Jak wygiąć rurkę stalową?? Pomóżcie Panowie !

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
spawacz21
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 627
Rejestracja: 20 wrz 2010, 21:15
Lokalizacja: rypin

Jak wygiąć rurkę stalową?? Pomóżcie Panowie !

#1

Post napisał: spawacz21 » 24 kwie 2012, 21:20

Witam, potrzebuję wygiąć rurkę stalową fi zewnętrzna 27mm, grubość ścianki 3mm. Oczywiście stalowa. Muszę ją wygiąć pod kątem 45*. Jak to zrobić? Wsypać piasek do środka? Nie mam po prostu koncepcji. Może ją podgrzać? Tylko, że do dyspozycji mam tylko palnik propanowy, bez wspomagania tlenowego. :???:
Będę bardzo wdzięczny z pomoc. Pozdrawiam Bartek


Może POMÓGŁ Ci mój post?
Pozdrawiam spawacz21

Tagi:


bob35
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 417
Rejestracja: 05 maja 2007, 10:23
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#2

Post napisał: bob35 » 24 kwie 2012, 21:40

GIĘTARKA DO RUR HYDRAULICZNA takie coś na allregro 330 zł.
OGŁOSZENIE!!! Zamienię dobrą prace w dynamicznie rozwijającym się kraju na zasilek w krajach starej uni.


Autor tematu
spawacz21
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 627
Rejestracja: 20 wrz 2010, 21:15
Lokalizacja: rypin

#3

Post napisał: spawacz21 » 24 kwie 2012, 21:57

bez giętarek. W domu. Do dwóch rurek 330 złotych raczej nie wydam.
Może POMÓGŁ Ci mój post?
Pozdrawiam spawacz21


GSM
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 183
Rejestracja: 01 kwie 2007, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

#4

Post napisał: GSM » 25 kwie 2012, 00:33

330 to żadne pieniądze, nawet jak na jeden raz, jak za dużo to albo zapłać komuś (firmie) kto ci to zrobi, na pewno w okolicy ktoś ma giętarkę.
Albo jak ci aż tak szkoda grosiwa to baw się w pudziana, jakieś kopyto z promieniem jaki marzysz uzyskać, piasek wskazany coby się nie zapadła, dobra dźwignia i wio. :lol:

Pozdrawiam,
GSM


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#5

Post napisał: diodas1 » 25 kwie 2012, 00:54

Można spróbować przed podgrzewaniem nasypać do rurek piasku ale trzeba by go dobrze ubić a w końce rurki wbić drewniane kołki żeby piasek nie został wyciśnięty podczas odkształcania jej ścianek. Trzeba pamiętać że powietrze w środku rozszerzy się pod wpływem ogrzewania więc konieczny jest jakiś drobny otworek żeby było bezpieczniej. Palnik propanowy rozgrzeje stal wystarczająco ale zabawy przy tym będzie co niemiara a efekt i tak odbiegnie od oczekiwań. Myślę że prostsze może będzie rozejrzenie się po okolicy i poszukanie czy gdzieś hydraulicy nie spawają instalacji C.O. Dużo zależy od promienia łuku jaki jest potrzebny w miejscu gięcia rurki. Im mniejszy, tym trudniej.
Do gięcia na zimno, "metodą Pudziana" widziałem w sklepie świetny przyrząd- spężynę stalową którą wkłada się do rury Sprężyna wygina się wraz z rurą a jednocześnie zapobiega spłaszczaniu. Po wygięciu da się ją wyjąć ze środka. Żeby wyjąć sprężynę obraca się nią w odpowiednią stronę, dzięki czemu zmniejsza się jej średnica. To co widziałem było przeznaczone do gięcia rurek miedzianych. Do stali potrzebna by była spężyna z grubszego drutu.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”