Mocowanie kątownika w podzielnicy

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Ufoludek
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 24
Rejestracja: 23 mar 2015, 17:47
Lokalizacja: Jelenia Góra

Mocowanie kątownika w podzielnicy

#1

Post napisał: Ufoludek » 26 cze 2016, 20:20

Witam,

Obrabiam na frezarce 3 osiowej Doosan DNM500 coś w rodzaju kątowników tylko że między ściankami nie ma kąta prostego a są różne kąty. Zazwyczaj są po 2 sztuki z jakiegoś kąta. Wymiary to około 70x70 o szerokości 50 mm grubość ścianki 15mm. Obrabiane są w większości 2 płaszczyzny (różne kombinacje obrabianych płaszczyzn) i na obydwóch ściankach są otwory. Ostatnio pojawiła się opcja dokupienia 4-tej osi w postaci podzielnicy numerycznej, która pozwoliłaby obrabiać cały detal z jednego/dwóch mocowań oraz zachowania tolerancji kątów jednak nie mam doświadczenia w mocowaniu detali w takiej podzielnicy.
Jedyne co mi przyszło do głowy to uchwyt 4-ro szczękowy i cięcie gabarytów w sześciany, jednak wymusza to obróbkę całego gabarytu i znaczne straty materiału w postaci wiórów.

Może ktoś z większym doświadczeniem mógłby mi pomóc.

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.



Tagi:


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1677
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mocowanie kątownika w podzielnicy

#2

Post napisał: CFA » 26 cze 2016, 20:32

Ufoludek pisze: Jedyne co mi przyszło do głowy to uchwyt 4-ro szczękowy i cięcie gabarytów w sześciany, jednak wymusza to obróbkę całego gabarytu i znaczne straty materiału w postaci wiórów.
A jak wcześniej wykonywany był gabaryt kątownika?
To tylko przecież przeniesienie strat na inną maszynę.


Autor tematu
Ufoludek
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 24
Rejestracja: 23 mar 2015, 17:47
Lokalizacja: Jelenia Góra

#3

Post napisał: Ufoludek » 26 cze 2016, 20:43

Obecnie gabaryt jest wycinany na wycinarce wodnej więc obróbka dotyczy tylko 2 płaszczyzn które jej wymagają oraz wiercenia otworów. Jednak taka technologia wymaga przynajmniej dwóch mocowań i co najważniejsze jest problem z uzyskaniem tolerancji kątów przez przemocowywanie detalu.


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1677
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: CFA » 26 cze 2016, 20:59

Ufoludek pisze:Obecnie gabaryt jest wycinany na wycinarce wodnej więc obróbka dotyczy tylko 2 płaszczyzn które jej wymagają oraz wiercenia otworów. Jednak taka technologia wymaga przynajmniej dwóch mocowań i co najważniejsze jest problem z uzyskaniem tolerancji kątów przez przemocowywanie detalu.
Czyli te różne kąty wynikają bardziej z technologii a nie zadanej wartości w obróbce?
Jak by nie było, przy tej grubości ścianki, to raczej najprościej byłoby wymyślić chytry
przyrządzik, który pozwalałby mocować kątownik z odchyłkowym kątem czy grubością
i po zabazowaniu jednej płaszczyzny obrabiać zachowując/generując kąty z maszyny.
Ale to tylko gdybanie, bo bez rysunku i znajomości dostępnej technologii wykonania płaszczyzn czy dłubania w otworach jakie się stosuje w firmie za wiele się podpowiedzieć nie da. Kwestia ilości sztuk, wymaganej sztywności i konieczności podparcia przyrządu, szybkości zapinania i zdejmowania, inteligencji technologa i operatora itp.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11572
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#5

Post napisał: RomanJ4 » 26 cze 2016, 21:03

A nie prościej na tarczy teowej podzielnicy zamocować imadło kołyskowe lub kołyskowo-obrotowe i mocować detale pod dowolnym potrzebnym kątem?
Obrazek

Podobnie można podzielnicę zamocować do stolika pochylnego i ustawiać całą pod potrzebnym kątem (podobnie jak ja zrobiłem tu do skośnych zębów)..
http://allegro.pl/listing/listing.php?o ... m-1-1-0613

Obrazek
pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#6

Post napisał: skoti » 27 cze 2016, 21:19

Do uchwytu włóż kawałek pręta , przefrezuj .Do pręta przykręć imadło . Tak w bardzo wielkim skrócie .

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”