Formy do wtrysku pianki PU

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Mrozik
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 748
Rejestracja: 19 maja 2007, 20:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Formy do wtrysku pianki PU

#1

Post napisał: Mrozik » 20 lut 2011, 13:09

Muszę zrobić formę do wytwarzania elementów meblowych z pianki PU na rdzeniu sklejkowym. W związku z tym pojawiło się wiele pytań odnośnie konstrukcji formy jak i technologii pianki PU.

Forma ma być wykonana z blachy (skomplikwany kształ). Chcę ją zrobić z głębokotłocznej 2mm, dać żebra wzmacniające, powierzchnia podziału z płaskownika 30x3. Nie jest wymagana ani duża dokładność wymiarowa, ani jakość powierzchni gdyż całość idzie jeszcze do tapicerowania. W związku z tym mam kilka pytań:

1. Jaki układ wlewowy (na dole czy na górze)
2. Jaki układ odpowietrzenia
3. Jaka struktura powierzchni
4. Jaki rozdzielacz
5. Czy można próby przeprowadzić domowym sposobem (mieszam dwa składniki i wtryskuje je z dużej "strzykawki")
6. Gdzie kupić składniki do "domowego sposobu"?



Tagi:


rolandgda
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 66
Rejestracja: 09 lut 2010, 10:43
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Formy do wtrysku pianki PU

#2

Post napisał: rolandgda » 20 lut 2011, 15:02

Mrozik pisze:Muszę zrobić formę do wytwarzania elementów meblowych z pianki PU na rdzeniu sklejkowym. W związku z tym pojawiło się wiele pytań odnośnie konstrukcji formy jak i technologii pianki PU.

Forma ma być wykonana z blachy (skomplikwany kształ). Chcę ją zrobić z głębokotłocznej 2mm, dać żebra wzmacniające, powierzchnia podziału z płaskownika 30x3. Nie jest wymagana ani duża dokładność wymiarowa, ani jakość powierzchni gdyż całość idzie jeszcze do tapicerowania. W związku z tym mam kilka pytań:

1. Jaki układ wlewowy (na dole czy na górze)
2. Jaki układ odpowietrzenia
3. Jaka struktura powierzchni
4. Jaki rozdzielacz
5. Czy można próby przeprowadzić domowym sposobem (mieszam dwa składniki i wtryskuje je z dużej "strzykawki")
6. Gdzie kupić składniki do "domowego sposobu"?

Pamiętaj, że w czasie reakcji w zamkniętej formie wytwarza się duże ciśnienie.
Forma musi mieć odpowiednią wytrzymałość. Nie jestem przekonany, że forma z cienkiej blachy aluminiowej będzie odpowiednia. Chyba że wzmocnisz konstrukcję żywicą epoksydową. Struktura powierzchni powinna być gładka., dzięki czemu będzie łatwiej rozdzielić odlew od formy. Rozdzielacz kupisz w firmie http://www.albathyment.com.pl
Nie jesteś w stanie wymieszać dwóch składników A i B i przelać do strzykawki.
Nie będziesz miał tyle czasu. Reakcja komponentów rozpoczyna się kilkadziesiąt sekund po wymieszaniu. Oczywiście są systemy pozwalające na dłuższy czas startu.
Rozumiem, że chodzi Ci o pianę elastyczną. http://www.ncp.com.pl/31,systemy-poliuretanowe.html

Nie mam pojęcia czy ta wytwórnia sprzedaje ilości testowe do przeprowadzenia prób.
Mniejsze ilości możesz kupić w firmie: www.kauposil.com system Flex Foam IT
Niestety system sprzedawany przez tą firmę jest dość drogi.


Autor tematu
Mrozik
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 748
Rejestracja: 19 maja 2007, 20:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#3

Post napisał: Mrozik » 23 lut 2011, 00:15

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

Jeśli chodzi o blachę to jest to blacha 2mm głębokotłoczna, forma nie będzie idealnie szczelna więc na powierchni podziału będzie schodzić ciśnienie. Dodatkowe użebrowanie wzmocni całość.
Dziękuję bardzo za linki do materiałów.


rolandgda
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 66
Rejestracja: 09 lut 2010, 10:43
Lokalizacja: Gdańsk

#4

Post napisał: rolandgda » 23 lut 2011, 08:09

Jeśli forma nie będzie szczelna to część piany będzie wyciekać . Zmniejszy się przez to gęstość wyrobu. Zrób próbę bez sklejki. Po utwardzeniu rozetnij próbkę i zobacz, czy wielkości pęcherzyków w pianie są równe.


bolek50
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 16 kwie 2013, 16:42
Lokalizacja: Polska

#5

Post napisał: bolek50 » 16 kwie 2013, 16:48

Witam jestem nowy i nie chce zakładać nowego tematu. Poszukuje informacji na temat pianek PU a dokładnie czy forma z żywicy (detal wyfrezowany w mdf-ie i "odklepany z żywicy) epoksydowej odpowiednio wzmocniona nada się do wykonania takiej formy (detal wyfrezowany w mdf-ie i "odklepany z żywicy).

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”