Prośba o wyjaśnienie i radę (krokowy czy serwomotor)

Dyskusje dotyczące serwonapędów i napędów serwokrokowych.

Autor tematu
dimdraw
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 92
Rejestracja: 06 sie 2008, 11:49
Lokalizacja: WGM

Prośba o wyjaśnienie i radę (krokowy czy serwomotor)

#1

Post napisał: dimdraw » 14 wrz 2008, 16:07

Witam,

Od niedawna zbieram wiedzę i materiały do budowy frezarki 1000x600x200. Główne zadania grawerka w blachach nierdzewnych, obróbka miedzi i grafitu (elektrody do drążarek). Zamierzałem zastosować w mojej maszynie silniki ze strony sponsora tego forum oznaczone symbolem FL86STH118-6004A. Jednak czytając dalej dowiedziałem się, że podczas pracy mogą gubić kroki (nie wiem czym może to być spowodowane - przeciążeniem??) a przez to całe zadanie a wraz z nim detal jest do wyrzucenia. Czy wyjściem z tego typu sytuacji będzie zastosowanie serwomotorów (z tego co wiem to silniki krokowe z enkoderem) czy może mocniejsze silniki krokowe. Być może pytam o rzeczywiste i błahe rzeczy ale na temat elektroniki niewiele wiem. Będę wdzięczny za każdą radę.

Pozdrawiam



Tagi:

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#2

Post napisał: clipper7 » 14 wrz 2008, 18:04

Silnik krokowy gubi krok, kiedy jego moment obrotowy jest mniejszy od momentu potrzebnego do zmiany położenia osi, czyli , jeżeli jest "za słaby". Serwo o takim samym momencie też nie da rady, ale kontroler zgłosi błąd, dzięki sprzężeniu zwrotnemu poprzez enkoder. Stosuje się też enkodery w połączeniu z silnikami krokowymi, ale wymaga to odpowiedniego sterownika. Należy zastosować silnik o odp. momencie lub zastosować przekładnię ( kosztem, oczywiście, szybkości).
Serwo to nie jest silnik krokowy, to sinik DC lub AC + enkoder, często konstrukcja silnika jest optymalizowana pod kątem osiągania odp. parametrów dynamicznych. Enkoder może być wbudowany w silnik lub stanowić osobny element.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


Autor tematu
dimdraw
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 92
Rejestracja: 06 sie 2008, 11:49
Lokalizacja: WGM

#3

Post napisał: dimdraw » 14 wrz 2008, 19:45

Witam,

dziękuję za pomoc. Czy kupując sterownik w jego opisie doczytam, że ma możliwość współpracy z enkoderem? Jeżeli nie to czym ma się taki sterownik charakteryzować?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

rockykon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 917
Rejestracja: 13 maja 2005, 22:24
Lokalizacja: Wawa

#4

Post napisał: rockykon » 14 wrz 2008, 19:58

nie wspomniałeś ze krokówki drastycznie tracą moment ze wzrostem prędkości, kosmiczne momenty mają jak stoją w miejscu, a ich praca ma polegać na "kręceniu się". sera maja taki sam moment w całym zakresie prędkości, jeśli krokówce zabraknie momentu to zgubi kroki, a serwo mam tzw moment szczytowy, i potrafi "kopnąć" czasem nawet 10 x większym momentem


moja rada, daruj sobie krokówki ..

Awatar użytkownika

Piotrjub
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1495
Rejestracja: 11 kwie 2005, 13:00
Lokalizacja: Gdansk

#5

Post napisał: Piotrjub » 14 wrz 2008, 20:03

clipper7 pisze: Serwo to nie jest silnik krokowy, to sinik DC lub AC + enkoder
a skąd to kolega wie
serwo oznacza nic innego tylko sprzężenie zwrotne a wiec silnik krokowy + enkoder to również serwosilnik

Awatar użytkownika

kwarc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1058
Rejestracja: 06 sty 2007, 18:13
Lokalizacja: Mgławica Andromedy

#6

Post napisał: kwarc » 17 wrz 2008, 16:51

ech , krokowki nietraca "krokow"jesli sa dobrej jakosci i maja dobre sterowniki !!
i sa tansze , ale jesli budujac maszynke stawiamy na wydajnosc , to warto zastosowac
serwa DC lub BLDC bo... wyzszy koszt jest szybciej zwrucony poprzez wieksza wydajnosc w obrobce , wiec jesli maszynka ma pracowac jako profesjonalistka to napewno jakies serwa .wzgledem tego co wczesniej kolega napisal to serwa .sa tez minusy (poza kosztami) problemy z zestrojeniem ukladu !!moja porada brzmi ... zobaczyc na wlasne oczy jak pracuje maszynka na krokowkach i na serwach i porownac to z wlasnymi oczekiwaniami i wlasna kieszenia.

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#7

Post napisał: clipper7 » 17 wrz 2008, 19:42

Piotrjub pisze:serwo oznacza nic innego tylko sprzężenie zwrotne a wiec silnik krokowy + enkoder to również serwosilnik
Pewnie to i racja, ale nie spotkałem nikogo, kto w odniesieniu do układu silnik krokowy + enkoder użyłby określenia "serwo". Wszyscy moi znajomi używają określenia "serwo" do nazwania układu slnik DC/AC + układ określania położenia. Oczywiście mam na myśli układy napędowe, mechanicy samochodowi mianem "serwo" określają układ wspomagania, modelarze też rozumieją to po swojemu.
Nie chodziło mi o teoretyczne definicje, ale o wyjaśnienie koledze używanego przez nas słownictwa/slangu.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2125
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

#8

Post napisał: ARGUS » 18 wrz 2008, 12:16

dimdraw pisze:Od niedawna zbieram wiedzę i materiały do budowy frezarki 1000x600x200. Główne zadania grawerka w blachach nierdzewnych, obróbka miedzi i grafitu (elektrody do drążarek).
W kontekście tego co napisałeś
maszyna ma pracować "na siebie" dalej "czas to pieniądz" i spore pole pracy
Jeśli chcesz spełnić swoje założenia to według mnie zdecydowanie serwa
Krokówki nie są złe ale w porównaniu do serw gubią kroki albo pracują wolno
ideałem byłoby gdybyś mógł zobaczyć pracę maszyny na krokówkach i na serwach
Sam bys wiedział w czym rzecz
kwarc pisze: krokowki nietraca "krokow"jesli sa dobrej jakosci i maja dobre sterowniki !!
Nie prawda dobra krokówka , dobry sterownik ZA DUŻA prędkość i gubią krok


faniron
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 320
Rejestracja: 12 lut 2006, 18:56
Lokalizacja: Dolnośląskie

#9

Post napisał: faniron » 18 wrz 2008, 14:27

Moja przygoda z krokówkami skończyła się szybko. Jak tylko zobaczyłem różnicę w pracy między krokówkami i serwami to szybko pozbyłem się krokówek.

Wbrew temu co niektórzy koledzy na forum piszą serwa wcale nia są takie drogie. Za 600-700 PLN można już mieć 200 Watowy napęd DC na jedną oś. Trzeba się tylko porozglądać, popytać.

Niedawno udało mi się np. kupić serwa AC ze sterownikami o mocy 200 W renomowanej firmy Yaskawa za 1000 PLN za komplet na jedną oś. Pracują pięknie. Kupiłem też w bardzo dobrej cenie takie same serwa tylko o mocy 400 W. Serwa są oczywiście używane, ale w bardzo dobrym stanie i popracują jeszcze wiele, wiele lat.

Nieprawdą jest też, że zestrojenie serwa jest takie skomplikowane. Miałem do czynienia z czterema różnymi typami serw, różnych producentów i poradziłem sobie bez niczyjej pomocy.

Podsumowując - jeśli ktoś buduje maszynę do zarabiania pieniędzy to warto zainwestować trochę czasu i pieniędzy w serwa, bo między serwami i krokówkami jest niewielka różnica w cenie, natomiast w jakości pracy różnica jest ogromna.


paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#10

Post napisał: paulg » 20 wrz 2008, 00:43

faniron pisze:bo między serwami i krokówkami jest niewielka różnica w cenie, natomiast w jakości pracy różnica jest ogromna.
Święte słowa :wink:
Wystarczy prosta kalkulacja i widać że serwa nie są takie straszne
Choć nie mówię że nie ma z nimi czasami kłopotów - wystarczy ciut "nieodpowiedni" lub jak to nazwać sterownik a problemy mogą zacząć się pojawiać z najbardziej nieoczekiwanej strony :razz:
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Serwomotory / Serwonapędy / Napędy Serwokrokowe”