Zasilanie krokowca z akumulatora

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.

Autor tematu
mtbwr
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 28 lip 2010, 17:22
Lokalizacja: Chełm

#11

Post napisał: mtbwr » 31 paź 2011, 15:34

ursus_arctos pisze: Jak to "bezpośrednio"? Całkiem bezpośrednio to się zwyczajnie nie da. Można sterować tranzystorami mocy z poziomu ATMegi i wykorzystać wejścia analogowe do sterowania chopperem. Sterowanie bipolarne wymaga 8 tranzystorów, z czego 4 będą "wysokie", czyli będą wymagały bootstrappingu - robi się to dość skomplikowane.
To właśnie miałem na myśli, że będzie to sterowanie przy pomocy tranzystorów mocy albo przy pomocy gotowego sterownika. Choć wolałbym właśnie gotowy sterownik mieć.
Niestety nie mogę takowego dobrać i znaleźć tak żeby całość zasilana (logika mojej płytki ze sterownikiem i sam silnik) była z 12V.
pukury pisze: sprawdź jakie jest minimalne napięcie pracy sterownika .
pozdrawiam .
Niestety nie ma podanego minimalnego napięcia i prądu. Jest tylko rated podane i nic więcej.



Tagi:

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#12

Post napisał: ursus_arctos » 01 lis 2011, 20:01

Niestety nie ma podanego minimalnego napięcia i prądu. Jest tylko rated podane i nic więcej.
No nie wierzę. W datasheecie jest tabelka "electrical characteristics" czy jakoś podobnie, gdzie są opisane wszystkie wartości. Tam jest napięcie min. i max. Np. dla mojego sterownika wygląda to tak:
Obrazek

Minimalny prąd nie jest podany, bo jest dość oczywiste, że jest 0. Odpinasz silnik i nie ma prądu :) Sterownik się od tego nie psuje.


Autor tematu
mtbwr
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 28 lip 2010, 17:22
Lokalizacja: Chełm

#13

Post napisał: mtbwr » 01 lis 2011, 20:44

ursus_arctos pisze: No nie wierzę. W datasheecie jest tabelka "electrical characteristics" czy jakoś podobnie, gdzie są opisane wszystkie wartości. Tam jest napięcie min. i max.
Ja mam tylko takie dane:
Obrazek
ursus_arctos pisze: Minimalny prąd nie jest podany, bo jest dość oczywiste, że jest 0. Odpinasz silnik i nie ma prądu :) Sterownik się od tego nie psuje.
To jest oczywiste.

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#14

Post napisał: ursus_arctos » 01 lis 2011, 22:14

Twoja tabelka jest ewidentnie od silników - jest tam np. moment bezwładności wirnika, masa itp. Minimalne napięcie silnika to "rated". Maksymalne jest ograniczone izolacją i zazwyczaj jest ok. 100V.
Natomiast tutaj się rozchodzi o parametry _sterownika_, których jak widzę, nie masz.


Autor tematu
mtbwr
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 28 lip 2010, 17:22
Lokalizacja: Chełm

#15

Post napisał: mtbwr » 01 lis 2011, 22:44

Nie mam, bo od samego początku tematu jest powiedziane, że taki sterownik mam zamiar zrobić sam, bo na półce leży Atmega nie używana i chciałbym ją wykorzystać, a nie kupować gotowca.

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#16

Post napisał: ursus_arctos » 02 lis 2011, 12:44

Składanie z tranzystorów bez odpowiedniego drivera mostka H to będzie masakra jakaś, a efekt słaby. A jak użyjesz drivera mostka H to możesz równie dobrze użyć drivera silnika. Będzie prościej i pewnie nawet taniej.
To, że atmega leży na półce - no trudno. Możesz jej użyć jako jednostki wyższego poziomu, która będzie wydawać tylko polecenia step/dir na podstawie np. danych z COMa czy USB czy czego tam chcesz.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”