Silniki liniowe - napędy liniowe...

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.

Autor tematu
MarOO
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 32
Rejestracja: 30 maja 2007, 14:58
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Silniki liniowe - napędy liniowe...

#1

Post napisał: MarOO » 03 lip 2007, 14:36

Witam.

Wiem conieco o zasadzie działania silnika liniowego, o jego budowie ale ta wiedza to raczej tle ile umię sobie wyobrazić :) dlatego mam pytanie czy ktoś nie dysponuje szczegółami technicznymi takich konstrukcji??

Chciałbym wiedzieć o parametrach takich silników: moc, maksymalne szybkości, pobór prądu, siła pola elektromagnetycznego, materiłay z których jest zbudowany, sama konstrukcja itp... itd...

Myślę że w dobie obecnych obrabiarek cnc z napędami śrubowymi gdzie wszystko jest już znajome fajnie o takiej nowince poczytać. Widziałem demonstracyjny silnik liniowy na targach w poznaniu i powiem szczerze że to jest to:)

Dziwię się tylko dlaczego jest to znacznie kosztowniejsze skoro mechanicznie wydaje się dużo prostsze?? Praktyczny brak elementów mechanicznych, jakieś tam uzwojenia itp - nie ma kosztownych śrub, silników obrotowych i enkoderów (choc są liniały :D). Awaryjność takiego napędu i jego zużycie praktycznie są nieporównywalne z napędami śrubowymi. Ale nie znam szczegułów technicznych więc może mylę sie co do kosztowności takich urządzeń - bo że maszyny z takimi napędami kosztują więcej to wiadomo.
Pozdrawiam


Zabawki: tokarki: 4xFAMOT100CNC (meldas50), 1xCTX310(siemens840), 4xCTX210(fanuc31i), 2xTAKAMAZ(fanuc21i). Centra frezarskie: 1x3osieOMZ(fanuc Oi), 1x3osieDMC635(fanuc32i), CTX210v3(siemens) - napędzane narzędzia, niedługo centrum 5 osi(siemens)

Tagi:

Awatar użytkownika

kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

#2

Post napisał: kostner » 03 lip 2007, 18:52

Maroo najpierw zjebka ze nie uzywasz wyszukiwarki :evil:

Ale ci wybaczam bo to mooj ulubiony temat :grin:

https://www.cnc.info.pl/topics65/zastos ... vt2731.htm

tutaj masz link do tematu ktory ja rozpetalem na forum jednak ktory cieszyl sie umiarkowanym zainteresowaniem - ale jakies informacje tam sa.

Jako ze od ostatniej wypowiedzi minelo troche czasu moze uda sie z pomoca nowych kolegoow go wskrzesic :)
Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#3

Post napisał: Leoo » 03 lip 2007, 18:57

Temat dość ciekawy.
Tu można znaleźć przekroje:
http://www.ime.pw.edu.pl/zme/pryw/bienpdf/mpac.pdf

Ciekawe z jakiego materiału wykonany jest suwak, zawierający pierścieniowe (walcowe) magnesy?

[ Dodano: 2007-07-03, 19:13 ]
kostner pisze:tutaj masz link do tematu ktory ja rozpetalem na forum...
No pięknie... To co już mamy?

Awatar użytkownika

kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

#4

Post napisał: kostner » 03 lip 2007, 23:57

No ja na przyklad mam zepsute serwo bldc, na podstawie ktorego - w blizej nieokreslonej przyszlosci - zamierzam zrobic silnik liniowy :)
Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#5

Post napisał: Leoo » 04 lip 2007, 16:59

kostner pisze:No ja na przyklad mam zepsute serwo bldc, na podstawie ktorego - w blizej nieokreslonej przyszlosci - zamierzam zrobic silnik liniowy
Serwo wystarczy przewinąć i będzie jak nowe, o ile wirnik się nie rozmagnesował. Rozumiem, że Kolega rozebrał je, by zobaczyć co jest w środku i nie zamierza rozklepywać wirnika i stojana na płasko?

Dokument z linku, który wskazałem zawiera ogólne informacje o silniku, bazującym na magnetycznym suwaku w kształcie wałka, oraz elektromagnesach pierścieniowych. W zależności od sposobu uzwojenia otrzymamy dwufazowy, podobny do krokowego, silnik liniowy lub trójfazowy liniowy BLDC. Tak więc w grę będą wchodziły dwa rodzaje sterowników. Najlepsze w konstrukcji jest to, że jest koncentryczna i potencjalnie nie zawiera żelaza. Nie powinno być problemów jakimiś siłami promieniowymi (poprzecznymi) - będą wyłącznie osiowe, przy założeniu jednorodności magnesów. W dokumencie jest mowa o czujnikach Halla ale myślę, że można je zastąpić klasycznym enkoderem obrotowym, połączonym z platformą osi, za pomocą paska zębatego.

Awatar użytkownika

kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

#6

Post napisał: kostner » 04 lip 2007, 17:23

Mnie narazie interesuje klasyczny silnik liniowy. Co do tego zepsutego silika to chodzi mi o wykrzystanie wiedzy w nim zawartej. Tzn chce zrobic rozwiniety stojan i nawinac na niego dokladnie tak samo jak w tym zepsutym serwie uzwojenia. To serwo dostalem do testoow z odklejonymi magnesami na wirniku czyli bylo juz uszkodzone. :)
Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(


Autor tematu
MarOO
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 32
Rejestracja: 30 maja 2007, 14:58
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

#7

Post napisał: MarOO » 06 lip 2007, 07:55

Poczytałem sobie - nie do końca o to mi chodziło bo są tu w zasadzie same domysły, myślałem raczej o konkretnych info od kogoś kto ma do tego dostęp. Ale dużo ciekawostek wyczytałem. Wyobrażałem sobie silnik liniowy i jego działąnie ale wydawało mi się to prostrze znacznie a tu sie okazuje ze nie jest łatwo. Chyba najwiecej kłopotu to ze sterownikiem - to ustrojstwo będzie miało co robić. Mam pewnaą idee na taki silnik, muszę to tylko sobie rozrysować i przemyśleć - jak sie idea wyda logiczna to podziele się moimi spostrzeżeniami. Tylko sie nie śmiejcie bo prawdę mówiąc nie mam pojęcia o czym w niektórych postach niektórzy pisali :P, słaby jestem w tym temacie - lepiej u mnie z mechaniką, znacznie lepiej

Pozdrawiam
Zabawki: tokarki: 4xFAMOT100CNC (meldas50), 1xCTX310(siemens840), 4xCTX210(fanuc31i), 2xTAKAMAZ(fanuc21i). Centra frezarskie: 1x3osieOMZ(fanuc Oi), 1x3osieDMC635(fanuc32i), CTX210v3(siemens) - napędzane narzędzia, niedługo centrum 5 osi(siemens)

Awatar użytkownika

kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

#8

Post napisał: kostner » 06 lip 2007, 07:57

W silnikach liniowych nie ma nic magicznego - trzeba tylko skumac procesy w nich zachodzace. Co do sterowania to tylko sterownik silnika BLDC - chyba ze wykonasz liniowy silnik krokowy to wtedy kazdy sterownik krokowca taki silnik uruchomi :)
Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(


Autor tematu
MarOO
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 32
Rejestracja: 30 maja 2007, 14:58
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

#9

Post napisał: MarOO » 06 lip 2007, 08:09

kostner pisze:W silnikach liniowych nie ma nic magicznego - trzeba tylko skumac procesy w nich zachodzace. Co do sterowania to tylko sterownik silnika BLDC - chyba ze wykonasz liniowy silnik krokowy to wtedy kazdy sterownik krokowca taki silnik uruchomi :)

Ok, większość spraw się da zajarzyć choć czasem sposób pisania niektórych nie ułatwia - tak przy okazji nie znam się na silnikach za wiele - co to jest sterownik od BLDC - wiem ze to silnik prąduy stałego (bo jest DC) ale jak taki silnik działa. A - może mi opowiesz pokrótce o silnikach które mam w domu - silnik napędu płyty w cdrom - jaki to typ i jak sie steruje, silnik z dysku twardego napędzający tależe - jaki typ i jak sie steruje, ile ma faz itp, no i silnik z hdd napędzający głowice - to chyba jest silnik liniowy jak mi się zdaje :).
Zabawki: tokarki: 4xFAMOT100CNC (meldas50), 1xCTX310(siemens840), 4xCTX210(fanuc31i), 2xTAKAMAZ(fanuc21i). Centra frezarskie: 1x3osieOMZ(fanuc Oi), 1x3osieDMC635(fanuc32i), CTX210v3(siemens) - napędzane narzędzia, niedługo centrum 5 osi(siemens)

Awatar użytkownika

kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

#10

Post napisał: kostner » 06 lip 2007, 08:14

Co do serw BLDC polecam temat:

https://www.cnc.info.pl/topics65/serwo- ... vt3060.htm

Lepiej Ci tego nikt nie wyjasni w tym temacie masz wszystko. Co do silnikow ze sprzetu komp. wydaje mi sie ze to nie sa BLDC a przynajmniej ja na ich temat nic nie wiem :(
Silnik liniowy to taki sam silnik jak klasyczny BLDC tyle ze nie "okragly" a "plaski". I to cala filozofia :)
Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”