Zagadka by Kimla 6. Wzmocnienie prędkościowe serwa.

Dyskusje dotyczące serwonapędów i napędów serwokrokowych.

Autor tematu
www.kimla.pl
Posty w temacie: 11

#21

Post napisał: www.kimla.pl » 31 gru 2010, 20:46

Przy zadanej prędkości uchyb nadążania jest stały, niezależnie od kształtu, ale błąd odwzorowania kształtu będzie tylko na łukach. Weźmy kamień przywiązany do sznurka. Nasza ręka to ścieżka zadana a kamień ciągnięty po piasku to trasa rzeczywista.
Co się dzieje jak ciągniemy go po prostej? Trasy się pokrywają. Ale jak zaczniemy ciągnąć po łuku to nasza trasa będzie "ścinana". Im większa jest prędkość tym dłuższy sznurek i dlatego przy tradycyjnych sterowaniach rozróżniane są prędkości robocze i ustawcze przy których odchyłki byłyby nie do zaakceptowania.


Do siego roku!!!

Ja mam wlaśnie 20 stopni i wybieram się na plażę pić szampana!!!



Tagi:


kaacka
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 3
Posty: 78
Rejestracja: 17 wrz 2007, 21:37
Lokalizacja: slask

#22

Post napisał: kaacka » 31 gru 2010, 21:21

miedzy wierszami Twojej wypowiedzi wyczytuje kilka dodatkowych rzeczy:
a - odpowiedz rozwiązuje sprawe zagadki - wygralem cos ?? :wink:
b - slyszac okreslenie "tradycyjne sterowania" domyslam sie ze sterowania w Waszych maszynach sa "nietradycyjne" - czyli ze jak ? sterowanie bezuchybowe ???
c - urlop..... :cool:

to chyba czas juz zmykac.. do zobaczenia za rok ;]


Autor tematu
www.kimla.pl
Posty w temacie: 11

#23

Post napisał: www.kimla.pl » 02 sty 2011, 15:12

a- Zagadkę w zasadzie rozwiązał Leoo, ale jak chcesz, to się noworoczny upominek dla Ciebie znajdzie, napisz adres na PW.

b- Tak nasze sterowania to sterowania bezuchybowe. Tzn. uchyb zawsze jest ale jest on minimalny i nie jest uzależniony od prędkości posuwu. Wynika on tylko z możliwości regulatorów pozycji, prędkości i momentu. Nie jest natomiast niezbędny do powstania ruchu jak w systemach sterowania opartych o technologię nadążną.

c- Urlop, kilka dni, ale zawsze coś!

Obrazek

Awatar użytkownika

kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

#24

Post napisał: kostner » 17 sty 2011, 02:47

A co w przypadku siemensow Fanucow i calej reszty ?? Jakie tam jest sterowanie bezuchybowe czy nadazne ?? Bo cos mi sie nie chce wierzyc ze tylko kolega wpadla na ten pomysl.
Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(


Autor tematu
www.kimla.pl
Posty w temacie: 11

#25

Post napisał: www.kimla.pl » 17 sty 2011, 22:31

Generalnie wszystkie sterowania z analogowym zadawaniem prędkości do serwa są systemami nadążnymi. Początkowe zastąpienie toru analogowego torem cyfrowym zmieniło tylko tor transmisji, a nie podstawową zasadę działania. W najbardziej zaawansowanych systemach niektórych firm zaczyna się stosować różne rozwiązania polepszające trochę sytuację, ale nikt się nie wychyla ze zbyt wieloma informacjami. Nie słyszałem natomiast aby którakolwiek z nich analizowała kształt ścieżki on line pod kątem przyspieszeń odśrodkowych i generowała na ich podstawie dodatkowe dane dla serwonapędu.

Awatar użytkownika

kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

#26

Post napisał: kostner » 17 sty 2011, 22:49

Generalnie moim zdaniem starszym sterowaniom brakowalo mocy obliczeniowej i dlatego musialy byc ograniczone predkosci obrabiania. We wspoczesnych sterowaniach wymienionych przeze mnie firm komunikacja sterownie - driver juz od 20 lat odbywa sie cyfrowo. Ale na rynku jest wiele sterowan uzywajacych zlacza analogowego do sterowania napedem - sam takie posiadam i mam ochote nim troche maszyne popedzic stad moje pytanie. Swoja droga gratuluje zaawansowania kolegi sterowania ale sugerujac ze Wasze sterowanie jest najbardziej zaawansowane na rynku to juz chyba lekko przesadza :)
Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(


Autor tematu
www.kimla.pl
Posty w temacie: 11

#27

Post napisał: www.kimla.pl » 18 sty 2011, 00:34

Nigdy niczego nie sugerowałem, na pewno jest zaawansowane, czy najbardziej tego już nie wiem. Ale na poważnie, to już 15 lat zajmujemy się tym tematem i jest to temat w którym zawsze można coś dodać, poprawić, rozbudować. Naszą przewagą jest to, że czas od pomysłu do wdrożenia może być nieporównywalnie krótszy niż w wielkich koncernach. My stawiamy na specjalizację, inni na uniwersalność, dla każdego jest miejsce na rynku, każdy sobie tylko musi je znaleźć. :grin:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Serwomotory / Serwonapędy / Napędy Serwokrokowe”