połączenie silników - podwojenie momentu

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.

Autor tematu
kmeld
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 30
Rejestracja: 25 wrz 2011, 15:19
Lokalizacja: Warszawa

połączenie silników - podwojenie momentu

#1

Post napisał: kmeld » 28 lut 2012, 20:55

Witam,
chciałbym zasięgnąć opinii odnośnie takiego rozwiąania (które przyszło mi do głowy)
W rozwiązaniu nad którym pracują potrzebny mi jest duży moment obrotowy na wale. Oczekkiwana prędkośc obrotowa wału to 600rpm. Oczekiwany moment to >100 Nm (w razie gdyby ktoś proponował "weź większy silnik")

Czy połączenie do niego dwuch takich samych silników krokowych na dwuch identycznych przekładniach (na pasch zębatych) da efekt zsumowania momentów obrotowych obu silników?

Myślę alternatywnie o podłaczeniu obu do jedneg sterownika albo dwuch sterowników pod jedno wyjście z generatora impulsów)

Zaznaczę od razu, że kwestia gubienia kroków nie bardz mi przeszkadza (znaczy można ją pominąć).
interesuje mnie raczej czy to zadziała i czy jest jakieś zagrożenie "katastrofą" to znaczy zniszczeniem sprzętu.

KM



Tagi:


jacek-1210
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1027
Rejestracja: 25 mar 2011, 20:16
Lokalizacja: Radomsko

#2

Post napisał: jacek-1210 » 28 lut 2012, 21:50

Możesz tak sumować, tylko:

1. sterownik musi dać radę to obsłużyć (albo ten sam prąd i szeregowo połączone silniki, albo podwojony prąd i równoległe silniki - każdy z tych układów ma wady i zalety)
2. każdy z silników musi dać radę kręcić się z takimi prędkościami, co dla tak dużych krokowców wcale nie jest takie oczywiste
3. łączny moment będzie mniejszy niż 2x bo dojdą straty na przekładni itp.
Jeśli moja rada Ci nie zaszkodziła, to może trochę POMOGŁa ? :wink:

Awatar użytkownika

KAJOS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1302
Rejestracja: 10 gru 2006, 00:22
Lokalizacja: NISKO

#3

Post napisał: KAJOS » 28 lut 2012, 23:31

Chyba bedzie jaka elektryczna hulajnoga :) ??
Żeby coś wynaleźć wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu.

Obrazek

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#4

Post napisał: markcomp77 » 29 lut 2012, 09:44

100Nm przy 10obr/sek (600rpm) - oznacza ok 6,28kW mocy koniecznej do dostarczenia...
co przy zasilania bezpośrednio z sieci 230VAC (324VDC)... przy założeniu zerowej indukcyjności silnika (to nie jest niestety prawda) -- prąd potrzebny do przekazania takiej mocy jest większy niż 19A....

trudno znaleść typowe rozwiązania o takich parametrach...
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm


Autor tematu
kmeld
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 30
Rejestracja: 25 wrz 2011, 15:19
Lokalizacja: Warszawa

#5

Post napisał: kmeld » 29 lut 2012, 11:52

Witam,
oczywiście straty bedą, dla wstępnych rozważań przyjmuje po prostu jakiś ogólny współczynnik sprawności całego układu.

Sama moc w okolicy 6,5 kW to nie jest jakiś wielki problem (tak ogóleni) bo można po prostu uzyć silnika 3 fazowego. Tą drogę też rozważam.
Krokowjec ma jednak taką zaletę, że moze kręcić się powoli z dużym momentem, co w przypadku silnika 3-fazowego nie do końca się sprawdza.

600rpm to faktycznie dużo jak na krokowce, ale tak sobie wstępnie założyłem, że krokowiec kręcił by się 150rpm (1kHz*0,5step) bo wychodzi, że w tych granicach moment jest jeszcze ok, a obroty wału byłby powiększane na przekłądni (wiem że moment maleje :wink: ).

Zaznaczam, że jedtem jeszcze na bardzo wstępnym etapie planowania i wiele rzeczy nie trzyma się jeszcze kupy więc proszę nie skupiajcie sie za bardzo na tych nieścisłościach.

Dzięki z konstruktywne podejście.


Dagome
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 197
Rejestracja: 10 lis 2011, 16:03
Lokalizacja: Jeżograd

#6

Post napisał: Dagome » 01 mar 2012, 23:51

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Wiesz co to jest motoreduktor?
Rozwiązaniem jest tu silnik 3~. Możesz użyć silnika 7,5kW 1450 obr/min i przekładni pasowej lub 7,5kW 705 obr/min i falownika. Ewentualnie jeśli chcesz wszystko skomplikować można sięgnąć po hydraulikę.
Benjamin Franklin pisze:Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki.
Terry Pratchett pisze:Jest śmierć i podatki, ale podatki są gorsze, bo śmierć przynajmniej nie trafia się człowiekowi co roku.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”