Sanyo denki 3,0Nm 4,2A zaczął przycinać (gubić kroki)

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.
Awatar użytkownika

Autor tematu
gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

Sanyo denki 3,0Nm 4,2A zaczął przycinać (gubić kroki)

#1

Post napisał: gaspar » 30 sty 2011, 10:26

Hej.

Po 3 miesiącach sporadycznej pracy (łącznie silnik przepracował około 40h) silnik zaczął raz na jakiś czas gubić kroki. Na początku myślałem, że wkradły się jakieś opory podczas przesuwu suportu maszyny, ale nie wszystko idzie gładko. Puściłem silnik bez obciążenia i efekt identyczny:
Sterownik obsługujący silnik to M542, próbowałem na 3 takich sterownikach i zawsze to samo, czyli można wykluczyć winę wadliwego sterownika. Przycinanie pojawia się raz na około 30s, ale nie koniecznie cyklicznie. Dziwi mnie takie zachowanie, bo przecież w takim silniku nie ma za bardzo co się popsuć.
Proszę o oświecenie mnie w tej kwestii, może wykonać jakieś pomiary uzwojeń czy co? :)


https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie

Tagi:

Awatar użytkownika

webserver
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 989
Rejestracja: 01 sty 2005, 17:48
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

#2

Post napisał: webserver » 30 sty 2011, 12:58

Witam
Przecież od razu widać ze jest problem komputerem sterującym albo raczej z mach3 bo nie utrzymuje ci stałej prędkości tylko masz jakieś skoki i dlatego silnik tak się zachowuje bo takie sygnały dostaje na sterownik.
Pozdrawiam PlotComplex.com


creative1agh
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 264
Rejestracja: 25 sty 2009, 21:11
Lokalizacja: Kraków

#3

Post napisał: creative1agh » 30 sty 2011, 13:11

Pytanie, czy zamieniłeś tylko sterowniki między sobą, czy podpiąłeś na pewno działającą oś ( w całości ) pod ten zbuntowany silnik?? W silniku faktycznie nie bardzo da się coś uszkodzić. Jeśli nie zrobiłeś tak jak napisałem wyżej, proponuję to uczynić, aby wykluczyć przyczynę kablo - sterowniko - programową :)

Dokładnie o tym samym myślałem też co kolega wyżej ( skacze prędkość w Mach - a tam nie ma sprzężenia zwrotnego z silnika ) - program tak steruje silnikiem i on tak pracuje.

Awatar użytkownika

ARAS
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 220
Rejestracja: 19 mar 2007, 21:51
Lokalizacja: PECNA

#4

Post napisał: ARAS » 30 sty 2011, 18:38

jak zmienisz trochę prędkośc na mniejszą też ta sama sytuacja się dzieje ?
ARAS

Awatar użytkownika

Autor tematu
gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#5

Post napisał: gaspar » 30 sty 2011, 19:21

No panowie, nie jestem aż takim laikiem ;). Oczywiście, że sprawdzałem silnik na działających osiach i sterownikach. Jak już napisałem silnik nawet bez obciążenia tak się zachowuje na każdym z 3 sterowników i na każdej osi. Prędkość zawsze mi skakała w machu i nigdy nie miałem stałej (to wina komputera?) Tylko dziwne jest to, że 3 miesiące chodziło ok, a problem pojawił się dopiero teraz :/ Prędkość jest już zmniejszona do 5m/min (normalnie miałem ustawione 7m/min). Próbowałem z różnymi prędkościami, efekt ten sam.
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#6

Post napisał: pltmaxnc » 30 sty 2011, 19:42

gaspar napisał
Oczywiście, że sprawdzałem silnik na działających osiach i sterownikach. Jak już napisałem silnik nawet bez obciążenia tak się zachowuje na każdym z 3 sterowników i na każdej osi........
A próbowałeś wysterować z innego komutera ?

Awatar użytkownika

Autor tematu
gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#7

Post napisał: gaspar » 30 sty 2011, 19:52

no właśnie nie. jutro będę musiał z pracy przywieść komputer i zobaczyć co się będzie działo. Tak się zastanawiam, bo przed zaobserwowaniem usterki zamontowałem czujnik wysokości narzędzia na 15 pinie. Może tędy droga...

[ Dodano: 2011-01-31, 21:46 ]
webserver pisze:Przecież od razu widać ze jest problem komputerem sterującym albo raczej z mach3
Punkcik dla kolegi. Po reinstalacji windowsa wszystko chodzi gładko. Samo przeinstalowanie macha nic nie dało.
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”