Czyszczenie wrzeciona - stożek 40

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
witbike
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 217
Rejestracja: 03 mar 2015, 20:50
Lokalizacja: Wyszków

Czyszczenie wrzeciona - stożek 40

#1

Post napisał: witbike » 27 sie 2015, 21:08

Witam,


czy macie jakieś sposoby, żeby wyczyścić wrzeciono aby tak mocno nie rwało narzędzi przy wymianie?
Mam stożek 40stopni.


Dodatkowe pytanie. Mam maszynę Cincinnati Sabre 500, magazyn parasolowy. Magazyn wyjeżdża ze zbyt dużą siłą, przez co jest nieprzyjemny dźwięk przy wymianie narzędzia. Czy jest to do wyregulowania, czy tak już musi być?



Tagi:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7967
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Czyszczenie wrzeciona - stożek 40

#2

Post napisał: WZÓR » 27 sie 2015, 23:33

witbike pisze:Witam,


czy macie jakieś sposoby, żeby wyczyścić wrzeciono aby tak mocno nie rwało narzędzi przy wymianie?
Mam stożek 40stopni. ...
A czy czasami stożek we wrzecionie nie jest suchy jak pieprz ?

P.s.
Od czasu do czasu trzeba stożek posmarować .
Służy do tego specjalny sprey ( na tę chwilę nie pamiętam nazwy tego specyfiku).
.... to samo tyczy się parasola - istnieje u Ciebie w zakładzie tzw. obsługa i konserwacja codzienna maszyn i urządzeń z pozycji operatora?

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

Awatar użytkownika

Autor tematu
witbike
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 217
Rejestracja: 03 mar 2015, 20:50
Lokalizacja: Wyszków

#3

Post napisał: witbike » 28 sie 2015, 09:35

Nie istnieje, bo dopiero zaczynamy. Sam konserwuje maszyny... O ile z wrzecionem się zgodzę, to co ma konserwacja do siły wyjazdu parasola?

Zauważyłem jeszcze, że przy pierwszym wyjeździe po odpaleniu maszyny parasol ładnie się wysuwa bez huku.


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#4

Post napisał: dance1 » 28 sie 2015, 16:34

stożek można przeszlifować, wyrywanie narzędzi to często zużyte podkładki sprężynowe lub też "palce" które dociągają narzędzie, lub też inne uszkodzenia mechaniczne np wału.
magazyn to podstawy do sprawdzenia ciśnienie itp, film jakiś byś nagrał może więcej by się podpowiedziało.
I don't like principles, I prefer prejudices

Awatar użytkownika

Autor tematu
witbike
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 217
Rejestracja: 03 mar 2015, 20:50
Lokalizacja: Wyszków

#5

Post napisał: witbike » 28 sie 2015, 19:24

Dam radę sam to sprawdzić/wymienić, czy tzreba fachowca?

Zauważyłem też ostatnio, że z ręki narzędzia mi przyjmuje a z magazynu wyrzuca błąd CLAMPING TIME...


Co do ciśnienia od kompresora, to mam ustawione ciśnienie 6bar, więc raczej optymalnie.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7967
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#6

Post napisał: WZÓR » 28 sie 2015, 19:50

witbike pisze:Dam radę sam to sprawdzić/wymienić, czy tzreba fachowca?

Zauważyłem też ostatnio, że z ręki narzędzia mi przyjmuje a z magazynu wyrzuca błąd CLAMPING TIME...


Co do ciśnienia od kompresora, to mam ustawione ciśnienie 6bar, więc raczej optymalnie.
Parasol to niskobudżetowa wersja magazynu , ale jak jest użytkowany zgodnie z DTR-ją , to powinien pracować jak należy.
Sprawdź w spisie alarmów co ten błąd oznacza ..... , powodów może być wiele , że pracuje on tak jak opisujesz.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Loser
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 242
Rejestracja: 06 lip 2007, 21:27
Lokalizacja: Nienack

#7

Post napisał: Loser » 28 sie 2015, 20:00

Ciśnienie sprawdzasz na manometrach maszyny. Musisz obadać w instrukcjach jakie powinno być i wyregulować. Co do parasola, to serwisant pewnie może to wyregulować parametrami maszynowymi, a tobie kolego pozostaje obczajenie czy kolumna parasola nie jest przykręcona na śrubki z regulacją czy coś w ten deseń. Co do wrzeciona to dokładnie obadaj czy nie ma jakiegoś wiórka, no i przesmaruj (nie chodzi tu o smarowanie stożka ten powinien być czysty, a o mechanizm który dociąga oprawkę do stożka)


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#8

Post napisał: dance1 » 28 sie 2015, 20:20

witbike pisze:Dam radę sam to sprawdzić/wymienić, czy tzreba fachowca?

Zauważyłem też ostatnio, że z ręki narzędzia mi przyjmuje a z magazynu wyrzuca błąd CLAMPING TIME...

wygląda na to że narzędzie nie jest zamocowane/zapięte odpowiednio i czujnik nie wysyła sygnału gotowości, podkładki lub paluchy często powodują te problemy, po prostu narzędzie nie jest "dociągnięte" na odpowiednią wysokość i też czujnik go nie widzi. Piszę z doświadczeń z innymi maszynami ale rozwiązania u większości producentów są identyczne.
Naocznie czy też z pomocą kamerki, aparatu, latarki obadaj jak stożek wygląda i jak mechanizm dociągania oprawki działa.
I don't like principles, I prefer prejudices

Awatar użytkownika

Autor tematu
witbike
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 217
Rejestracja: 03 mar 2015, 20:50
Lokalizacja: Wyszków

#9

Post napisał: witbike » 29 sie 2015, 14:56

Wstawię trochę filmików z działania maszyny.


Pierwszy to wysuwanie parasola pierwszy raz po odpaleniu maszyny. Parasol wysuwa się cicho, tak jak powinien. I na tym samym filmiku widać błąd CLAMPING TIME, dodam, że to samo narzędzie z ręki normalnie pobrało i włączyłem obroty i było ok
CLAMPING TIME

Kolejny film jak parasol wysuwa się już z lekkim hukiem (połowa tego co dzieje się podczas częstego wymienienia). Dziwna zależność, że za każdym razem to uderzenie już jest coraz mocniejsze. Gdy idzie program i wymienia często narzędzia to huk jest już naprawdę duży, aż się monitor zaczyna trząść. Nie widziałem żadnych regulacji tego wysuwu.
Wysuwanie parasola


I ostatni rzut wrzeciona:
Wrzeciono


Jeszcze jedna dziwna sprawa z tym wszystkim. Czasami wyrzuca clamping time po pół obrotu wrzeciona. Coś musi być z tym czujnikiem chyba? Bo też czasami wyrzuca clamping time na niektórych grzybkach które są identyczne.

pół obrotu


Wstawiam jeszcze foto z DTR wrzeciona. Czy jeśli odkręce te śruby na dole to będę już miał dostęp do wrzeciona?
DTR


Może teraz będzie łatwiej pomóc?

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7967
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#10

Post napisał: WZÓR » 29 sie 2015, 18:54

Loser pisze:Ciśnienie sprawdzasz na manometrach maszyny. Musisz obadać w instrukcjach jakie powinno być i wyregulować. ...
Jakby było za niskie , to wyświetliłby się alarm.
dance1 pisze:
witbike pisze:Dam radę sam to sprawdzić/wymienić, czy tzreba fachowca?

Zauważyłem też ostatnio, że z ręki narzędzia mi przyjmuje a z magazynu wyrzuca błąd CLAMPING TIME...

wygląda na to że narzędzie nie jest zamocowane/zapięte odpowiednio i czujnik nie wysyła sygnału gotowości, podkładki lub paluchy często powodują te problemy, ...
W/g mnie to (i) sprężyna jest do wymiany.

P.s.
Pytanie do użytkownika:
Kiedy ta obrabiarka miała ostatnio przegląd serwisowy.
... z autem jeździ się przynajmniej raz w roku .
.... :neutral:

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”