Silniki krokowe Ebay ? Polska ? czy Serwonapędy hybrydowe

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.

Autor tematu
Tomciotu
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 14
Posty: 90
Rejestracja: 01 sie 2015, 16:29
Lokalizacja: Wadowice

Silniki krokowe Ebay ? Polska ? czy Serwonapędy hybrydowe

#1

Post napisał: Tomciotu » 01 sie 2015, 17:01

Witam wszystkich serdecznie .
Mam na imię Tomasz i postanowiłem zbudować frezarkę CNC.
Pokrótce opiszę budowę frezarki jaką mam zamiar zbudować.
Podstawą będzie stół traserski żeliwny 100x80, brama nieruchoma żeliwna, wszystkie osie na prowadnicach HIWIN i na śrubach kulowych. Całość w miarę lekka około 450kg, Maszyna ma służyć do frezowania drewna i aluminium w 3D.

I teraz zagwozdka odnośnie silników
Czy zestaw z Ebay np: http://www.ebay.pl/itm/DE-EU-Free-Wanta ... 41894ea1ec jest coś wart czy raczej kupować w Polsce. Czy serwonapędy (krokowe) hybrydowe są warte swojej ceny czy nie warto się nimi interesować.
A może ktoś doradzi jakie silniki i gdzie kupić, budżet około 3tyś na komplet czyli silniki krokowe, sterowniki, płyta, zasilacz.
Dziękuje
Pozdrawiam



Tagi:

Awatar użytkownika

Darnok1911
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 5
Posty: 83
Rejestracja: 27 kwie 2013, 13:02
Lokalizacja: Łódź

#2

Post napisał: Darnok1911 » 01 sie 2015, 21:53

Witam,
najlepiej takie rzeczy kupować z np. Aliexpress , bo i tak jest to samo co na ebay (z Chin), a wysyłka tańsza albo mają magazyny w Niemczech i omijasz VAT oraz cło. Wantai motors z podanego linku ma silniki ok i ja sam zamawiałem takie , idą w 3 dni z magazynu w Niemczech z darmową wysyłką DHL-em. Jeżeli chodzi o inne silniki to patrz na prąd, bo wiele mają niskoprądowych (jak te z linku) - taka zasada podawana przez kolegów na forum, że prąd powinien odpowiadać w przybliżeniu momentowi obrotowemu w Nm. Sterowniki od nich można sobie odpuścić, bo DQ860MA to dziadowska podróba Leadshine i po prostu się sypią. Szukaj sterowników Leadshine, ja kupiłem takie i działają bardzo dobrze. O zasilaczach od Wantai nich nie jestem w stanie nic powiedzieć.

Pozdrawiam


Autor tematu
Tomciotu
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 14
Posty: 90
Rejestracja: 01 sie 2015, 16:29
Lokalizacja: Wadowice

#3

Post napisał: Tomciotu » 01 sie 2015, 23:03

Dziękuje za odpowiedź.
Czyli raczej kupować wszystko osobno i nie bać się made in China.
"taka zasada podawana przez kolegów na forum, że prąd powinien odpowiadać w przybliżeniu momentowi obrotowemu w Nm" ok tylko te silniki z Ebay mają 5,6A a moment 11,3 NM :shock:
A może kolego Darnok1911 podpowiesz jaki zasilacz będzie odpowiedni do takich silników jak chcę zakupić.

Oczywiście z chęcią zapoznam się z opiniami innych kolegów z forum więc proszę śmiało pisać.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

Darnok1911
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 5
Posty: 83
Rejestracja: 27 kwie 2013, 13:02
Lokalizacja: Łódź

#4

Post napisał: Darnok1911 » 01 sie 2015, 23:27

No nie do końca mają 5,6A, te z linku mają 3,5A i napięcie 5,7V. Ja kupiłem 8,5 Nm o prądzie 5,6 A. Zasilacz robiłem najprostszy, czyli transformator toroidalny 1 kVA z mostkiem prostowniczym i baterią kondensatorów. TU masz opis doboru zasilacza.

edit: przy torodiach powyżej 300 VA nie zapominaj o soft starcie, bo sterowniki szag trafi :wink:


Autor tematu
Tomciotu
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 14
Posty: 90
Rejestracja: 01 sie 2015, 16:29
Lokalizacja: Wadowice

#5

Post napisał: Tomciotu » 01 sie 2015, 23:58

UPS faktycznie, przeczytałem tytuł aukcji a nie zagłębiałem się w opis :roll:
Dzięki za link do budowy zasilacza aż dziwne że taki prosty i bez stabilizacji.
A jak sądzisz czy około 12NM wystarczy do aluminium ? silniki chcę dać bez żadnej przekładni, skok śruby raczej 10mm.


Co to soft start i jak go uzyskać ?

Awatar użytkownika

Darnok1911
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 5
Posty: 83
Rejestracja: 27 kwie 2013, 13:02
Lokalizacja: Łódź

#6

Post napisał: Darnok1911 » 02 sie 2015, 08:37

Zasilacz prosty, bo musi poradzić sobie z oddawaniem mocy przez silniki przy hamowaniu, co niekoniecznie udaje się zsilaczom impulsowym. Soft start to układ w którym przy włączeniu prąd płynie przez rezystor ograniczając go,bo duże toroidy dają zbyt duży impuls prądowy ( w google wpisz soft start ). Do tego masz baterię kondensatorów działająca jak zwarcie na początku.
transformator). O doborze krokowców typowo do obróbki aluminium za dużo nie wiem (wiem tylko, że posuwy i prędkości skrawania są duże), bo u siebie dobierałem pod obróbkę stali. Powiem Ci tylko, że jak na wózkach i frezarka nie jest jakimś klocem to 12Nm jest kosmosem. Wystarczyłyby może z o połowę mniejszym momentem trzymającym. Może zainteresuj się serwomotorami z aliexpress, tylko już musiałbyś popytać o nie kolegów z forum.


Autor tematu
Tomciotu
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 14
Posty: 90
Rejestracja: 01 sie 2015, 16:29
Lokalizacja: Wadowice

#7

Post napisał: Tomciotu » 02 sie 2015, 13:25

Serwomotory raczej odpadają ze względu na cenę a i nie planuje jakieś dużej produkcji.
Czy ten sprzedawca od którego kupowałeś silniki jest w miarę pewny ? i ciekawe dlaczego tylko te silniki wysyła z Niemiec a inne chyba nie, przynajmniej tylko przy tych http://www.aliexpress.com/store/product ... 62765.html piszę "Ship From Germany"

"Powiem Ci tylko, że jak na wózkach i frezarka nie jest jakimś klocem to 12Nm jest kosmosem." Noooo klocem jest sam stół traserski waży ponad 300kg i bida go było wsadzić do frezarki :lol:

Awatar użytkownika

Darnok1911
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 5
Posty: 83
Rejestracja: 27 kwie 2013, 13:02
Lokalizacja: Łódź

#8

Post napisał: Darnok1911 » 02 sie 2015, 15:22

Sprzedawca jest w miarę ok, wymieniają silniki jak coś się dzieje. Wysyła z różnych magazynów, TU masz wszystko z Niemieckiego. Jest to tylko po to żeby przyspieszyć wysyłkę oraz ominąć wszelkie cła i VATy, bo idzie już z terenu Uni.
Silniki 12 Nm to bujają przerobioną frezarką 4FYA Kamara, a to kruszyna nie jest. Kwestia też ile z tego momentu będzie przy określonych obrotach, bo mogą być takie, że przy 400 obr/min. z 12 Nm spadnie im do 4 Nm albo mające 6 Nm utrzymają moment 4 Nm przy tych obrotach. Do tego potrzebujesz charakterystyki danego silnika. Z
tego możesz policzyć jakie śruby potrzebujesz i silniki, jak znasz masę stołu i maks. elementów obrabianych. Musisz też poszukać jakie prędkości posuwu i skrawania trzeba zastosować do aluminium.


Autor tematu
Tomciotu
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 14
Posty: 90
Rejestracja: 01 sie 2015, 16:29
Lokalizacja: Wadowice

#9

Post napisał: Tomciotu » 02 sie 2015, 17:03

OK dzięki za info.
Co do parametrów obróbki to mam źródło wiedzy w postaci mojego brata który od 15 lat jest programistą/operatorem frezarek cnc :wink: zresztą ja sam pracuje na cnc od 8 lat tylko w większości na tokarkach :wink:
Tak na marginesie to właśnie u brata w firmie powstaje moja frezarka tylko to proces mozolny bo mało kiedy nie mają obłożenia na szynie, ale i tak do świąt mam zamiar ją skończyć :mrgreen:


Autor tematu
Tomciotu
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 14
Posty: 90
Rejestracja: 01 sie 2015, 16:29
Lokalizacja: Wadowice

#10

Post napisał: Tomciotu » 07 sie 2015, 18:11

Witam
Używa ktoś może tych silników http://silniki-krokowe.com.pl/katalog-s ... 04a-8-5nm/

Będę wdzięczny za jakąś opinie.
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”