frezowanie elementu na cnc

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
adek
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 28
Rejestracja: 24 maja 2009, 16:06
Lokalizacja: lbn

frezowanie elementu na cnc

#1

Post napisał: adek » 28 cze 2011, 12:07

Witam, jako ze zupelnie sie nie znam na obrobce cnc chcialem zapytac czy mozliwe jest wykonanie na cnc takiego elementu Obrazek gdzie wiekszosc katow i innych wymiarow jest wynikowa i maja wartosci z paroma miejscami po przecinku. Mi osobiscie wydaje sie ze jest mozliwe wykonanie bo frezarka zczytuje sobie chyba punktami z pliku CAD. Super dokladnosc nie jest tu potrzebna ale chcialbym zeby bylo to frezowane z dokladnoscia ok 0,5 mm. Wymiary gabarytowe calosci to ok. wysokosc 30cm, szerokosc1 ok. 8cm, szerokosc2 ok 12cm. Druga sprawa to orientujecie sie moze jaki bylby przyblizony koszt wykonania takiego elementu?

Z góry dzieki za pomoc



Tagi:


rc666
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1244
Rejestracja: 27 cze 2011, 14:48
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce

#2

Post napisał: rc666 » 28 cze 2011, 12:27

Cześć Adek!!
Odpowiedź na twoje pytanie brzmi TAK, można to wykonać na CNC frezarce. Właśnie, pytanie tylko za ile. Jaki materiał i ile takich części?Jeśli jest to masowa produkcja to jest to inna opowieść, natomiast jeżeli to jest pojedyncza sztuka to znowu jest inna opowieść Jeszcze jedno, jeżeli dokładności mają być powyżej 2 miejsc po przecinku to będzie bardzo drogo.Im mniejsze dokładności tym taniej.
Dodam jeszcz tylko tyle że twoje pytanie powinno brzmieć: za ile?


Autor tematu
adek
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 28
Rejestracja: 24 maja 2009, 16:06
Lokalizacja: lbn

#3

Post napisał: adek » 28 cze 2011, 13:05

Powiem ze otwory do mocowania poszczegolnych elementow (drazkow) sa spozycjonowane normalnie :D wzgledem otworu centralnego i sa takie 3 otwory. dodatkowo wystepuja takze spozycjonowane otwory na montowanie zacisku hamulcowego z prawej strony. Pytanie moje dotyczy tych wszelkich powycinanych fikusnych ksztaltow w celu zminimalizowania masy oraz wycietego ksztaltu do mocowania zacisku hamulcowego (z prawej strony to z dwoma otworkami). Tam wlasnie ciezko to zwymiarowac i wychodza dziwne wymiary wynikowe. Dlatego chcialem zapytac czy istnieje mozliwosc wykonania tego z zanizona dokladnoscia aczkolwiek wystarczajaca jak dla mnie np 0,5 mm i czy wtedy koszty beda tez potezne i wogole jakie przy takich gabarytach i zalozeniu ze posiadam juz material? :D

Pozdro


rc666
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1244
Rejestracja: 27 cze 2011, 14:48
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce

#4

Post napisał: rc666 » 28 cze 2011, 13:17

Ile tego masz wyprodukować??? Jeżeli masowa produkcja to zamów sobie odlewy i po kłopocie.
Jeżeli kilka sztuk to jest inna historia.
"wszelkich powycinanych fikuśnych ksztaltów w celu zminimalizowania masy " To jest mało istotne, ja bym się skoncentrował na grubości tych ścianek które są miedzy tymi "kształtami" żeby była odpowiednia wytrzymałość. Frezowanie będzie czasochłonne i co się z tym wiąże kosztowne, w zależności od materiału. Aha, pamiętaj o relaksacji naprężeń po całej obróbce musisz to wykonać w odpowiedniej kolejności, bo inaczej możesz mieć dużo kłopotu z tym. Z doświadczenia wiem że będzie kłopot jeżeli wycinasz to z kawałka materiału.

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#5

Post napisał: ursus_arctos » 28 cze 2011, 14:26

Jeżeli 0.5mm Cię zadowala a materiał to przypadkiem aluminium, to ja bym to wyfrezował z pianki (szybko, tanio) i machnął odlew na piankę traconą. Ten kształt jest dość przyjazny odlewaniu (nie jestem ekspertem, ale tak "na oko" - z pianki ścianki powyżej 3mm można robić). Jak będziesz miał "pozytyw" z pianki, to odlejesz to nawet w domu (no, raczej przed domem) - ultrachamska metoda, ktróra działa (gdzieś w necie widziałem typa, co tak robił):
1. Stopić alu na grillu (!!!!!) z dodatkowym wentylatorem/dmuchawą.
2. Do modelu doczepić jakiś port dolotowy; zakopać w piasku
3. Lać.
4. Czekać.
Pianka znika, wyciągasz ładniusi metalowy obiekt. Odciąć nadmiary i cieszyć się. Jeżeli potrzebujesz którychś powierzchni dokładniejszych, to przeszlifować/przefrezować. Wyjdzie taniej niż robić z bloku metalu.


Autor tematu
adek
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 28
Rejestracja: 24 maja 2009, 16:06
Lokalizacja: lbn

#6

Post napisał: adek » 28 cze 2011, 20:58

sprawa wyglada tak ze jest to zwrotnica samochodowa i zrobiona jest ze stopu al 7075 T6. Grubosci scianek zostaly dokladnie przemyslane, wszystko mesem policzone. chodzi mi o sam proces wykonania tego jaka moze byc cena bo bedzie tego 2 sztuki. Wiem ze konstruktor ma marzenia a technolog przesrane dlatego chcialem sie dowiedziec czy dowolnie moge sobie wycinac ksztalty i ich nie wymiarowac a jedynie odpowiednie grubosci scianek zachowac a potem wszystko z pliku cada wyslac na cnc.


rc666
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1244
Rejestracja: 27 cze 2011, 14:48
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce

#7

Post napisał: rc666 » 29 cze 2011, 03:54

Zasadniczo to możesz sobie wycinać kształty dowolnie, ale jak ściągniesz to z maszyny to ci wszystko "poleci" zniekształci się. Chociaż w aluminium to nie tak bardzo. Napewno naprężenia wewnętrzne dadzą o sobie znać i musisz na to uważać.
Czy tobie chodzi o to jak to zrobić? Z tego co widzę to jest to część testowa robiona na próbę.


Dudi1203
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1350
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:42
Lokalizacja: Pabianice

#8

Post napisał: Dudi1203 » 29 cze 2011, 16:41

Kolega robił kiedyś u chińczyków na frezarce mocowanie hamulca do motocykla, czyli taki adapter ze 200mm dlugi, 90 wysoki i 60 gruby. Kosztowało to 200zl z wysyłką z Chin.
Do wyceny by sie przydal jakiś gabaryt tego elementu, ale na moje to taka zwrotnica ma ze 35cm wysokości na pewno, 20cm szerokości i 10cm grubości. Więc liczac koszt materiału to sam klocek będzie kosztował ze 400zł a ofrezowanie tego, hym swobodnie, w ciemno obstawiam ze 2000zł/szt.

Słabo widze odlewanie czegoś tak odpowiedzialnego w domowych warunkach, ale jestem ciekaw o jakiej piance mówicie? I czy to wygląda tak, że pianki nie usuwamy tylko lejemy ciekly metal i on ją rozpuszcza?


Autor tematu
adek
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 28
Rejestracja: 24 maja 2009, 16:06
Lokalizacja: lbn

#9

Post napisał: adek » 29 cze 2011, 17:33

mi nie chodzi o to jak to zrobic tylko czy jest dobrze zaprojektowane tak by technolog mogl bez problemu proces technologiczny opracowac i to wykonac. ja tylko projektuje i zlecam wykonanie.


rc666
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1244
Rejestracja: 27 cze 2011, 14:48
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce

#10

Post napisał: rc666 » 29 cze 2011, 17:53

adek pisze:mi nie chodzi o to jak to zrobic tylko czy jest dobrze zaprojektowane tak by technolog mogl bez problemu proces technologiczny opracowac i to wykonac. ja tylko projektuje i zlecam wykonanie.
Kolego ty projektujesz a kto inny wykonuje. Jedyne co możesz zrobić to porozmawiać z tym co będzie to robił.
TAK, można to zrobić na frezarce CNC tylko wielki koszt będzie. Chociaż sprytny operator maszyny zrobił by to dość szybko.
Jeśli ty to projektowałeś to zrobiłeś coś co powinno być robione z odlewu.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”