Pomoc w doborze narzędzi

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
shelt86
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 31 mar 2010, 17:17
Lokalizacja: Swarzędz

Pomoc w doborze narzędzi

#1

Post napisał: shelt86 » 10 cze 2010, 17:23

Poszukuję frezów do obróbki wykończeniowej powierzchni krzywek z rys. (szerokość krzywek 40mm). Krzywki będą obrabiane na wieloosiowym centrum tokarsko-frezarskim.
Materiał to stal do ulepszania cieplnego 50CrMo4 (po hartowaniu powierzchniowym).
Chciałbym uniknąć szlifowania po obróbce to też zależy mi na tym żeby jakość powierzchni po frezowaniu mieściła się w granicach Ra=0.4 - 0.8um. Słyszałem, że takie frezy produkuje firma FREISA. Nie wiem jednak jaki kształt, rozmiar freza oraz parametry dobrać. Nie wie mtakże czy powinno być to narzędzie monolityczne, czy też składane. Jeżeli ktoś mogłby mnie jakoś nakierować byłbym bardzo wdzięczny. Pozdrawiam


Obrazek



Tagi:


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1679
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomoc w doborze narzędzi

#2

Post napisał: CFA » 11 cze 2010, 17:36

shelt86 pisze:Poszukuję frezów do obróbki wykończeniowej powierzchni krzywek Krzywki będą obrabiane na wieloosiowym centrum tokarsko-frezarskim.
zależy mi na tym żeby jakość powierzchni po frezowaniu mieściła się w granicach Ra=0.4 - 0.8um. Słyszałem, że takie frezy produkuje firma FREISA. Nie wiem jednak jaki kształt, rozmiar freza oraz parametry dobrać. Nie wie mtakże czy powinno być to narzędzie monolityczne, czy też składane. Jeżeli ktoś mogłby mnie jakoś nakierować byłbym bardzo wdzięczny.
Ja Cię mogę pokierować, ale trochę w bok :-). Fraisa - dobry wybór, najwyższa półka cenowa i jakościowa - szczególnie do pracy w twardych materiałach. Wymagania dotyczące klasy chropowatości nie są jakieś wyżyłowane, ale problemem będzie uzyskanie tej jakości na tej maszynie. Nie wiem jakimi dysponujesz obrotami na tej maszynie, ale te wartości klas chropowatości z folderów producentów, to najwyższa klasa narzędzi, najwyższe możliwe obroty i największa możliwa sztywność. Jeżeli mamy centrum tokarsko-frezarskie (z opcją kina domowego), to nie będzie tam na pewno dostatecznej sztywności, żeby bez kłopotów korzystać z HSC. Do tego dochodzą dokładnie wyważone oprawki - najlepiej na stożku HSK i dokładne narzędzia (z minimalnym biciem) - czyli raczej nie będą to narzędzia składane.

A parametry to już raczej wg możliwości - jak jest czym, to frezujesz. Ale ja to piszę z takim podejściem, że do HSC to trzeba mieć sprzęt typu Datron czy Roeders, a nie jakieś Mahodeckle. Oczywiście 0,4-0,8um uzyskać się da nawet na Haasie, ale to już męka, a nie zabawa.


makroholick
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 12
Rejestracja: 05 cze 2008, 17:04
Lokalizacja: Niemcy

#3

Post napisał: makroholick » 11 cze 2010, 19:16

Witam,
pracuję w szwajcarskiej firmie jako główny technolog w dziale produkcji mikronarzędzi.
Firma Fraisa zamknęła odział główny. Wiem o tym dlatego bo dla nich programowałem i szlifowałem sporo narzędzi. Takie frezy o które kolega pyta mam na stanie. Są to narzędzia specjalne 6-ostrzowe o małym skoku rowka spirali (kąt spirali 45 do 55 stopni), dotatkowo mają one asymetryczny uklad ostrzy. Jeżeli kolega jest zainteresowany to mógłbym dostarczyć po korzystnej cenie frezy które szlifowaliśmy na wzór(Nullwerkzeug).
Proszę o kontakt i pozdrawiam

R. Niemczyk

[email protected]


Autor tematu
shelt86
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 31 mar 2010, 17:17
Lokalizacja: Swarzędz

#4

Post napisał: shelt86 » 13 cze 2010, 16:14

hehe, bardzo dziękuję za odpowiedzi :)
zapomniałem jednak dodać, że narzędzi szukam na potrzeby pracy dyplomowej :razz:

mógłby mi ktoś jeszcze poradzić:
jaki kształt freza byłby odpowiedni (kulisty czy zwykły palcowy)?
jaką strategię frezowania obrać? czy lepiej byłoby obrabiać frezem o średnicy wiekszej od szerokości krzywki i "jechać" ją odrazu, czy też wleżdżać od boku po spirali?
pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”