sterowanie silnikiem

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.

Autor tematu
gentki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 02 lis 2012, 20:53
Lokalizacja: czewa

sterowanie silnikiem

#1

Post napisał: gentki » 02 lis 2012, 21:03

witam, z silnikami krokowymi mało miałem do czynienia jednak w elektronice trochę działam. Piszę ponieważ muszę skonstruować stolik obrotowy o średnicy ok 30cm obracający się cyklicznie o 15 stopni. Rozumiem że realizacja tego musi być oparta na silniku krokowym. Osobiście posiadam silnik krokowy 55spm25d7za wyciągnięty z drukarki hp o dosyć dużych wymiarach. Problem polega na sterowaniu tym silnikiem. Jeden krok tego silnika to 7.5 stopnia a ja potrzebuję uzyskać 15. czy wobec tego istnieją sterowniki silników krokowych realizujące obrót o 2 kroki a nie o jeden, czy konieczne jest znalezienie silnika o kroku równym 15 stopni. Proszę o opinie, jaki sterownik wybrać aby możliwy był obrót o 15 stopni.



Tagi:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7606
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#2

Post napisał: pukury » 02 lis 2012, 22:22

witam.
było o tym sporo .
może coś takiego - http://www.elektronika.ba/832/turntable ... equipment/
robiłem taką tylko trochę większą.
możesz zastosować silnik krokowy z odpowiednią przekładnią i wtedy silnik robi ileś tam kroków na jedno ujęcie - w zależności od przekładni.
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares


pixes2
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 582
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:38
Lokalizacja: Zgierz

#3

Post napisał: pixes2 » 02 lis 2012, 22:28

gentki pisze: Piszę ponieważ muszę skonstruować stolik obrotowy o średnicy ok 30cm
A co na tym stole ? Sugerowałbym jednak przełożenie... Taki stoliczek bezpośrednio na napędzany silnikiem to chyba słaby pomysł... Chyba, że waży kilka gramów... :grin:
Ponadto krok 7,5 stopnia to dużo - strasznie będzie tym szarpało...
Pomyślałbym raczej o typowym silniku 1,8 stopnia i znacznym przełożeniu

Pozdrawiam.
Tomek.


Autor tematu
gentki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 02 lis 2012, 20:53
Lokalizacja: czewa

#4

Post napisał: gentki » 02 lis 2012, 22:38

na stoliku miały by się znajdywać przedmioty o masie nie przekraczającej 0.5kg. Zasada działania jest prosta- wciskam przycisk stolik obraca się o 15 stopni i się zatrzymuje. właśnie chciałem uniknąć przekładni. Martwi mnie to szarpanie o którym piszecie. Nie musi być to na moim silniku o którym pisałem, może to być gotowy sterownik z silnikem z allegro, ważny jest obrót o te 15. Problem w tym że sam nie wiem jaki silnik i sterownik wybrać.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7606
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#5

Post napisał: pukury » 02 lis 2012, 23:03

witam.
czasami chce się czegoś uniknąć a tu - kicha.
jak to sobie wyobrażasz bez przekładni ?
start - dup ( jeden krok 15 stop.) - stop - start - dup i tak dalej.
pomijają fakt że przed zrobieniem ujęcia przedmiot musi stanąć - a nie telepać się na ośce silnika.
weź silnik 48 kr/ob do tego odpowiednią przekładnię i dopiero tak zadziała .
w linku masz automat - czego więcej potrzeba ?
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares


pixes2
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 582
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:38
Lokalizacja: Zgierz

#6

Post napisał: pixes2 » 02 lis 2012, 23:33

Ewentualnie silnik prądu stałego z przekładnią i krańcówki na stoliku co 15 stopni.
Krańcóweczki wszystkie nc połączone szeregowo. Dajesz impuls na przekaźnik z samopodtrzymaniem, zasilający silnik, a krańcówki włączone w obwód podtrzymania będą wyłączać napęd co 15 stopni. Taki pomysł na cito :roll: - prościej już chyba nie można... :wink:

Pozdrawiam.
Tomek.


piotr_olbrysz
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 478
Rejestracja: 04 mar 2012, 13:51
Lokalizacja: Warszawa

#7

Post napisał: piotr_olbrysz » 04 lis 2012, 09:44

gentki pisze:witam, z silnikami krokowymi mało miałem do czynienia jednak w elektronice trochę działam.
Silnik krokowy można też strować mikrokrokami. Praktycznie oznacza to że nie pracujemy 1 cewka załączoan, 2 cewka wyłaczona, tylko mamy jeszce stany pośrednie.
Taki krok możemy podzielić praktycznie nawet na 256 mikrokroków. Aby uzyskać mikrokrok trzeba posiadać tzw. sterownik silnika krokowego. Sterownik ten steruje się impulsami, tzn. 1 impuls jeden mikrokrok.
Do sterowania takim sterownikiem potrzebne jest oprogramowanie na PC i kawałek hardware. Pewnie 99% rynku ten hardware to port LPT. Inne rozwiązanie to np. PicoCNc ( opis na forum) czyli sterowanie po USB. Dla jednego silnika to nawet na RS232 można zrobić.
Mając dużo mikrokroków , to nawet dla takiego silnika można zrobić stop i start łagodny. Ale może się jednak się okazać że pasek i kółka są nie zastąpione.


Autor tematu
gentki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 02 lis 2012, 20:53
Lokalizacja: czewa

#8

Post napisał: gentki » 04 lis 2012, 23:25

ok rozumiem że przekładnia jest wskazana, mam jeszcze jednak pytanie: mając ten silnik krokowy chciałbym go "potestować", rozumiem że to silnik unipolarny posiadający 5 wyjść. Czy taki najprostszy sterownik z allegro http://allegro.pl/avt1525-b-sterownik-u ... 08011.html umożliwi mi jednym naciśnięciem przycisku obrót o jeden krok czyli 7.5 stopnia?


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7606
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#9

Post napisał: pukury » 05 lis 2012, 12:11

witam.
ten sterownik jest już z generatorem i raczej się nie nada .
do tego co chcesz - jeden krok - wystarczy jakikolwiek sterownik przystosowany do starowania zewnętrznego - step / dir.
do wejścia step doprowadzasz jeden impuls ( z przycisku np ) i silnik robi jeden krok.
może to być np. ster na l297/298 - są również na allegro.
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#10

Post napisał: ursus_arctos » 05 lis 2012, 16:58

A może po prostu:
1. silnik DC + jakakolwiek przekładnia (nawet paskowa, niezębata)
2. mechanizm maltański (zwany też genewskim)
3. transoptor szczelinowy

W takim układzie jest o tyle dobrze, że nie ma potrzeby precyzyjnie zatrzymywać silnika - byle się załapać na odpowiednią fazę obrotu krzywika napędowego - stół i tak zatrzyma się idealnie (w granicach tolerancji wykonania).
http://en.wikipedia.org/wiki/Geneva_drive
To rozwiązanie powinno być dość tanie w wykonaniu, o ile mechanizm ten nie ma mieć nie wiadomo jakiej precyzji i nie przenosi dużych sił.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”