Pytanie o silnik krokowy

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.

Autor tematu
mietekg
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 3
Posty: 73
Rejestracja: 22 sie 2010, 18:49
Lokalizacja: lubelskie

Pytanie o silnik krokowy

#1

Post napisał: mietekg » 22 wrz 2012, 22:10

Witam.
Może po kolei powiem w czym problem - potrzebuję fachowej porady.
Nabyłem serwa DC od jednego z forowiczów - minerta UGJMEE-O2XIB12 wraz z enkoderem o rozdzielczości 900.
Silniczki miały napędzać małą frezarkę cnc (obszar roboczy 300x400) i obrabiać materialy miękkie (plexi, drewno, może grawer na alu). Planowałem przełożenie z silników 1:2 na paskach i skoku śruby 5mm.

Parametry:
Zasilanie silnika max 48V
- moc 100W
- 3300 RPM
- moment startowy 1,9 Nm
- moment ciągły 38,3 Ncm (0,38 Nm)
Niestety, nie mam sterowników do w/w silników. Wiem że można złożyć (lub kupić) UHU lub coś podobnego.

Mam mozliwość nabycia silników krokowych 3,3Nm w dobrej cenie ( mam nadzieję, że w dobrej -ok. 110zł/szt) :
HY200-3450-0350-AC8:
Znalazłem dwie aplikacje (chyba włoską i niemiecką) i w dwóch podają różną wielkość momentu, ale to bez znaczenia:
http://www.ahs-antriebstechnik.de/pdf-d ... -Bautz.PDF
http://www.servotrade.it/documenti///HY200-3450.pdf

Czy ten krokowiec ma możliwość podłączenia ze sterownikiem tak, aby były mikrokroki?
Czy warty wogóle jest coś ten krokowiec?

Dać sobie spokój z serwami dc i założyć krokówki bez przełożenia (czyli 1:1) czy lepiej zastosować serwa?
Co myślicie o tym krokowcu?

PS. Serwa dc to używki a krokówki to nówki, tyle że leżaki magazynowe.



Tagi:


ElSor
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 111
Rejestracja: 29 gru 2008, 01:17
Lokalizacja: Ozimek

#2

Post napisał: ElSor » 22 wrz 2012, 22:27

Krokowce wydaja sie byc ok i spokojnie wystarcza do Twoich zalozen bez przelozenia. Cena tez wydaje sie byc dobra. Do szczescia beda Ci potrzebne sterowniki M542 lub mocniejsze. Zasilacz dobrze gdyby dawal >40V (przy mocniejszych driverach wieksze napiecie).

[ Dodano: 2012-09-22, 22:32 ]
Optymalnym driverem bylby taki na 80V 6A i zasilany ~70V o wydajnosci pradowej ok 15A. Oczywiscie ustawienie na driverze 6A bo w RMSie to lekko ponizej 4,5A a wg danych katalogowych silnikow 4,9A mozna w nie wladowac (w polaczeniu rownoleglym).


acetylenek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 577
Rejestracja: 12 mar 2006, 21:46
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

#3

Post napisał: acetylenek » 23 wrz 2012, 09:21

Nie wiem co to za silnik DC ale doradzam pójść drogą w której będziesz stosować napędy serwo.

Puki nie jesteś skażony krokówkami wejdź w serwa a na pewno będziesz zadowolony.
Sterownik możesz sobie zrobić sam wszystko jest np. tutaj sterownik serwo

Projekt sprawdzony i działający rewelacyjnie ja sobie go troszkę zmodyfikowałem efekty możesz zobaczyć tu .

Niech nie przeraża Cię dobór parametrów PID bo nawet ze zgrubnie dobranymi i nie najbardziej optymalnie działa wystarczająco sprawnie.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7861
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#4

Post napisał: tuxcnc » 23 wrz 2012, 10:18

Nie słuchaj głupich rad, szczególnie takich żebyś sobie zmontował sterownik sterowany przez port szeregowy.
Namęczysz się a potem dostaniesz olśnienia, że się tego nie da podłączyć do żadnego sensownego oprogramowania.
Serwa to dobra sprawa, ale trzeba się do nich zabierać z głową albo z kapitałem.
Sam kombinuję serwomotory sterowane bezpośrednio z LinuxCNC, ale wcale tak prosto nie jest.
Przyzwoity silnik pociągnie na rozruchu przyzwoity prąd.
Sterownik na 5A nadaje się do zabawek.

Co do silników Bautza, to mają one jedną wadę, są makabrycznie wielkie.
Mam kilka takich i jeszcze nigdzie ich nie użyłem właśnie z tego powodu.
Niewiele drożej kupisz silniki w rozmiarze 56mm, ale to już wolny wybór.
Przyzwoite sterowniki to wydatek co najmniej 200 zł na oś, ale podłączasz kabelki i jedziesz.
Ewentualnie, jeśli się pogodzisz z nieco mniejszym momentem, to trzyosiowy sterownik od Zelrp za 400 zł.
Chińszczyzny na TB6560 nie polecam, bo to loteryjka i potrafią dymić, ale jak ktoś ma fart to mu podziała.
Na Ebay można się zamknąć w 150zł na trzy osie.
Korzyść jest taka, że scalaki są po 10 zł i można sobie naprawiać samodzielnie.

.


Autor tematu
mietekg
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 3
Posty: 73
Rejestracja: 22 sie 2010, 18:49
Lokalizacja: lubelskie

#5

Post napisał: mietekg » 23 wrz 2012, 11:21

Chyba w moim przypadku najlepszym wyjściem będzie zakup kompletu silników, sterowników i płyty głównej w jednym pakiecie - widziałem na ebayu w rozsądnych pieniądzach - tylko trochę się boję ściągać z Chin, bo nigdy tego nie robiłem.

Co do gabarytów to patrzyłem do silnika 2,8Nm (23HS2430) jest on o 20mm dłuższy a różnica w średnicy to również 20mm a tylko 39zł droższy a do 60H86 3008B to faktycznie o połowę Bautz jest większy.
Co do serwo - to dam sobie spokój, bo chyba mnie to przerośnie... Ale nie śpieszy mi się, może jeszcze coś wymyślę. Czas pokaże...


ElSor
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 111
Rejestracja: 29 gru 2008, 01:17
Lokalizacja: Ozimek

#6

Post napisał: ElSor » 23 wrz 2012, 11:47

Zakupy w Chinach nie sa takie straszne jesli wezmiesz pod uwage ze takie gabaryty wyslane zostana kurierem i bedziesz musial zaplacic za to clo i vat. Lepiej moze sie oplaci taki zakup ale z wysylka z UK bo wtedy omijaja Cie dodatkowe oplaty.
Jesli chcesz kupowac dobrze to kup pakiet silnikow 2-3Nm ze sterownikami conajmniej M542 a nie tymi 3 na 1 plytce. Im wiekszy prad silnika i wieksze maxymalne napiecie sterownika tym lepiej = szybciej. Trafo kup w Polsce.
Oczywiscie starcza do Twoich zalozen silniki 1.9/2Nm ze sterownikami 3A i bedzie znacznie taniej.


acetylenek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 577
Rejestracja: 12 mar 2006, 21:46
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

#7

Post napisał: acetylenek » 23 wrz 2012, 19:11

Nie słuchaj głupich rad, szczególnie takich żebyś sobie zmontował sterownik sterowany przez port szeregowy.
Gdzie kolega tuxcnc takie coś o porcie szeregowym wyczytał?
W tym co ja proponuje jest między innymi sterowanie krok/kierunek czyli standard taki jak mają krokówki.

5 amper to nie tylko do zabawek się nadaje.

Proszę kolegę tuxcnc o opisanie swoich doświadczeń w tym temacie tzn. serw dc w zakresie prądów 5A. Lub podanie linków do tych opisów.

W moim projekcie stolika krzyżowego prędkość maksymalna jest 14m/min a i siły do toczenia nie brakuje. Kolega Faniron ma dużą tokarkę z moimi sterownikami i nie używa jej do zabawy.

Mam świadomość, że z lobby krokówkowym nie wygram. :mrgreen:

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#8

Post napisał: clipper7 » 23 wrz 2012, 19:34

acetylenek pisze:Mam świadomość, że z lobby krokówkowym nie wygram. :mrgreen:
Problem polega na tym, że każdy może sobie łatwo wyobrazić, jak działa krokowiec : kierunek ustala sygnał DIR, sygnał STEP przekręca wał silnika o określony kąt i jest OK.
Trudniej zrozumieć działanie serwa DC, tak to już jest. Spróbuj zachwalać serwa AC, a zobaczysz, jaki podniesie się krzyk. :grin:
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


Autor tematu
mietekg
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 3
Posty: 73
Rejestracja: 22 sie 2010, 18:49
Lokalizacja: lubelskie

#9

Post napisał: mietekg » 23 wrz 2012, 20:17

acetylenek pisze:Mam świadomość, że z lobby krokówkowym nie wygram.
Sądzę, nie chodzi tu o lobby krokówkowe. Tutaj chodzi bardziej o dostępność informacji (jeśli jest to po zagranicznych forach) oraz dostępność podzespołów - kupić sterownik do krokówki a do serwo (kupić, jeśli ktoś ma znikome pojęcie o elektronice i nie da rady sam złożyć)... Oprócz tego ceny niestety...


acetylenek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 577
Rejestracja: 12 mar 2006, 21:46
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

#10

Post napisał: acetylenek » 23 wrz 2012, 20:18

Jesteś chyba niepoważny serwa AC to jest najgorsza rzecz pod słońcem i jeszcze ten autotjining przecież tego się nawet napisać nie da. Odradzam serwa AC to przecież nie może działać bo nie ma szczotek.

Tak poważnie to ostatnio rozmawiałem z kolegom i on kupuje serwa chińskie chyba 750w w miarę dobre jakościowo poniżej 2000 za szt. ("na szczęście" nie mają "autotjuningu" i indeksu na enkoderze) Więc nawet mając ten swój sterownik do większej maszyny kupił bym serwo choćby takie chińskie.

Właśnie myślę nad tym jak tu "uwolnić orkę" i tak przygotować opis żeby nawet polonista był w stanie to złożyć. Wszystkie części były by dostępne w TME więc problem dostępności części by nie istniał. Jak pomyślę i dojdę do czegoś to wstawię na forum.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”