Napęd modelu w skali 1:5 za pomocą silnika krokowego.

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.

Autor tematu
djdanielo1
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 15
Rejestracja: 26 gru 2011, 18:08
Lokalizacja: rybnik

Napęd modelu w skali 1:5 za pomocą silnika krokowego.

#1

Post napisał: djdanielo1 » 18 mar 2013, 22:01

Witam Serdecznie

Posiadam model w skali 1:5 jest on wykonany na podstawie planów Baja 5T HPI.
Nie chce montować silnika spalinowego z powodu na głośność silnika, myślałem nad zastosowaniem silnika 3 fazowego lecz ceny są dość spore za silnik do tak dużego modelu.

Pomyślałem że można by zastosować silnik krokowy dużej mocy dlatego mam kilka pytań.

Silnik jaki chciałbym zastosować:
http://allegro.pl/silnik-krokowy-2-8nm- ... 23984.html

Pytania:
1. Jakie maksymalne obroty można uzyskać i od czego w głównej mierze to zależy? Sporo czytałem dowiedziałem się że wysokie obroty można uzyskać przy dużym napięciu.

2. Czy taki silnik będzie dobrym wyborem przy napędzie modelu? (Nie jest potrzebne zliczanie kroków)

3. W jakich obrotach takie silniki pracują najwydajniej?

4. Co o tym sądzicie ?

Pozdrawiam



Tagi:


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#2

Post napisał: zibi » 19 mar 2013, 10:13

Silnik krokowy ma inne zastosowanie. Do twoich celów wykorzystaj silnik bezszczotkowy http://www.google.pl/search?q=silnik+bl ... 0&bih=1040


Autor tematu
djdanielo1
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 15
Rejestracja: 26 gru 2011, 18:08
Lokalizacja: rybnik

#3

Post napisał: djdanielo1 » 19 mar 2013, 10:35

Dziękuje za odpowiedz.

Wiem o tych silnikach i wiem co potrafią bo posiadam mocny egzemplarz jednak zbyt słaby do modelu 1:5. Problem w tym że silnik do takiego modelu to koszt ok 1000zl.

A tego krokowca już posiadam (zakupiłem bardzo dawno temu). I dlatego chciałbym go użyć do napędu tego modelu przynajmniej spróbować, koszt sterownika będzie znikomy do kosztów całego silnika bezszczotkowego z regulatorem.

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#4

Post napisał: ursus_arctos » 19 mar 2013, 12:43

Kup na ebayu lub bezpośrednio w HobbyKing. Będzie taniej.


Autor tematu
djdanielo1
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 15
Rejestracja: 26 gru 2011, 18:08
Lokalizacja: rybnik

#5

Post napisał: djdanielo1 » 19 mar 2013, 13:01

Znam te sklepy wiem jakie są możliwości bo trochę już w modelarstwie siedzę jednak pierwszy raz w skali 1:5 gdzie model waży sporo.

Mam ten silnik krokowy chciałbym go wykorzystać dlatego też ten temat to że można kupić dedykowany silnik i się nad tym nie głowić to ja bardzo dobrze wiem.
To samo mi mówiono gdy zaczynałem budowę modelu, nikt nie powiedział jak go wykonać tylko abym kupił gotowca (koszt ok 4500zł) ja wydałem sporo poniżej 600zł.

Silniki krokowe nie są do tego przeznaczone jednak do odważnych świat należy. Prosiłbym o odpowiedzenie na moje pytania jeśli to możliwe.


Pozdrawiam

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#6

Post napisał: ursus_arctos » 19 mar 2013, 13:42

Pomijając inne kwestie, ten silnik krokowy zasilony z napięcia 50V będzie miał raptem 300W mocy. To o wiele za mało na taki model.
Poza tym sterowniki BLDC potrafią wywnioskować z napięć indukowanych w silniku aktualne położenie wirnika (albo mają czujniki Halla) - w ogromnej większości sterowniki silników krokowych tego nie potrafią; po wypadnięciu z synchronizmu będziesz trzeba startować sterowanie od zerowej prędkości. Chyba nie tego chcesz.
Podsumowując: silnik krokowy NIE NADAJE się do napędu modelu. Zapomnij o tym, zanim utopisz pieniądze w sterowniku i uzyskasz mierne wyniki. Może gdyby mieć dedykowany sterownik, który napędza silnik krokowy na zupełnie innych zasadach coś by z tego było. Ale do tego kolega musiałby być elektronikiem albo koszta poszybują pod niebiosa.

Awatar użytkownika

dudis69
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1418
Rejestracja: 15 lis 2010, 20:18
Lokalizacja: okolice

#7

Post napisał: dudis69 » 19 mar 2013, 16:03

djdanielo1 pisze:ja wydałem sporo poniżej 600zł.
No taaaa..., o ile silnik bezszczotkowy i regulator możesz wykonac we własnym zakresie, zestawić odpowiedni pakiet zasilający, co wyniesie Cię o wiele taniej niż w sklepie, to nie zrobisz samodzielnie pojedyńczych ogniw Li-Pol. :mrgreen:
Choć jak twierdzisz:
djdanielo1 pisze:do odważnych świat należy
Możesz zastosować silnik krokowy, dlaczego nie. Przecież stosuje się krokowce do napędu wolnobieżnych, samojezdnych robotów. :mrgreen:
Tylko opowiedz sobie na podstawowe pytanie: czy ma to być wyczynowy off-road (Baja 5T) , czy zwykły melex. :mrgreen:
IMHO jak najbardziej nie ma sensu.
Pozdrawiam Sławek



Autor tematu
djdanielo1
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 15
Rejestracja: 26 gru 2011, 18:08
Lokalizacja: rybnik

#8

Post napisał: djdanielo1 » 19 mar 2013, 22:03

Nie rozumiem pierwszego twojego zdania. Potraktujmy to jako żart ; ) .

Tak owszem stosuje się ale są wtedy odliczane kroki i dlatego by pojazd wiedział ile przejechał.

Ja tego nie potrzebuje i kieruje się momentem tych silników, przyśpieszenie obrotów mają całkiem spore. Widać zresztą przy pracujących maszynach CNC.

Jednak spróbuję to wykonać jeśli nie spełni moich oczekiwań zakupie silnik modelarski.
Jako że odbiornik daje sygnał PWM muszę wykonać to na mikroprocesorze który będzie odbierał wypełnienie sygnału i na jego podstawie liniowo zwiększał częstotliwość na sterownik krokowca. Zastosuje to pierw w modelu 1:10.

Mam pytanie co gdy silnik straci kroki? Normalnie przeskoczy o te kroki i dalej będzie utrzymywał obroty? Sterowanie będzie na takiej zasadzie że nie zostaną zliczane kroki silnika bo i po co, mikroprocesor przy maksymalnym wypełnieniu sygnału PWM poda maksymalną częstotliwość na sterownik silnika która obejmuje 10khz (sterownik z tej strony).


Malaxis
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 659
Rejestracja: 01 lut 2011, 00:31
Lokalizacja: Bolechowice/Kraków

#9

Post napisał: Malaxis » 19 mar 2013, 22:25

Będziesz potrzebował do tego napędu li-pol'a 12 celowego żeby uzyskać 50v :wink:

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7855
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#10

Post napisał: tuxcnc » 19 mar 2013, 22:45

djdanielo1 pisze:Mam pytanie co gdy silnik straci kroki?
Jeśli na wysokich obrotach, to stanie w miejscu i będzie wył.
Dodatkowo ten silnik który posiadasz jest wybitnie mulasty.
W skrócie pomysł jest kretyński.

.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”