Napęcie zasilania silnika bipolarnego i unipolarnego

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.

Autor tematu
rav1989
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 27 sty 2011, 20:23
Lokalizacja:

Napęcie zasilania silnika bipolarnego i unipolarnego

#1

Post napisał: rav1989 » 27 sty 2011, 20:38

Witam

Wyjąłem z drukarki Lexmark 1100 jakiś czas temu 2 silniki:
m35sp-9t (80 Ohm) oraz m42sp-7 (10 Ohm) teraz mam pytanie czy dobrze myślę odnośnie zasilania otóż w silniku są 4 cewki i każda cewka ma 80 Ohm lub 10 Ohm i jest jakieś ograniczenie prądu na cewkę także napięcie mam sobie dobrać pod ten prąd wyliczając z prawa Ohma tak? W takim razie jakie jest to ograniczenie prądu... gdzieś wyczytałem, że mniej niż 600mA... Wychodzi na to, że w przypadku 80 Ohm to ok. 48V natomiast w przypadku 10 Ohm ok. 6V... Pytam się bo nie chcę nic uszkodzić a tym bardziej spalić silnika


Pozdrawiam
Rav



Tagi:


creative1agh
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 264
Rejestracja: 25 sty 2009, 21:11
Lokalizacja: Kraków

#2

Post napisał: creative1agh » 28 sty 2011, 00:04

Też nie wiedziałem o co chodzi z tym podnoszeniem napięcia, ale koledzy na forum mi wyjaśnili.
Istotny jest maksymalny prąd jakim można zasilić silnik i to on decyduje o tym czy zniszczysz silnik czy nie. Najlepiej szukać takich silników, które mają jak najniższe napięcie. Zasilenie ich napięciem 20 - 30 krotnie większym pozwala na ich pełne wykorzystanie przy większych prędkościach - polecam komentarze kolegów w temacie:
https://www.cnc.info.pl/topics12/co-kon ... ht=#182459

Maksymalny prąd dla silnika podaje nalepka na nim lub dane katalogowe, przy takich małych silniczkach drukarkowych 500 - 600 mA jest prawdopodobne. Ja tego typu silnik ( testowo ) zasilałem sterownikiem ustawionym na 2,5 A przy 12 V - grzał się przy dłuższej pracy, ale nic poza tym.
Spalić będzie trudno, prędzej sterownik padnie niż silnik.
Radzę trzy razy sprawdzić kabelki zanim się włączy i pamiętać, że przy niektórych sterownikach istotna jest kolejność załączania i wyłączania napięć zasilania i 12 V ( lub 5 V ).
Tutaj jego dane :
http://html.alldatasheet.com/html-pdf/1 ... SP-10.html
Maksymalny prąd 517 mA, napięcie 24V
Jeśli będziesz kiedyś szukał czegoś konkretniejszego to jak pisałem wyżej - żeby miały napięcia rzędu kilku V.


Autor tematu
rav1989
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 27 sty 2011, 20:23
Lokalizacja:

#3

Post napisał: rav1989 » 28 sty 2011, 12:31

aha, czyli jak zacznę zasilać z 12V lub 5V to po prostu silnik będzie miał mniejszą moc?


creative1agh
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 264
Rejestracja: 25 sty 2009, 21:11
Lokalizacja: Kraków

#4

Post napisał: creative1agh » 28 sty 2011, 16:10

po prostu nie osiągnie znamionowego momentu obrotowego. Pilnuj tylko prądu, ja ten mały silniczek jak u Ciebie, sprawdziłem teraz, jest z drukarki i na 24V. Przy 12 V też się kręcił bez dyskusji :) Choć przez za duży prąd trochę się grzał, ale to mała przeszkoda, bo ogólnie silniki krokowe wytrzymują pracę w 70 - 80 st C ( czy nawet więcej, ale tego nie jestem pewien. )

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”