Jaki silnik/serwo do takiej platformy

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.

Autor tematu
coldzik
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 57
Rejestracja: 12 sty 2009, 23:16
Lokalizacja: Katowice

Jaki silnik/serwo do takiej platformy

#1

Post napisał: coldzik » 19 sie 2012, 20:49

Witam,

Musze zbudować platformę, która będzie unosiła się do 30cm w gore (i oczywiście w dol). Problem w tym, że uniesienie musi trwać do 2 sec, czyli dosyć szybko, a całkowity ładunek, który musi zostać uniesiony to maksymalnie 200kg. Pytanie jakich użyć silników krokowych (a może lepiej serwa?), aby w miarę tanio zbudować taką platformę ?
Mogę dodać oczywiście jeszcze na środek jakiś amortyzator, który powinien troszkę zredukować wagę i wspomóc silniki w czasie unoszenia.

Drugie pytanie jest odnośnie śrub i nakrętek - czy zwykłe trapezowe wystarczą? Nie zależy w tym projekcie na dokładności - chodzi o szybkość i uniesienie ciężaru.

Poniżej projekt zrobiony na szybko aby zobrazować o co mniej więcej mi chodzi. Zastosowane są 4 silniki dlatego, że czasami będzie wymagane uniesienie tylko dwóch przednich, bądź tylnich, aby zrobić spad.

Niebieski kolor - silniki krokowe
Żółty - koła zębate, które będą połączone paskiem zębatym. Do koła przy śrubie oczywiście jest przymocowana nakrętka.
Czerwony - Śruba.

Obrazek


Obrazek



Tagi:

Awatar użytkownika

pasierbo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 638
Rejestracja: 03 lut 2008, 23:24
Lokalizacja: Lublin

#2

Post napisał: pasierbo » 20 sie 2012, 12:53

Przy przechyleniu tej platformy na sruby bedą działały siły poprzeczne. śruby nie powinne byc obciążane takimi siłami. Zwiększy to opory ruchu albo spowoduje zacięcie śrub, przyspieszy zużycie nakrętek a w najgorszym przypadku wygnie śruby. Konieczne byłoby zastosowanie skomplikowanych przegubów przesuwnych i wahliwych jednocześnie. Proponowałbym pójść w strone czegoś takiego: http://allegro.pl/silownik-elektryczny- ... 70497.html
Jeżeli to ma sie poruszać tylko w skrajne połozenia to byc może nie trzeba w to angażować silników krokowych ani serwa i ich skomplikowanego drogiego sterowania tylko wystarczy zwykły silnik i wyłączniki krańcowe.

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#3

Post napisał: ursus_arctos » 20 sie 2012, 14:08

Wykonanie takiego układu w ten sposób jest.... niemożliwe. Jeżeli będzie możliwość pochylania, to śruby muszą móc się pochylić względem podłoża jak i względem platformy. Co je powstrzyma przed równoległym położeniem się? No chyba, że tam mają być jakieś dodatkowe prowadnice/drążki, których nie ma na rysunku.


Autor tematu
coldzik
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 57
Rejestracja: 12 sty 2009, 23:16
Lokalizacja: Katowice

#4

Post napisał: coldzik » 20 sie 2012, 15:37

Dzięki za odpowiedzi...

Zdaje sobie sprawę, że przy takim projekcie nie będzie możliwe pochylanie platformy, jednak to tylko szkic, o co mniej więcej chodzi, a docelowo będzie wszystko uwzględnione.

@pasierbo

Faktycznie, pomysł z siłownikami, faktycznie wydaje się prostszy i sensowniejszy. Boję się tylko o moc takich siłowników, gdyż te tańsze raczej nie poradzą sobie z takimi prędkościami oraz wagą platformy. Druga kwestia- czasami będzie wymagane podniesienie platformy tylko do połowy, jednak wydaje mi się, że nie będzie raczej problemów z pseudo sterownikiem, który będzie odpowiednio przykładał napięcie.

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#5

Post napisał: clipper7 » 20 sie 2012, 20:07

W tego typu konstrukcjach powszechnie wykorzystuje się mechanizm nożycowy. Odpowiednio dobierając skok śruby można uzyskać żądane prędkości podnoszenia, chociaż nie będą one imponujące. Do szybszych przemieszczeń stosuje się siłowniki hydrauliczne. Tu widać, jak to wygląda:
http://allegro.pl/podnosnik-stanowiskow ... 48465.html
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4697
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#6

Post napisał: pitsa » 21 sie 2012, 00:38

pasierbo pisze: Proponowałbym pójść w strone czegoś takiego: silownik-elektryczny-automat-bramy-naped-300kg
Czas pełnego wysuwu 600mm (wersja 24cale) w podanym siłowniku elektrycznym to około 60sekund.
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

Awatar użytkownika

pasierbo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 638
Rejestracja: 03 lut 2008, 23:24
Lokalizacja: Lublin

#7

Post napisał: pasierbo » 21 sie 2012, 09:39

Ja nie mówie żeby kupować te co podałem przykładowo. Chodzi mi o samo rozwiązanie.

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4697
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#8

Post napisał: pitsa » 21 sie 2012, 09:58

Tylko uzupełniłem informacje o siłowniku, bo te 2 sekundy to spore wyzwanie.
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

Awatar użytkownika

pasierbo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 638
Rejestracja: 03 lut 2008, 23:24
Lokalizacja: Lublin

#9

Post napisał: pasierbo » 21 sie 2012, 12:23

No dla mechanizmu śrubowego to w sumie racja. Przeliczajac na posuw to jest 9m/min. Z masa 200kg nie bedzie tanio. Moze trzeba sie jeszcze zastanowić czy nie bardziej by sie opłacało z hydrauliką.


Autor tematu
coldzik
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 57
Rejestracja: 12 sty 2009, 23:16
Lokalizacja: Katowice

#10

Post napisał: coldzik » 22 sie 2012, 14:39

Znalazłem taki mechanizm http://www.miraiintertech.com/home/scn5.php ...
Niby prędkość osiąga do 400mm/s - pytanie czy poradzi sobie z taką wagą.
No i może orientuje się ktoś na jakiej zasadzie to działa bo wydaje mi się, że jest to zwykłe serwo, ale w sumie chyba tylko tyle o tym wiem :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”