gięcie rury aluminiowej fi 38

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
mayday00
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 06 lis 2010, 15:43
Lokalizacja: Frysztak

gięcie rury aluminiowej fi 38

#1

Post napisał: mayday00 » 06 lis 2010, 15:55

Witam.
Mam kilka pytań związanych z techniką gięcia rur aluminiowych o średnicy około 38mm, i ściance grubości 3mm. Jeśli ktoś miał okazję wyginać takie rury, to będę wdzięczny za wszelkie spostrzeżenia. Jak zachowuje się taki materiał, czy pęka, fałduje się? Czy zasypywać rurę piaskiem, czy może lepsza jest sprężyna w środku? Jakie promienie można uzyskiwać przy kącie 90st. Ogólnie wszelkie instrukcje mile widziane. Aha i proszę nie odsyłać mnie do firm, które zajmują się takimi rzeczami, bo mam przekonanie, ze to, co zrobię sam ma większą wartość - nazywam to satysfakcją...



Tagi:


szamann1
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 42
Rejestracja: 04 paź 2010, 14:25
Lokalizacja: Ryglice

#2

Post napisał: szamann1 » 06 lis 2010, 18:56

Przy zasypywaniu piaskiem jest mniejsza szansa na pofałdowanie, zwłaszcza przy małych promieniach, ale jeżeli dużo rur do gięcia to proces czasochłonny. Zależy jaka giętarka, i jaki gatunek aluminium, miałem przypadek pękania rur, ale była to wina dostawcy, pomylili gatunek i dostałem jakieś duraluminium czy coś w tym stylu (rury były twarde, pękały i nie dało się spawać :/ ). Ogólnie im mniejszy promień, tym gorzej uzyskać ładny przekrój. Najlepiej poświęcić kawałek rury i wykonać próbne gięcie. A co do satysfakcji, czasami bywa tak, że kosztuje ona dużo więcej niż usługa w warsztacie :mrgreen:


lukadyop
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1377
Rejestracja: 30 cze 2008, 21:10
Lokalizacja: szczecin

#3

Post napisał: lukadyop » 06 lis 2010, 21:32

Rurę o średnicy około 40 facet wyginał pod kątem 180 miał tylko imadło rękę i palnik to było do trapu aluminiowego. Powiem tylko że alu rura obrabia się pod wpływem ciepła doskonale bez żadnych giętarek.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”