Formy do odlewania aluminium

Dyskusje na tematy związane z przygotowywaniem form.

Autor tematu
lighFAN
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 30 mar 2010, 12:12
Lokalizacja: Wrocław

Formy do odlewania aluminium

#1

Post napisał: lighFAN » 30 mar 2010, 12:32

Witam!

To mój pierwszy post na tym forum, ale nie raz korzystałem z wiedzy i uprzejmości tu obecnych :)

Zastanawiam się nad zrobieniem formy do aluminium, która pozwoliłaby mi odlewać tego typu lampy http://luxon.pl/Seria-Intel/Intel-3.html Niestety nie mam na razie bardziej dokładnych zdjęć. To jest taki profil pozaginany na 4 rogach o wymiarach 120x20cm. Musi być wykonany z aluminium i anodowany, a to rodzi wiele problemów - nie mogę go spawać, gięcie jest mało dokładne etc. Odlew wydaje się dobrym rozwiązaniem, ale zanim zrobię z tego poważny plan, chciałem usłyszeć kilka opinii na temat pomysłu oraz przewidywalnych kosztów.

Z góry dziękuję,


Pozdrawiam!

Tagi:


Seemann
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 277
Rejestracja: 21 lis 2006, 12:22
Lokalizacja: Polkowice

#2

Post napisał: Seemann » 30 mar 2010, 14:40

Już lepiej to tłoczyć, ten profil wkoło nie musi być wcale spawany, są inne metody połączeń.

Odlanie tego z aluminium nie jest taki proste, chyba że masz wtryskarke i piec.


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#3

Post napisał: Leoo » 30 mar 2010, 14:40

Osobiście doradzał bym zamówienie profilu ciągnionego, boki oprawy klejone do podstawy lub będące częścią składową dyfuzora.


Autor tematu
lighFAN
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 30 mar 2010, 12:12
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: lighFAN » 30 mar 2010, 20:12

A jak można sensownie łączyć aluminium tak, żeby się później nie przebarwiało przy anodowaniu?

Leoo... jaką metodą wykonuje się takie profile? Dużo może kosztować forma?

Dzięki
Pozdrawiam!

Awatar użytkownika

Primoza2007
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 177
Rejestracja: 09 wrz 2007, 12:45
Lokalizacja: Gdańsk

#5

Post napisał: Primoza2007 » 30 mar 2010, 23:53

Hmm. Troszkę było na forum kombinowania z odlewami.
Tu i TU dowiesz się więcej.
Nie widzę dokładnie kształtu detalu ale jeśli to zwykła wanienka z setkami otworków to poleciłbym Ci wykonanie tłocznika jeśli ilość zrekompensuje koszty. Dziwne że gięcie nie daje ci dokładności. Wykonywałem kiedyś tablice LED 1200x500x2 na laserze a potem na prasie krawędziowej było to zamykane. Jaka dokładność Ciebie interesuje? Znam 2 firmy blisko co mogą to zrobić na gotowo i mogę popytać jaką są w stanie uzyskać. Jeśli będziesz odlewał czy chciał wykonać tłocznik mógłbym pomóc w wykonaniu przyrządów.
W rozmiarze siła: Hartford Blockbuster PRO-3210 - 3000x2100x1070,42kW,35t


Autor tematu
lighFAN
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 30 mar 2010, 12:12
Lokalizacja: Wrocław

#6

Post napisał: lighFAN » 08 kwie 2010, 09:27

Primoza... nawet nie chodzi o precyzję, bo mam dostęp do lasera i prasy krawędziowej. Po prostu oprawa musi być szczelna i każda krawędź staje się problemem. Ponadto w środku chciałbym wiele szczegółów, których koszt przy ręcznej robocie staje się zbyt duży. Ostatnio stwierdziłem, że optymalne będzie zaprojektowanie profilu aluminiowego (taki duzy ceownik zaprojektowany pod moje potrzeby). Moze znasz kogos, kto sie tym zajmuje?
Pozdrawiam!


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1676
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#7

Post napisał: CFA » 08 kwie 2010, 16:55

lighFAN pisze: Ostatnio stwierdziłem, że optymalne będzie zaprojektowanie profilu aluminiowego (taki duzy ceownik zaprojektowany pod moje potrzeby)
Tylko warto pomyśleć wcześniej kto coś takiego zrobi i czy to się opłaci. To zależy czy chcecie dostosować swój wyrób do istniejących na rynku rozwiązań: konstrukcja złożona w jakiś sposób ze standardowych elementów (profili) ewentualnie część elementów wykonywana w jakiś sposób specjalnie czy też macie chęć mieć zupełnie własny wyrób w oparciu o jakąś technologię. Akurat jeśli wykończeniowo ma być anodowanie, to technologicznie pomysł z odlewem jest problematyczny (a wg mnie odlew jest zupełnie bez sensu - nie wiem jaka jest grubość ścianki, ale pewnie tyle co nic), bo gatunki, które się dobrze leją nie poddają się łatwo anodowaniu. Pomijam kolejne procesy przygotowania powierzchni pod anodowanie. Poszedł bym raczej w kierunku wykonania tej wanienki z gotowych profili. Będziecie bardziej niezależni. Trzeba sobie sprawdzić produkty hutnicze czy raczej wyciskane i spróbować coś dopasować, może nawet "rozcinając" jakąś kwadratową rurę jeśli wymiary pasują. Chyba, że macie tak duże zapotrzebowanie, że huta zrobi dla was jakiś profil specjalnie. Jak bardzo to musi być szczelne? Na światło czy na wodę?


Autor tematu
lighFAN
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 30 mar 2010, 12:12
Lokalizacja: Wrocław

#8

Post napisał: lighFAN » 19 kwie 2010, 12:07

Tak naprawdę ma być szczelna na kurz, ale w praktyce oznacza to IP65. Generalnie pomysł jest taki, aby zrobić profil aluminiowy i laserem wycinać zatyczki (ewentualnie z uszczelką) i potem je przykręcać. Mniej więcej w tym stylu

http://www.elgo-li.pl/kat.php?UIDk=8a25 ... 89086eb81c

Może ktoś zna firmę, która zrobi formę i da ofertę na profil? A nóż będzie taniej.
Pozdrawiam!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wytwarzanie Form”