Problem z osią Z

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.

Autor tematu
Ardo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 06 sie 2012, 15:48
Lokalizacja: Katowice

Problem z osią Z

#1

Post napisał: Ardo » 06 sie 2012, 15:53

Witam. Jest to mój pierwszy post i z góry przepraszam jakby był nie w tym dziale, ale potrzebuję pilnej pomocy.

Dostałem zadanie uruchomienia frezarki/plotera CNC. Napęd osi to silniki krokowe.
Na początku wszystko było ok. Dostroiłem ją, zrobiłem próby z programami.

W pewnym momencie oś Z, podczas sterowania ręcznego jak i przez program, cały czas 'jedzie' w górę. Program pokazuje, że położenie się zmniejsza lub zwiększa, jednak w rzeczywistości oś cały czas jedzie w górę. Gdzie może być problem ? I jakie parametry maszyny podać ?



Tagi:


Kazik_Wichura
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 284
Rejestracja: 31 lip 2007, 20:58
Lokalizacja: dolnośląskie

#2

Post napisał: Kazik_Wichura » 07 sie 2012, 10:07

Sprawdź połączenie PC - sterownik osi Z. Dokładnie o sygnał DIR chodzi. Jeżeli fizycznie na oko wszelkie przewody będą ok, to będziesz musiał sprawdzić miernikiem czy zmienia się stan na tym wejściu sterownika. Jakie masz sterowniki?


robin9999
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 27 sie 2012, 08:48
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: robin9999 » 27 sie 2012, 09:23

Witam...
Też jestem nowym forumowiczem, i mam podobny problem ale z scm Record1. Również chodzi o oś Z. Manualnie lub korzystając z M-code (M100) przesuwam położeniem głowicy.
W przypadku manualnego użycia funkcji "Hand" głowica uzyskuje górne położenie i odpowiada
dwoma krańcówkami. Na drugiej staje z błędem ruchu. W przypadku użycia M-code dzieje się tak samo a powinien przejść cały proces ustalenia położenia osi X, Y i Z. Napęd i servo (Yaskawa) w zasadzie sprawdzone. Może ktoś skojarzy problem pomoże w wyjaśnieniu o co chodzi.
Oddzielnie, zwrócę się do Wszystkich którzy posiadają dokumentację (jakąkolwiek) do urządzenia SCM RECORD 1 (prod.1996-7 rok) o jej udostępnienie gdyż urządzenie kupione z drugiej ręki nie było w dokumentacje wyposażone. Mój adres e-mail [email protected]


jarosław pawlik
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 196
Rejestracja: 09 lut 2006, 12:57
Lokalizacja: toruń

#4

Post napisał: jarosław pawlik » 27 sie 2012, 16:45

Masz przestawione tzw wirtualne zero. Tzn. ,że enkoder podaje co 360 stopni jeden impuls do sterownika. Jeśli ten impuls nie występuje lub jest przesunięty ( nie odpowiada parametrom wbitym w sterowniku), to maszyna się nie wybazuje. Chodzi oczywiście o maszynę SCM. Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”