Jak Wywiercić otwór fi-6 w Stali Burtowej

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Satoo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 01 sie 2008, 18:05
Lokalizacja: bydgoszcz

Jak Wywiercić otwór fi-6 w Stali Burtowej

#1

Post napisał: Satoo » 01 sie 2008, 18:16

Witam wszystkich urzytkowników forum tj. specjalistów. Mam problem, kolega ma warsztat samochodowy i przy mocowaniu podnośnika urzył stali burtowej grubość około 7-8 mm i ślusarze któży mu to zakładali powiedzieli że tylko palnikiem i tak tez zrobili jest bardzo pewny siebie i założyłem się z nim o 100 zł że przewierce jeden otwór fi-6 w 30 minut i teraz moje pytanie brzmi jakiego zestawu użyć.

Moja propozycja to

Wiertło Cobaltowe fi-6 "IRWIN"
jeśli chodzi o chłodzenie nie wiem i tu proszę o radę
a jeśli chodzi o wiertło to może je w jakiś sposób spiłować lub jakieś inne sztuczki aby mi się udało to zrobić w 30 minut.

Zaznaczam że na akcesoria nie mam pieniędzy i nie chciał bym za dużo wydać aby jak wygram o ile mi się uda to żebym był na +
a nie ze wydam 40 zł i przegram jeszcze 100 zł

Proszę o radę kogoś kto wie mniej więcej o co chodzi i potrafi mi dać fachową radę.

Bardzo dziękuję i przepraszam wszystkich za moje błędy językowe.



Tagi:


typhon
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 187
Rejestracja: 03 paź 2007, 17:58
Lokalizacja: podlaskie

#2

Post napisał: typhon » 01 sie 2008, 19:45

Ja na twoim miejscu spróbowałbym wywiercić wiertłem widiowym do betonu np:Saphiro lub lepsze nie za 1 zł.Małe obroty i jakiekolwiek chłodzenie

Awatar użytkownika

CNCRob
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1319
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:42
Lokalizacja: Świdwin / Worcester

#3

Post napisał: CNCRob » 01 sie 2008, 19:51

jaka to jest stal burtowa? nie spotkalem sie z takim okresleniem, jaka ma twardosc? jesli nie jest az tak twarda sprobuj wiertla HSS-E TITEX'a te mocno skrecone z duzym kanalkiem na wior a napewno sie uda. jest to wiertlo z domieszka kobaltu i powlekane po zewnatrz...
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -
Able to use the following programmes: FANUC Series 18i-TB, FANUC O-T, SIEMENS SINUMERIC 810D & 840D, ShopMILL, ShopTURN, ManualTURN, HEIDENHAIN CNC ISO, DIN PLUS and TURN PLUS (CNC PILOT) and many more.


galon
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 328
Rejestracja: 06 kwie 2007, 17:17
Lokalizacja: kieleckie

#4

Post napisał: galon » 01 sie 2008, 19:53

albo zwykłe wiertło djamętowe do płytek i wodne chłodzenie wierci w szkle i stali SW w takie błoto też wejdzie


Autor tematu
Satoo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 01 sie 2008, 18:05
Lokalizacja: bydgoszcz

#5

Post napisał: Satoo » 01 sie 2008, 20:08

galon pisze:albo zwykłe wiertło djamętowe do płytek i wodne chłodzenie wierci w szkle i stali SW w takie błoto też wejdzie
"Stal Burtowa"- znajomy wzioł kilka arkuszy ze złomowiska był to fragment Statku lub jakiejś barki a kawałki były brane z burty statku. z tego co wiem to wiertło daiamentowe ma problem z twardym gresem szkliwionym ale nie znam ani twardości ani nic widziałem to i stwierdzam ze jest to bardzo ale to bardzo ciezkie. jakie kolwiek chłodzenie czyli czego moge użyć jako chłodzenia i jaka prędkość wiercenia ma być wiertarka Makita 1610 chyba wystarczy oprucz niej mam dwie chińskie tak więc wiertarki mam czasu mam 30 minut proszę aby ktoś mi napisał czym to można zrobić ale raczej wiertło normalne do metalu jakiś kobalt albo coś w tym stylu. a jeśli chodzi o ten element to widzę taką blache pierwszy raz w życiu hmmm nawet nie mam do czego porównać może do blachy od kontenera na złom ale raczej nie jest to kwasówka przepraszam za wyrażenie ale ch.. wie co to jest stówki nie odpuszcze i tylę

Dzięki wielkie dla wszystkich zainteresowanych i chcących mi pomóc w problemie
zaznaczam ze nie mam frezarki tylko wiertarki.

Dziękuję i Pozdrawiam

[ Dodano: 2008-08-01, 20:32 ]
typhon pisze:Ja na twoim miejscu spróbowałbym wywiercić wiertłem widiowym do betonu np:Saphiro lub lepsze nie za 1 zł.Małe obroty i jakiekolwiek chłodzenie
Jeśli chodzi o widie to raczej nie na tej stali widia zejdzie szybko jest naprawde twarda stal jak mowiłem nie znam gęstości ale jestem jej naprawde pod wrażeniem to nie jest jakaś blacha czy inny materiał to jest stal i to naprawde mocna chodzi mi o to że się założyłem że wywierce i nie chce sie ze wstydu spalić jak trzeba będzie to oddam przegraną stówe ale na dumie ucierpie...


ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2125
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

#6

Post napisał: ARGUS » 01 sie 2008, 20:50

Satoo pisze:Wiertło Cobaltowe fi-6 "IRWIN
może dać radę
typhon pisze:Ja na twoim miejscu spróbowałbym wywiercić wiertłem widiowym do betonu
To tez nie jest zły pomysł pod warunkiem że zaostrzysz wiertło "do stali"
Wiertło do betonu NIE NADAJE SIĘ DO WIERCENIA STALI
8 mm grubości to nie tak dużo
dla pewności dokup jeszcze fi 4 kobaltowe i na dwa razy powinno iść
Nie wydaje mi się żeby to była jakaś super stal
Chyba że to burta jakiegoś okrętu wojennego ale i tak kobalt albo widia zaostrzona "na stal " powinna dać radę
Wiertłem kobaltowym wierciłem w sówmiarce i poszło

Pochwal sie jaki był efekt wiercenia


typhon
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 187
Rejestracja: 03 paź 2007, 17:58
Lokalizacja: podlaskie

#7

Post napisał: typhon » 01 sie 2008, 21:07

Wiertłem widiowym fakt ostrzę jak do metalu wiercę bez problemu noże to heblarki HSS ,robię czasami kumplom noże do świdra do lodu.Wiertarka stołowa WS15.Tanim wiertłem nie zdziałasz ale jak kupisz takie ponad 15 zł to tak
Ostatnio zmieniony 01 sie 2008, 21:09 przez typhon, łącznie zmieniany 1 raz.


Autor tematu
Satoo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 01 sie 2008, 18:05
Lokalizacja: bydgoszcz

#8

Post napisał: Satoo » 01 sie 2008, 21:08

ARGUS pisze:
Satoo pisze:Wiertło Cobaltowe fi-6 "IRWIN
może dać radę
typhon pisze:Ja na twoim miejscu spróbowałbym wywiercić wiertłem widiowym do betonu
To tez nie jest zły pomysł pod warunkiem że zaostrzysz wiertło "do stali"
Wiertło do betonu NIE NADAJE SIĘ DO WIERCENIA STALI
8 mm grubości to nie tak dużo
dla pewności dokup jeszcze fi 4 kobaltowe i na dwa razy powinno iść
Nie wydaje mi się żeby to była jakaś super stal
Chyba że to burta jakiegoś okrętu wojennego ale i tak kobalt albo widia zaostrzona "na stal " powinna dać radę
Wiertłem kobaltowym wierciłem w sówmiarce i poszło

Pochwal sie jaki był efekt wiercenia

Oczywiście dziękuję za porade jeszcze nie wiem co zrobie bo z tego co czytam w internecie to polecają aby odrazu lecieć to wielkością fi co chce się mieć otwór a nie rozwiercać już istniejących dziór jak przyłozyłem punktak to się spłaszczył ale to jakiś chiński szajs kupiony kilka miesięcy temu myślę czym by to spunktować i chyba polece Irwinkiem cobalt Fi-6 ale czego mam urzyć jako chłodzenia bo czyje że popale je ładnie...

Awatar użytkownika

CNCRob
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1319
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:42
Lokalizacja: Świdwin / Worcester

#9

Post napisał: CNCRob » 01 sie 2008, 23:04

jestem przeciwny wierceniu na dwa razy. twarde stale zawsze wiercimy na raz od razy dana srednica. inaczej wiertlo sie zaklinuje w otworze i go nie ruszysz. dobre chlodzenie to podstawa i przede wszystkim male obroty przy wierceniu. na duzych stopisz wiertlo i nawet w material nie wejdziesz. do chlodzenia jesli nie masz typowej emulsji do obrobki to uzyj nafty. jesli nie przesadzisz z obrotami to sprobuj na poczatek zwyklym wiertlem HSS, czasami te wiertla mile zaskakuja :) jak nie to szukaj wiertla HSS-E najlepiej powlekanego. masz jedno podejscie do tego czy mozesz poprobowac?
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -
Able to use the following programmes: FANUC Series 18i-TB, FANUC O-T, SIEMENS SINUMERIC 810D & 840D, ShopMILL, ShopTURN, ManualTURN, HEIDENHAIN CNC ISO, DIN PLUS and TURN PLUS (CNC PILOT) and many more.


nodnod
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 88
Rejestracja: 26 mar 2008, 00:00
Lokalizacja: Wielkopolska

#10

Post napisał: nodnod » 01 sie 2008, 23:34

Draco ma racje ale nie do końca... Może moje podejście jest laickie ale ja zawsze wiercę na dwa razy... najpierw mniejsza średnica, a później większa. Aby zapobiec zaklinowaniu wiertła (co na początku mi się zdarzało), obracam je cały czas pod kątem wokół otworu wywierconego mniejszą średnicą. U mnie skutkuje, nie wiem jak będzie w tym przypadku.

Muszę jedynie zaznaczyć, że nie dawno próbowałem się wwiercić w fotel samochodowy. Metal tam użyty był tak twardy, że za nic w świecie nie mogłem nawet lekko się wwiercić w niego. Może więc być tak samo z tą stalą burtową cokolwiek to jest...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”