obroty do frezowania stali konstr.zw. jakości dla fi 40

Dyskusje dotyczące frezowania i frezarek konwencjonalnych.

Autor tematu
nUmer
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 12 lis 2010, 17:29
Lokalizacja: Bydgoszcz

obroty do frezowania stali konstr.zw. jakości dla fi 40

#1

Post napisał: nUmer » 12 lis 2010, 17:32

Witam serdecznie!

Panowie - mam następujące pytanie. Niegdyś, w latach szkolnych dla freza walcowo czołowego, dla frezarki konwencjonalnej uniwersalnej ustawiałem obroty 140.

Dzisiaj na kursie CNC usłyszałem, że dla takiego freza wykonanego ze stali szybkotnącej ustawia się obroty 2000.

Nigdzie nie mogę znaleźć prędkości skrawania na podstawie której mógłbym wyliczyć obroty. W związku z tym proszę o pomoc w wyjaśnieniu aż takich różnic.
Interesuje mnie podejście teoretyczne - nie praktyczne. Zdaję sobie sprawę z wpływu warunków skrawania na te parametry.
Potrzebuję wyliczyć obroty.

Dziękuję za uwagę.



Tagi:

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#2

Post napisał: skoti » 12 lis 2010, 20:40

Jeśli interesuje Cie teoria , to musisz posiadać katalog producenta danego freza . W katalogu są podane zalecane parametry . Katalogi znajdziesz przeważnie na stronach producentów a niekiedy firm zajmujących się handlem narzędziami .


Autor tematu
nUmer
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 12 lis 2010, 17:29
Lokalizacja: Bydgoszcz

#3

Post napisał: nUmer » 12 lis 2010, 21:05

Poszukam i oczywiście dam znać - a w praktyce jak to wygląda?
Czy wskazane parametry obrotów na minutę 2000 są do przyjęcia dla stali konstrukcyjnej?

Awatar użytkownika

rafalxfiles
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 665
Rejestracja: 28 sie 2006, 17:55
Lokalizacja: dolnyśląsk
Kontakt:

#4

Post napisał: rafalxfiles » 12 lis 2010, 21:56

Dla freza fi 40 HSS ??? 2000 obrotów??? tyle się ustawia jak nic nie skrawa.. hehe

A tak serio to zwykły HSS myśle że 20-30 metrów powlekany może z 40-50 max czyli wyjdzie Ci dla zwykłego ok 320 obrotów zakładając 25 metrów.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: obroty do frezowania stali konstr.zw. jakości dla fi 40

#5

Post napisał: WZÓR » 13 lis 2010, 15:19

nUmer pisze:Witam serdecznie!

Panowie - mam następujące pytanie. Niegdyś, w latach szkolnych dla freza walcowo czołowego, dla frezarki konwencjonalnej uniwersalnej ustawiałem obroty 140.

Dzisiaj na kursie CNC usłyszałem, że dla takiego freza wykonanego ze stali szybkotnącej ustawia się obroty 2000.

Nigdzie nie mogę znaleźć prędkości skrawania na podstawie której mógłbym wyliczyć obroty. W związku z tym proszę o pomoc w wyjaśnieniu aż takich różnic.
Interesuje mnie podejście teoretyczne - nie praktyczne. Zdaję sobie sprawę z wpływu warunków skrawania na te parametry.
Potrzebuję wyliczyć obroty.

Dziękuję za uwagę.
Jak już koledzy wcześniej wspomnieli , potrzebny będzie Tobie katalog.... przy każdym narzędziu będzie tabelka , np. taka ;

Obrazek

Następnie wybierz rodzaj obróbki .... pomocna Ci będzie tabelka , np. taka;

Obrazek

Dobierz Vc i fz do wzoru .... i po zawodach. :wink:

Obrazek
rafalxfiles pisze:....A tak serio to zwykły HSS myśle że 20-30 metrów powlekany może z 40-50 max .....
W tym przypadku ( o ile byłoby to możliwe) zamiast tego freza wybrałbym głowiczkę Fi 40.0 .... nie muszę chyba pisać dlaczego.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
nUmer
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 12 lis 2010, 17:29
Lokalizacja: Bydgoszcz

#6

Post napisał: nUmer » 28 lis 2010, 20:46

Witam Panowie - więc sprawa wygląda tak.

Instruktor owe zalecenia odnosił do frezowania aluminium. W związku z tym sprawdziłem w Poradniku Inżyniera Mechanika z roku 1991 parametry skrawania dla freza o średnicy fi 40, dla aluminium, i Vc wynosi w granica 80, co daje prędkość obrotową równą rzędu około 636 obr/min - co przekracza jego ów 2000 obr/min

Czy jest ktoś w stanie to potwierdzić?

Zależy mi na weryfikacji zdobytej wiedzy. Na podstawie mych wyliczeń nie muszę mówić dlaczego.

Innym kwiatem jest sposób ustalania punktu zerowego na detalu. W przypadku obrabiarki, frezarki o systemie sterowania Heidenhain zalecają od dotyku przeliczyć współrzędne do punktu zerowego, zaś w przypadku Fanuca wpierw wyzerowanie, przesunięcie freza o jego promień, ponowne wyzerowanie i dopiero przeliczenie punktu zerowego.
Przyznam, że jest to dla mnie niezrozumiałe i niczym nieuzasadnione - stąd me pytania.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#7

Post napisał: bartuss1 » 28 lis 2010, 21:32

a ten frez fi 40 z jakiego gatunku czegos tam ? i ile ma zabków (lub płytek)?
z tym heidenhainem to by sie zgadzalo, ale z fanuciem to jakies jajca jakby program nie brał pod uwagę parametrów T i D
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#8

Post napisał: WZÓR » 28 lis 2010, 22:26

nUmer pisze:... W związku z tym sprawdziłem w Poradniku Inżyniera Mechanika z roku 1991 parametry skrawania dla freza o średnicy fi 40, dla aluminium, i Vc wynosi w granica 80, ...
Witam
nUmer - spróbuj korzystać z nowszych poradników .... mamy (prawie) rok 2011 i chyba (tak myślę :razz: ) nikt już nie frezuje aluminium poniżej Vc =150 .
... po co się uczyć tego , co nie znajdzie zastosowania w praktyce. :roll:
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
nUmer
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 12 lis 2010, 17:29
Lokalizacja: Bydgoszcz

#9

Post napisał: nUmer » 29 lis 2010, 16:43

Chciałem zwrócić uwagę, że w produkcji frezów ze stali szybkotnącej nie dokonała się jakaś wolta od 80 lat. Więc starsze poradniki są jak najbardziej aktualne.
Co do sposobu wykonania - wydaje mi się, że z tym bywa różnie - niekiedy przychodzi użyć takich narzędzi które są akurat dostępne.
Jednak mi chodziło o rozważania czysto teoretyczne - uczestnicząc w kursie muszę mieć jakąś bazę, punkt wyjścia, a za taki chciałem, by posłużył mi właśnie poradnik frezera i określone parametry.

Chylę czoła - na stronie dolfamex producenta frezów "białych" prędkość skrawania dla aluminium wynosi w granicach 80, natomiast dla stopów aluminium 200 - nie podano wielkości frezów, przy czym jak mniemam
frezy walcowo czołowe są produkowane jako fi 40, fi50 i fi63.

Tym samym rozstrzygnęliśmy, że dla aluminium stosujemy około 650 obr/min, natomiast dla stopów aluminium w granicach 1500 obr/min.

Problem uważam za rozstrzygnięty. Dziękuję za uwagę!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne”