Stolik napędzany silnikiem krokowym.

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.

Autor tematu
przemo24
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 53
Rejestracja: 26 lut 2008, 18:39
Lokalizacja: Freiburg BW

Stolik napędzany silnikiem krokowym.

#1

Post napisał: przemo24 » 28 mar 2014, 22:28

Witam mam pytanko do szanownych panów ;) . Otóż kupiliśmy w firmie używana spawareke laserową, i maszyna jest już leciwa i niestety jeśli chodzi o napędy to ma tylko ,, Z,, a w X i Y przesuwa sie cześć po stole żeby pospawac. Ale w ten sposób cieżko uzyskać równą spoine albo napoine , wiec wpadłem na pomysł i kupiłem mały aluminiowy stolik krzyżowy i teraz można równomiernie napawac albo spawać w prostej lini. I moje pytanie czy można podłączyć pod jedną oś silnik krokowy i sterować go joystokiem w przód i w tył a prędkość poteciometrem ? Stolik jest mały ma zakres 150 X 150milimetrow i środę trapezową fi 10 wiec silniczek potrzebny będzie mały.
Może ktoś mi podpowiedzieć jaki silnik i jak z zasilaniem jaki joystik sterownik , kranówki i jak to podłączyć żeby działało .

Dziękuje z góry
Przemo24
Ostatnio zmieniony 29 mar 2014, 16:43 przez przemo24, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#2

Post napisał: Zienek » 29 mar 2014, 11:11

Jak Ci się nie śpieszy, bo przyszły tydzień mam zajęty, to mógłbym się tym zająć gdzieś za półtora, dwa tygodnie. Joystick, 4 krańcówki, dwa potencjometry, mikrokontroler, dwa krokowce, dwa sterowniki krokowców, zasilanie sterowników krokowców, pasek htd + kółka pasowe.

Po numerze nie da rady wyszukać, co to za spawarka. Dlatego mógłbyś przesłać fotki tu na forum, albo na maila.


upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

#3

Post napisał: upanie » 29 mar 2014, 12:08

Zrobić to nie jest trudno ale trzeba mieć czas. Jak go masz i trochę zdolności manualno-elektronicznych to dasz radę zrobić sam.
Generalnie potrzebujesz silnik krokowy, sterownik silnika, generator impulsów i dżoja.
Dałbym joystick analogowy i dodatkowy potencjometr. Dżojem mógłbyś zmieniać prędkość (przyspieszanie i zwalnianie) a potencjometrem możesz ustawić prędkość maks. tak aby dżojem wychylonym na maksa jechać z prędkością zadaną tym potencjometrem.
Kierunek obrotów silnika możesz zrobić odrębnym przełącznikiem albo łyknąć z samego dżoja.
Jak to zrobić to zależy od konkretnego joysticka ale z każdego da się to wyciągnąć.
Generator impulsów można kupić jakiś gotowy albo jakiś kit do złożenia albo zrobić samemu ale nie wiem czy dasz radę. Jak chcesz sam to możesz poszukać w około tematu timera 555. Chyba najprostszy generator. Sterownik silnika też możesz kupić gotowy albo złożyć sam.
Wszystko zależy od potrzeb i chęci.
Na jednym joystick-u można zrobić dwie osie.
Koszt całości raczej niewielki i dominuje w nim cena silnika i sterownika.
czilałt...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”