Dobranie wiertła do twardej matrycy

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
zulusnet
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 16 lis 2016, 13:13
Lokalizacja: Polska

Dobranie wiertła do twardej matrycy

#1

Post napisał: zulusnet » 16 lis 2016, 13:42

Witam Was serdecznie,

Potrzebuję pomocy w odwierceniu (odpuszczeniu) części eksploatacyjnej - matrycy do granulatora. Celem jest powiększenie otworów zewnętrznych wspomnianej matrycy o 1 mm. Miernik który posiadam wskazuje, że jej twardość jst na poziomie od 51 - 53 HRC

Szukam dobrych wierteł, które pomogą nam na zrobienie powiększonych otwórów z zewnątrz matrycy (jak na zdjęciach). Testowaliśmy już różne wiertła od różnych producentów, które bardzo szybko się tępią, szczerbią lub łamią.

Proszę o informacje czy ktoś jest w stanie pomóc i podpowiedzieć jakiego wiertła użyć do tego zadania.

Posiadamy matryce o różnych średnicach otworów, w związku z czym poszukiwane wymiary wierteł to:
1. średnica fi 4,5 mm.
2. średnica fi 5 mm.

Głębokość wiercenia: od 32 do 37 mm, w zależności od typu matrycy.

W załączeniu przesyłam zdjęcie matrycy.

Z góry dziękuję i pozdrawiam
Załączniki
20161116_120700-sm2.jpg
matryca



Tagi:


Armstec
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 482
Rejestracja: 02 maja 2014, 04:04
Lokalizacja: Wrocław

#2

Post napisał: Armstec » 16 lis 2016, 15:03

wiertło nieważne z jakiego materiału nie służy do rozwiercania otworu o ułamek jego srednicy czyli np. o 1mm wiecej , w wiertle powinno pracować cale ostrze. Poszerzanie otworu o tak małą część srednicy prawie odrazu prowadzi do odłamania przeciążonych krawędzi ostrza szczególnie w takim materiale (zazwyczaj typowym wiertlem wiercic sie powinno całą srednice odrazu lub z wstepnym otworem pilotarzowym który pokrywa jedynie nietnący srodek wiertła)

Do takiego zadania jest odpowiednie narzędzie które ci trzeba ...rozwiertak
rozwiertak dokladnie VHM, takiego typu jak ten potrzebujesz (do ok 55HRC nawet wiecej)
Obrazek

Przykładowo
http://allegro.pl/rozwiertak-weglikowy- ... 50942.html
( poszukaj w sklepach innych producentów bo ten tylko przykladowo podalem nie wiadomo co to jest)


Autor tematu
zulusnet
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 16 lis 2016, 13:13
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: zulusnet » 16 lis 2016, 16:31

Cześć dzięki za odpowiedź. Powiedz mi jeszcze, przy jakich obrotach wiertarki powinno się tych rozwiertaków.

Dostałem informacje od kilku producentów wierteł, którzy zaproponowali mi swoje produkty, że do małych średnic (fi 4,5mm fi 5mm) powinno się używać wiertarek stołowych o wysokich obrotach (powyżej 3000 obr/min)

Jak wygląda sytuacja w tym przypadku ? I czy mozna tch rozwiertaków używać do ręcznych wiertarek ?


Armstec
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 482
Rejestracja: 02 maja 2014, 04:04
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: Armstec » 16 lis 2016, 17:35

takie obroty.. no może zapomniales wspomniec że nie wiercisz drewna a stal 53HRC

bedziesz musial zobaczyc jakie obroty proponuje producent danego narzedzia do danego materiału ale w ciemno zgaduje że obroty raczej bardzo małe i z chlodziwem (na mokro z olejem)
wiem że da sie rozwiercac wkrętarką a nawet ręcznie ale to jest delikatna sprawa hartowana stal to nie żarty. musisz poszukac w katalogu zawsze podają dosc dokladne informacje dla danego narzędzia w danym materiale

może koledzy tutaj cos ci bardziej poradza ja ekspertem od rozwiertaków nie jestem aż takim moze podpowie ci bliżej ktoś bardziej doświadczony, nie chce cie wprowadzić w blad


mag999
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 713
Rejestracja: 14 sty 2015, 18:59
Lokalizacja: Polska

#5

Post napisał: mag999 » 16 lis 2016, 18:13

Można by to wyfrezowac kieszeń ale jeśli dużo otworów to dużo czasu zajmie


Autor tematu
zulusnet
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 16 lis 2016, 13:13
Lokalizacja: Polska

#6

Post napisał: zulusnet » 16 lis 2016, 18:17

Dzięki panowie za informacje. Zamówiłem rozwiertaki, kilka sztuk na próbę. Zobaczymy co z tego będzie. Jeżeli ktoś ma doświadczenie z takimi tematami, to proszę o podpowiedź w jaki sposób ich używać (wiertarka ręczna czy stołowa, jakie obroty), tak byśmy nie zmarnowali zamówionych narzędzi.


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#7

Post napisał: Majster70 » 16 lis 2016, 19:52

Mam tylko małe obawy co do sztywności przy obróbce wiertarką stołową. Z moich doświadczeń wynika, że praktycznie wszystkie narzędzia węglikowe (ozn. VH lub VHM) wymagają sztywnych obrabiarek. To mogła być główna przyczyna niepowodzeń przy rozwiercaniu wiertłami. Przy rozwiertakach węglikowych H7 większość producentów wymaga do tego osiowego prowadzenia w granicach 2-3 setek...
Ciekawi mnie jak to wam to pójdzie, proszę o relację jakie rozwiertaki jakich producentów najlepiej dały radę.
Co do parametrów rozwiertaków i wierteł to najlepiej używać wg katalogu producenta zmniejszając obroty o 20-40%.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#8

Post napisał: WZÓR » 16 lis 2016, 21:33

zulusnet pisze:Dzięki panowie za informacje. Zamówiłem rozwiertaki, kilka sztuk na próbę. Zobaczymy co z tego będzie. ....
Jak to co - bryndza będzie.
I kasa pójdzie w błoto.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Armstec
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 482
Rejestracja: 02 maja 2014, 04:04
Lokalizacja: Wrocław

#9

Post napisał: Armstec » 16 lis 2016, 21:47

z tą nieosiowoscią to mowa raczej o frezarce czy wiertarce stolowej i stałym montażu do stołu rozwiertak sam sie jakby centruje na otworze jak glowica jest nie w osi otworu to poprostu rozwiertak zejdzie podążając za otworem i moze pęknąc

tego problemu nie ma chyba przy wkretarce recznej i ostrożnym prowadzeniu

filmik ogólnie sposoby gdy praca "w plenerze" poza warsztatem

[youtube][/youtube]


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#10

Post napisał: InzSpawalnik » 16 lis 2016, 22:41

Czy 1 mm naddatku to nie za wiele ? Zwlaszcza dla tej twardosci ? Moze rozwiertakiem stozkowym tak.

Wiertlem 3 piorowym z plytkami moze zamiast rozwiertakow i bardzo powoli ze smarowaniem/chlodzeniem czystym olejem.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”