodzenie, są różne szkoły. Można zacząć na sucho, w razie braku zadowolenia, popularny jest denaturat (duże zagrożenie pożarem, spirytus pali się prawie niewidocznym płomieniem :evil: ), inni stosują gotowe, dedykowane płyny.
To, co radzi kol. pukury jest OK, pod warunkiem, że wewn. powierzchnia rury jest w miarę równa, a często tak nie jest. Może klasyczna podtrzymka ( na pewno pozostawi ślad w Al :cry: ), ale końcowa obróbka włókniną powinna sobie z tym poradzić.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


lukasz.radomski
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 440
Rejestracja: 06 maja 2010, 15:32
Lokalizacja: Częstochowa

#4

Post napisał: lukasz.radomski » 23 lip 2016, 19:24

na youtubie np. widziałem jak wkładali zwinięty wąż gumowy do środka, ale czy coś to da to wątpie

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#5

Post napisał: bartuss1 » 23 lip 2016, 19:27

Morecus pisze:Nawet przy grubości wióra 0,025 mm pojawia się drganie w okolicy środka rury...
jest jeszcze podtrzymka ruchoma ...
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


mag999
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 713
Rejestracja: 14 sty 2015, 18:59
Lokalizacja: Polska

#6

Post napisał: mag999 » 23 lip 2016, 20:02

Mozna napchac szmat do środka .
Jesli to tokarka pozioma to mozesz wziąć kawałek walka np do 90 długo ok 100 i przyspawac kawał łańcucha i postawić na suporcie

Awatar użytkownika

FDSA
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 678
Rejestracja: 26 gru 2010, 18:38
Lokalizacja: Południe
Kontakt:

#7

Post napisał: FDSA » 25 lip 2016, 15:23

Jesli to kwestia wibracji a nie odginania sie rury to mi pomogło kiedys nasypanie piachu do srodka. Rura nie była taka długa ale mniejszej średnicy. Dobrze ubity na wodzie drobny piasek zmienił rezonans pewnie troche usztywnił i podziałało. Zrobiłem dwa dekielki skrecane śruba przez środek rury gwintowanym pretem. Uważaj zeby sobie w łoże nie nasypac :-)


arasz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 255
Rejestracja: 30 maja 2009, 22:26
Lokalizacja: Warszawa

#8

Post napisał: arasz » 26 lip 2016, 10:17

Morecus pisze:gdyby nie drgania w które wpada rura przy praktycznie każdych obrotach
Jaka średnica rury i jakie obroty dajecie?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”