Maszyna do pisania, grawerowania fotografii w st. nierdz.

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
doubleb
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 19 paź 2012, 08:59
Lokalizacja: Wałcz

Maszyna do pisania, grawerowania fotografii w st. nierdz.

#1

Post napisał: doubleb » 19 paź 2012, 10:14

Witam i pozdrawiam wszystkich użytkowników forum. Jestem nowicjuszem i borykam się z niewielkim problemem wyboru maszyny. Chcę zająć się obrabianiem biżuterii za pomocą maszyny, która umożliwi mi wygrawerowanie zdjęcia, napisu na niewielkiej powierzchni. Z tego co się orientuje, to powinienem skupić się na maszynach mechanicznych, a nie laserowych ( jeżeli uważacie inaczej, bardzo proszę o poradę ).
Przeszukując sieć znalazłem interesującą pozycję firmy Roland:
http://www.quedex.com/show.php?prod=489
Proszę Was drodzy forumowicze, o pomoc w wyborze, czy słusznie celuje :) Dodam, że ta Metaza kosztuje ponad 11 tys. zł , a może ktoś z Was zaproponuje coś o podobnych właściwościach w niższej cenie. Tak czy siak, mam nadzieje, że mi doradzicie i pomożecie.



Tagi:


Cooper
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 251
Rejestracja: 03 gru 2007, 15:46
Lokalizacja: Silesia

#2

Post napisał: Cooper » 19 paź 2012, 18:16

Witam

Kolego Roland Metaza to najtańsza tego typu maszyna na rynku grawerująca zdjęcia wybijając punkty (coś jak raster w laserze). W branży jubilerskiej krążą legendy o tej maszynce w temacie połamanych igieł, kosztów ich wymiany a przede wszystkim reakcji serwisu.
Natomiast ta grawerka nie "pisze" bo nie jest wyposażona w rylec diamentowy i nie zrobi linii ciągłej czy nie narysuje konturu litery itp.
Z resztą może się wypowie ktoś kto używa i opisze praktyczne doświadczenia.

Ja osobiście miałem styczność z grawerką Gravograph M20 standard..ta grawerka to taki kompromis pomiędzy normalną grawerką a taką tylko do zdjęć . Grawerka ta potrafi już grawerować diamentem i frezem obrotowym a z dodatkowym oprogramowaniem także "wystukiwać" zdjęcia. Nowa kosztuje katalogowo bagatela ponad 25 000 zł....a jak dodatkowo chcesz by grawerowała obrączki to szykuj ponad 30 000 pln netto. A to wszystko za maszynkę o polu 10 x 10 cm i mocno przeciętnym softem producenta gdzie za dodatkowe czcionki musisz zapłacić ekstra 500 zł a za np. opcję grawerowania liter i kształtów z wypełnieniem (wykreskowanych) ponad 7000 pln. Poza tym by grawerka miała "umiejętność" wystukiwania tych zdjęć za napęd jej osi Z robi stalowa linka, także na tej maszynce można zapomnieć i wycinaniu czegokolwiek w rozsądnych warunkach.

Moja rada jest taka...policz sobie ile możesz zarobić grawerując zdjęcia w tej technice wybijania punktów (grawerki standardowe grawerują grafikę i logotypy wektorami) i jakie jest zainteresowanie taką usługą. Skalkuluj czy pokryje to koszt maszyny wraz z ograniczeniami jej innej funkcjonalności którą ciągnie za sobą grawer zdjęć w tej technice i czy wyjdziesz na swoje robiąc wyłącznie zdjęcia.

Na twoim miejscu jeżeli interesujesz się grawerowaniem jakieś drobnej biżuterii lub upominków, gadżetów itp pomyśl o większej maszynce o polu przynajmniej formatu A4 gdzie wciśniesz nóż,dużą piersiówkę i inne tego typu rzeczy jakie możesz sam sprzedawać albo co przyniosą Ci ludzie. Poza tym urządzenie o polu A4 pozwoli ci już na zrobienie jakieś większej tablicy znamionowej lub okazjonalnej, powycinasz jakieś kształty lub litery, wygrawerujesz dyplom lub nagrodę i ogólnie znacznie zwiększysz wachlarz potencjalnych usług i potencjalnych klientów.

Natomiast tak czy owak jak nie wyłożysz jakiś 25 000 zł to nie kupisz dobrego sprzętu w tym segmencie urządzeń. Niestety te maleństwa sporo kosztują a solidni producenci się cenią.


Autor tematu
doubleb
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 19 paź 2012, 08:59
Lokalizacja: Wałcz

#3

Post napisał: doubleb » 21 paź 2012, 09:21

Bardzo, bardzo dziękuję za obszerną odpowiedź, nie poszukuję maszyny do grawerowania przedmiotów typowo jubilerskich ( srebra itp.), chcę jedynie rozszerzyć asotyment w sklepie internetowym o mozliwość wygrawerowania tekstu lub zdjęcia na niewielkich elementach ze stali nierdzewnej.
W poniedziałek mam zamiar pojechac do siedziby firmy Qudex pod Poznaniem, zeby pobawić się chwilę taką maszyną i wypróbowac ją na przedmiotach, które mam zamiar obrabiać.
Jeżeli jest jakaś osoba na forum, która ma styczność z Metaza MPX 80 - 90, bardzo proszę o kontakt na nr 511 064 139 bądź odpowiedź na forum odnoszącą się własnie do eksploatacji, awaryjności, serwisu, wad i zalet tej maszyny.
Pozdrawiam serdecznie


Cooper
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 251
Rejestracja: 03 gru 2007, 15:46
Lokalizacja: Silesia

#4

Post napisał: Cooper » 23 paź 2012, 13:36

Kolego i jakie wrażenia po prezentacji ?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”