Sterownik PLC i silniczki krokowe.

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.

Autor tematu
szoki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 12 lis 2009, 10:21
Lokalizacja: Zielona Góra

Sterownik PLC i silniczki krokowe.

#1

Post napisał: szoki » 12 lis 2009, 10:25

Witam
Chciałbym za pomocą sterownika PLC sterować dwoma silniczkami krokowymi (wystarczą takie jak w drukarkach lub wystarczająco małe żeby nie trzeba było jeśli to w ogóle możliwe stosować jakichś dodatkowych 'układów' połączenia silniczków ze względu na np. obciążenie prądowe itp). Ważnym elementem jest to żebym mógł np. za pomocą laptopa z oprogramowaniem podłączonego do sterownika robić nastawy dla silniczków w miarę prosty sposób, czyli np. mając podłączony silniczek do jakiejś osi o danej przekątnej ustawić nastawę żeby przejechał on 1 m lub 1,5 m itp.
Jeśli chodzi o znajomość ze sterownikami PLC to jest ona niewielka, miałem kiedyś okazję programować jakieś proste przykłady na sterownikach różnych firm i w sumie na tym koniec, natomiast z łączeniem sterownika z silnikami to w praktyce nie miałem nigdy, a w teorii to przeważnie 'google'.
Nie mam jakiegoś konkretnego celu, że np. sterownik musi byc tej czy tamtej firmy. Po prostu dobrze byłoby żeby był tani i spełniał założenia.
Czyli podsumowując szukam :
-sterownika PLC mogącego sterować 2-ma silniczkami krokowymi,
-sposobu aby nastawiać owe silniczki na określone obroty, ale najlepiej z poziomu laptopa, żeby nie był potrzebny panel/wyświetlacz sterownika, który oczywiście dodatkowo kosztuje.
Prosiłbym o jakieś porady, co z czym, czy to w ogóle wykonalne.
Pozdrawiam



Tagi:


acetylenek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 577
Rejestracja: 12 mar 2006, 21:46
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

#2

Post napisał: acetylenek » 12 lis 2009, 11:28

To chyba za bardzo na około.

Generalnie to się stosuje sterowniki PLC żeby nie używać komputera (są tańsze i nie wymagają licencji na system o. :-) ). Sterować dwoma silnikami by się dało zajmie to 8 wyjść problem polega na tym że nie mogą to być wyjścia stycznikowe bo się styczniki uszkodzą w b. krótkim czasie.

Niezależnie od tego czy będzie to komputer czy PLC ja bym zastosował sterowniki "krok kierunek" dla bardzo małych silniczków to nie kosztuje (zrobienie jest proste) wiele.

Z powodu domyślam się posiadania już komputera jego cena odpada (przydałby cię port drukarki ale to jeszcze nie problem) zostają tylko sterowniki do silników a PLC bym sobie darował.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#3

Post napisał: pukury » 12 lis 2009, 12:03

witam.
ja wiem ?
na ten przykład szukałem "ludzkiego"programu do sterowania dwoma silnikami krokowymi .
z możliwością określenia prędkości obrotowej i ilości kroków .
miały pracować jednocześnie - naprawdę jednocześnie .
i kicha .
jak znalazłem jakiś program pod windę to silniki " czkały " - a pod dosa - nic .
jak chciałem żeby ktoś napisał program to kol. wymiękali dość szybko .
tak że sprawa może nie być taka prosta .
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares


Autor tematu
szoki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 12 lis 2009, 10:21
Lokalizacja: Zielona Góra

#4

Post napisał: szoki » 12 lis 2009, 16:10

Witam
Dzięki za zainteresowanie.
Chciałbym aby to sterownik PLC był jednak zastosowany ponieważ model byłby później rozbudowany o np. czujniki itp. Ewentualnie jeśli to miałoby uprościć sterowanie i ogólnie złożenie wszystkiego aby otrzymać oczekiwany efekt to mogły by być zastosowane dodatkowe układy od sterownika PLC do silników.

"...Sterować dwoma silnikami by się dało zajmie to 8 wyjść problem polega na tym że nie mogą to być wyjścia stycznikowe bo się styczniki uszkodzą w b. krótkim czasie."

-Czyli rozumiem, że zastosowany sterownik PLC musiałby posiadać jakieś szczególne/konkretne wyjścia??

Co do kwestii komputera, to podałem go tutaj ponieważ jak już pisałem dobrze byłoby żebym mógł podawać 'na gorąco' ile np. metrów ma przejechać silnik nie używając dodatkowych kosztownych paneli/wyświetlaczy.

"...na ten przykład szukałem "ludzkiego"programu do sterowania dwoma silnikami krokowymi .
z możliwością określenia prędkości obrotowej i ilości kroków .
miały pracować jednocześnie - naprawdę jednocześnie .
i kicha ."

- Silniczki nie pracowały by jednocześnie, jeden stoi drugi pracuje i na odwrót.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#5

Post napisał: pukury » 12 lis 2009, 16:17

witam .
to może zrób tak - plc steruje generatorem ( bardzo prosta sprawa ) i sygnałem dir ( kierunek ) .
w ten sposób zastosujesz tylko 4 wyjścia z plc .
przekaźniki by nie " kłapały " tylko jeden podawałby step - ruch / szybkość a drygi dir - kierunek .
na plc się nie znam - ale to da się zrobić z pewnością .
podajesz przez 10 sekund ( np . 10 ) impulsy na step - silnik pracuje i - stop .
zmieniasz kierunek i dalej .
to samo z drugim .
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares


Autor tematu
szoki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 12 lis 2009, 10:21
Lokalizacja: Zielona Góra

#6

Post napisał: szoki » 12 lis 2009, 17:30

To czyli jak dobrze zrozumiałem musiałbym zastosować coś takiego :

sterownik PLC --> sterownik silnika krokowego --> silnik

Sterownik silnika musiałby być odpowiednio zaprogramowany, aby np. przy impulsie ze sterownika PLC trwającego x sek. silnik mógł przejechać x m??
Dla 2-ch silników musiałby byc zastosowane po 4 wyjścia czyli razem 8??.
A co z nastawami 'na gorąco'??. Da radę zrobić coś takiego za pomocą sterownika PLC podłączonego do komputera??
Czy ktoś mógłby mi podać przykład takiego sterownika PLC, który nadawałby się do tego??
Jeśli coś źle kombinuję lub źle zrozumiałem proszę o poprawę.


paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#7

Post napisał: paulg » 14 lis 2009, 09:43

szoki pisze:Sterownik silnika musiałby być odpowiednio zaprogramowany, aby np. przy impulsie ze sterownika PLC trwającego x sek. silnik mógł przejechać x m??
Nie do końca.

Dokładnie schemat może wyglądać tak :

PLC ( który podaje sygnał taktu , kierunku ) sterownik silnika , silnik
lub
PLC , generator podłączony do sygnału taktu lub jak kto woli STEP , sterownik silnika , silnik.

Chodzi o to iż żadnego z sterowników krokówek nie programuje się - po prostu podając np na wejście sygnału takt (step) 200imp , oraz na wejście kierunku (dir) sygnał wysoki - silnik zrobi 200 kroków ( czyli 1 obrót dla standardowej krokówki bez mikrokroku ) np w prawo.
Jeśli PLC może generować sygnał taktu precyzyjnie to sprawa bardzo prosta , jeśli PLC ma wyjścia przekaźnikowe to potrzebny jest generator który po podaniu sygnału z PLC będzie generował sygnał step - o ustawionej częstotliwości , oraz trwający zgodnie z programem w PLC - ten sposób będzie działał , ale możliwe do uzyskania dokładności będą zdecydowanie mniejsze.
Dodatkowo można zastosować krańcówki podłączone pod PLC.

Dla 2 silników wystarczą 4 wyjścia - 2xstep , 2xdir

Nastawy na gorąco są jak najbardziej możliwe.

W przypadku komputer + Mach sprawa jest znacznie prostsza.
Wystarczy płyta główna np z sklepu sponsora forum , sterownik krokówek , i mach ( w takim zastosowaniu demo wystarczy)
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein


Autor tematu
szoki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 12 lis 2009, 10:21
Lokalizacja: Zielona Góra

#8

Post napisał: szoki » 05 sty 2010, 16:00

Witam

Dziękuję za w/w odpowiedzi.
Chciałbym odświeżyć temat. Trochę mnie nie było. Teraz gdy już mniej więcej wiem co i jak pojawiają się nowe zagadnienia.
Sterownikiem PLC jakim mogę dysponować jest Siemens S-7 200 lub S-7 300, w obu przypadkach nastawy będę mógł robić w programie Intouch.
Całe urządzenie nie musi posiadać jakichś szczególnych mocy (silniki), więc sterownik silnika jak i silnik będą z niższej półki.
Sterownik silnika jak i silnik wybierałem z http://www.akcesoria.cnc.info.pl.
Sterownik silnika SSK-B01 - 2A,40V,1/2 kroku.
Silnik krokowy : SILNIK KROKOWY FL57ST41-1564A lub SILNIK KROKOWY FL57ST51-0856A, nie wiem który byłby lepszy w mojej sytuacji. Czy w tym silniku 6 przewodowym mógłbym liczyć na większą precyzję poprzez odpowiednie sterowanie?
Pozostaje jeszcze sprawa impulsów podawanych przez sterownik PLC do sterownika silnika. Sterownik silnika posiada standard impulsów wejściowych TTL natomiast sterownik PLC ma impulsy wyjściowe 24V. Czy da się to jakoś ominąć czy muszę szukać sterownika silnika o odpowiednich dla sterownika PLC sygnałach wejściowych?

Pozdrawiam, szoki

[ Dodano: 2010-01-19, 18:01 ]
Witam
Zanim zakupie potrzebne materiały chciałbym się upewnić i dowiedzieć kilka istatnych rzeczy.

Planuje zakupić :
2 x sterownik silnika SSK-B05 - 1,5A; 30V; 1/8 kroku
2 x SILNIK KROKOWY FL57ST51-0856A
MZ-01 - UNIWERSALNY MODUŁ ZASILAJĄCY
Transformator TR100 230/20V

Z tego co liczyłem zasilacz wraz z dobranym transformatorem powinien wystarczyć, silniki w sumie i tak nie będą działać równocześnie więc obciążalność można chyba policzyć jak dla jednego sterownika.
Nigdy jeszcze nie miałem okazji składać czegoś podobnego stąd nasuwa się pytanie do znawców tematu czy dobrane elementy pozwolą mi na dość precyzyjne ruchy silników, początkowo miałem wziąć sterownik na 1/2 kroku ale ten na 1/8 zwiększy chyba dość dużo precyzje..czy tak?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”